Jump to content

Ο κομήτης C/2021 A1 (Leonard) ίσως εντυπωσιάσει στο τέλος του έτους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κομήτης C/2021 A1 (Leonard) είναι η ελπίδα για να δούμε κάτι εντυπωσιακό από κομήτες εντός του 2021. Ο κομήτης ανακαλύφθηκε μόλις φέτος, στις 3 Ιανουαρίου, από τον Greg Leonard στο Mount Lemmon Observatory στην Αριζόνα.

Στις 12 Δεκεμβρίου θα περάσει σε απόσταση 0,233 AU (34,9 εκατομμύρια km) από τη Γη. Το περιήλιό του προβλέπεται να συμβεί στις 3 Ιανουαρίου 2022.

Ο κομήτης Leonard αναμένεται να είναι εύκολα ορατός με τα κιάλια τον Δεκέμβριο και, αν είμαστε τυχεροί, ίσως οριακά ορατός διά γυμνού οφθαλμού.

Οι τωρινές μετρήσεις τον δείχνουν να έχει φαινόμενο μέγεθος γύρω στο +12 ενώ οι προβλέψεις για τη μέγιστη φωτεινότητά του το Δεκέμβριο τον φέρνουν γύρω στο +5. Όπως πάντα, οι κομήτες είναι απρόβλεπτοι και μπορεί να εκπλήξουν θετικά ή αρνητικά! Θα παρακολουθούμε τις εξελίξεις από κοντά!

leonard-mag.gif

leonard-chart.gif

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να δούμε θα μας κλείσει το έτος με καμία καλή έκπληξη !!

Gazing at the universe through the ΄Eyes΄ of an astrophotographer...!!!

http://www.astrothemis.gr

 

Greek Astrophotography Discord Chat!

https://discord.gg/2DUPacrNfM

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είναι ορατός λίγο πριν το ξημέρωμα, και από μέσα Δεκεμβρίου δυτικά μετά το ηλιοβασίλεμα, αν δεν κάνω λάθος.

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχα! Τον περιμένουμε!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατη φωτογραφία (11/11) από τον Michael Jäger:

https://spaceweathergallery.com/full_image.php?image_name=Michael-Jaeger-2021A120211111RGBweb_1636684286.jpg

Michael-Jaeger-2021A120211111RGBweb_1636684286.jpg

  • Μου αρέσει 5
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον γνωστό Mick Jäger ??? 😄

  • Χαχα 4

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποιος θέλει να τον εντοπίσει για τις επόμενες ημέρες

(δεν είναι δικιά μου, την βρηκα την εικονα)
 

Comet Leonard.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα 

Παραθέτω και εγώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον κομήτη C/2021 A1 (Leonard). Όποιος θέλει να τον παρατηρήσει/φωτογραφίσει για παράδειγμα στις 7 Δεκεμβρίου 2021 θα πρέπει να το κάνει ξημερώματα κοιτώντας ανατολικά κοντά στον Αρκτούρο στον αστερισμό του Βοώτη. Το φεγγάρι δεν θα αποτελεί εμπόδιο. Το φαινόμενο μέγεθος του κομήτη για την ημερομηνία αυτή θα είναι γύρω στο 5 με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα.

Παραθέτω εικόνες εντοπισμού του κομήτη μαζί με κάποιες πληροφορίες με βάση τα προγράμματα skytools/TheSkyX.

 Εύχομαι ο καιρός να είναι σύμμαχος να απολαύσουμε αυτό τον υπέροχο επισκέπτη.

 

 

 

 

skytools1.png

skytools2.png

TheSkyX.png

Το επεξεργάστηκε ο KC

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 11/14/2021 at 10:15 PM, KC said:

Καλησπέρα 

Παραθέτω και εγώ κάποιες πληροφορίες σχετικά με τον κομήτη C/2021 A1 (Leonard). Όποιος θέλει να τον παρατηρήσει/φωτογραφίσει για παράδειγμα στις 7 Δεκεμβρίου 2021 θα πρέπει να το κάνει ξημερώματα κοιτώντας ανατολικά κοντά στον Αρκτούρο στον αστερισμό του Βοώτη. Το φεγγάρι δεν θα αποτελεί εμπόδιο. Το φαινόμενο μέγεθος του κομήτη για την ημερομηνία αυτή θα είναι γύρω στο 5 με βάση τα υπάρχοντα δεδομένα.

Παραθέτω εικόνες εντοπισμού του κομήτη μαζί με κάποιες πληροφορίες με βάση τα προγράμματα skytools/TheSkyX.

 Εύχομαι ο καιρός να είναι σύμμαχος να απολαύσουμε αυτό τον υπέροχο επισκέπτη.

 

 

 

 

skytools1.png

 

 

 

Το επεξεργάστηκε ο arsentsol
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένα ωραίο άρθρο για τον C/Leonard στην ιστοσελίδα του Sky & Telescope:

https://skyandtelescope.org/astronomy-news/how-bright-will-comet-leonard-get/

 

Προσέξτε και την προσέγγιση στην Αφροδίτη στις 17 Δεκεμβρίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα ότι το πρωί της 3 Δεκεμβρίου Παρασκευή ο κομήτης θα βρίσκεται δίπλα στο messier 3, οπότε αξίζει να ξυπνήσουμε λίγο νωρίτερα. Μακάρι να βοηθήσει ο καιρός θα έχει γίνει και πιο φωτεινός. 

Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο κομήτης φαίνεται δίπλα στο γαλαξία της Φάλαινας (NGC 4631) σε μία ανάρτηση στο spaceweather.com:

https://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=179866

Εντυπωσιακός, αν και ακόμα 9ου μεγέθους.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω ένα ενδιαφέρων link, που βοηθάει αρκετά

https://phys.org/news/2021-11-comet-a1-leonard-brightens-december.html

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 Ωραία η απεικόνηση σου Γιώργο, σπο μακριά ο κομήτης δείχνει σαν όλους τους άλλους όταν πλησιάσει και άλλο σε εμάς θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω η μορφολογία της ουράς του κυρίως.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 minutes ago, KC said:

 Ωραία η απεικόνηση σου Γιώργο, σπο μακριά ο κομήτης δείχνει σαν όλους τους άλλους όταν πλησιάσει και άλλο σε εμάς θα έχει ενδιαφέρον πιστεύω η μορφολογία της ουράς του κυρίως.

Ευχαριστώ πολύ, ίσως και σε πιο ιδανικές συνθήκες από τις δικές μου να φαινόταν και καλύτερα η ουρά. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει και άλλα ανοίγματα ο καιρός τις επόμενες ημέρες.

Γιώργος Καράντζαλος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξέρουμε μέχρι πότε θα μπορεί να γίνει παρατήρηση χωρίς να χάνεται στην ανατολή;; 

Ευχαριστώ!

 

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν τον έχω δει ακόμα για να έχω ιδία άποψη, από τους χάρτες και τα στοιχεία πιστεύω έχουμε ένα τριήμερο ακόμα στην ανατολή.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έφτιαξα έναν χάρτη εύρεσης των επόμενων ημερών για να βοηθηθούμε.

Leonard-map.jpg

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σε εφαρμογες μπουρουμε να παρακολουθουμε την πορεια του ωστε να σχεδιασουμε καποια φωτογραφιση του; ευχαριστω 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://theskylive.com/planetarium?obj=cometleonard

Αυτό το link μου φάνηκε αρκετά βολικό. Γίνεται όλο και λιγότερο "διαθέσιμος" σε ικανό ύψος πριν την ανατολή.

Από μέσα Δεκέμβρη θα φαίνεται στη Δύση, μετά το σούρουπο, αλλά και πάλι σε αρκετα μικρό ύψος.... Γύρω στις 5-7 μοίρες τον δείχνει στις 6μμ, για το διάστημα 15-31 Δεκεμβρίου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης