Jump to content

Αλλαγη θυρας USB EQ6-R Pro


kookoo_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τότε που αγόρασα την βάση το καλώδιο που έβαζα στη θύρα USB έπαιζε οπότε αποφάσισα να το αλλάξω. Για όσους έχουν παρόμοιο πρόβλημα θα χρειαστείτε ένα ίσιο βύσμα USB-B, όχι γωνία. Προτού βγάλετε την πλακέτα σημειώστε ΟΛΑ τα καλώδια που πάνε μιας και η τροφοδοσία έχει δυο βύσματα και η θύρα SNAP με το RA WORM είναι ίδια. Τέλος προετοιμαστείτε να ρίξετε καντήλια μιας και σε εμένα η κόλληση στο ένα ποδαράκι από την θύρα δεν έλιωνε με το κολλητήρι αλλά και τα πόδια από το shielding/κάλυμμα της θύρας. Ευτυχώς δεν έκανα ζημιά στην πλακέτα, η βάση δουλεύει κανονικά και το καλώδιο USB είναι βράχος στην θύρα της βάσης. Επόμενο βήμα να αλλάξω τα ρουλεμάν της βάσης μιας και έχω σκληρή κίνηση και δεν μπορώ να κάνω καλό ζύγιασμα

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, kookoo_gr said:

 Τέλος προετοιμαστείτε να ρίξετε καντήλια μιας και σε εμένα η κόλληση στο ένα ποδαράκι από την θύρα δεν έλιωνε με το κολλητήρι αλλά και τα πόδια από το shielding/κάλυμμα της θύρας...

Ένας εύκολος τρόπος για να αποφύγεις τα (σαφώς δικαιολογημένα) καντήλια  είναι να χρησιμοποιήσεις καλαϊ με χαμηλό σημείο τήξης max 180 βαθμούς και αφού αναμειχθεί μπορούν όλα να κολλήσουν η να ξεκολλήσουν για πλάκα. 

είναι δυσεύρετο στην Ελλάδα αλλά αξιζει.

 

 

Το επεξεργάστηκε ο coreos
  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης