Jump to content

Απορίες σχετικά με την αγορά πρώτου τηλεσκοπίου


dagath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

      Αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά του πρώτου μου τηλεσκοπίου. Προς το παρόν με ενδιαφέρει η παρατήρηση και όχι η αστροφωτογραφία. Αν και καταλαβαίνω την αξία των Dobsonian, στην παρούσα φάση προτιμώ ένα κατοπτρικό με ισημερινή στήριξη.

      Έπειτα από αρκετή έρευνα τείνω προς το Sky-Watcher Explorer 150p/750 με EQ3-2 ( https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-150-750-explorer-150p-eq3-2/p,15330#tab_bar_2_select ).

      Ωστόσο, κάτι που με προβληματίζει είναι ότι στα χαρακτηριστικά της EQ3-2 αναφέρεται ότι είναι κατάλληλη για εξοπλισμό βάρους μέχρι 5.1 kg, ενώ ο σωλήνας του SW Explorer 150p/750 ζυγίζει 5.3 kg (!). Αυτό δεν καθιστά τη συγκεκριμένη στήριξη (ελαφρώς) ασταθή ή ακατάλληλη για το συγκεκριμένο σωλήνα;

 

      Μόνο και μόνο για αυτόν τον λόγο άρχισα να εξετάζω την επιλογή του SW Explorer 200p/1000 με EQ5, που βέβαια ξεφεύγει λίγο στην τιμή και δεν μπορέσω να επενδύσω άμεσα σε προσοφθάλμιους ή άλλον εξοπλισμό.

      Επίσης, παρατήρησα ότι κυκλοφορεί EQ4 της Bresser στην ίδια τιμή με την EQ3-2 της Skywatcher, η οποία υποστηρίζει διατάξεις μέχρι 7.0 kg.

 

Συνοψίζοντας, θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1)      Έχει δοκιμάσει κάποιος το SW Explorer 150p/750 ή έχει κάποια άποψη για την ποιότητα και την απόδοση των οπτικών του; Και αν γενικεύσω το ερώτημα, ο εξοπλισμός Sky-Watcher θεωρείται ικανοποιητικός/ αξιόπιστος;

2)      Η στήριξη EQ3-2 είναι κατάλληλη για αυτό το σωλήνα;

3)      Αν η EQ3-2 δεν επαρκεί και πρέπει να αλλάξω στήριξη, η EQ4 της Bresser μπορεί να συνδυαστεί με σωλήνα της Sky-Watcher (ας πούμε το συγκεκριμένο); Κι αν ναι, αξίζει η EQ4 ως επιλογή; Αν ναι, θα προτιμούσα αυτή από την EQ5 και να πληρώσω τη διαφορά για να πάρω κάποιο μοτέρ.

 

Εννοείται ότι αν κάποιος μπορεί να μου προτείνει κάποια άλλη διάταξη με τις ίδιες ή καλύτερες αποδόσεις σε αυτήν την κατηγορία τιμών, θα λάβω τις προτάσεις του σοβαρά υπόψη μου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το skywatcher 150/750 pds και το skywatcher 150/1200 pl. Είναι αμφότερα εξαιρετικά τηλεσκόπια με καλά κάτοπτρα . Για οπτική παρατήρηση είναι άριστα. Το 150/750 pds έχει κι εξαιρετικό εστιαστή ο οποίος θα χρειαστεί αν κάποια στιγμή κάνεις και φωτογράφιση. Εγώ έχω τη στήριξη heq5 αλλά έχω δει το τηλεσκόπιο πάνω στην eq3-2 για παρατήρηση. Δεν είδα να ζορίζεται η στήριξη. Στο astrobin που κοίταξα έχει μόνο 4 φωτογραφίες με αυτον τον συνδυασμό αλλά για παρατηρησιακή χρήση είναι εντάξει.

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω εχω το sw 130/900 πανω σε eq2. Οντως η στιριξη δεν ειναι για αυτο και μελλοντικα θα σου βγαλει προβλημα.

  • Μου αρέσει 1
"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

έχω την παλιά eq3-2 με ένα πεντάιντσο τηλεσκόπιο (bresser 130/650) για το οποίο θεωρώ πως είναι ιδανική. Για το εξαιντσο νομίζω πως θα ήταν πολύ οριακά, δεν θα την προτιμούσα. Θα πήγαινα στην eq5 για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Το θέμα είναι γιατί προτιμάς ισημερινή στήριξη και όχι dobsonian για πρώτο τηλεσκόπιο; Εάν έχεις κατά νου να ασχοληθείς και με την αστροφωτογραφια αργότερα, τότε μάλλον πρέπει να πας σε ρομποτική στήριξη. Το μπάτζετ ανεβαίνει αρκετά. Εάν δε θέλεις άμεσα να μπεις σε αυτό το μονοπάτι τότε καλύτερα (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα είναι ένα dobsonian. Τη διαφορά στα χρήματα την επενδύεις σε μεγαλύτερη διάμετρο, που έχει διαφορά στο τι βλέπεις. Όταν πήγα από το πεντάιντσο σε δεκάιντσο ήταν πραγματικά εκπληκτική η διαφορά και πίστεψέ με πιο γρήγορα φορτώνω στο αυτοκίνητο το δεκαρι με τη βάση του, παρά το πενταρι, τον τρίποδα, το αντίβαρο. 

Αλλά όπως είπα και παραπάνω γιατί θες ισημερινή και όχι dobsonian;

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Για παρατήρηση η ισημερινή υπερτερεί μόνο σε ένα σημείο. Σε όλα τ άλλα χάνει.

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, Haris Desdenova said:

Καλησπέρα,

έχω την παλιά eq3-2 με ένα πεντάιντσο τηλεσκόπιο (bresser 130/650) για το οποίο θεωρώ πως είναι ιδανική. Για το εξαιντσο νομίζω πως θα ήταν πολύ οριακά, δεν θα την προτιμούσα. Θα πήγαινα στην eq5 για μεγαλύτερη σταθερότητα.

Το θέμα είναι γιατί προτιμάς ισημερινή στήριξη και όχι dobsonian για πρώτο τηλεσκόπιο; Εάν έχεις κατά νου να ασχοληθείς και με την αστροφωτογραφια αργότερα, τότε μάλλον πρέπει να πας σε ρομποτική στήριξη. Το μπάτζετ ανεβαίνει αρκετά. Εάν δε θέλεις άμεσα να μπεις σε αυτό το μονοπάτι τότε καλύτερα (κατά τη γνώμη μου πάντα) θα είναι ένα dobsonian. Τη διαφορά στα χρήματα την επενδύεις σε μεγαλύτερη διάμετρο, που έχει διαφορά στο τι βλέπεις. Όταν πήγα από το πεντάιντσο σε δεκάιντσο ήταν πραγματικά εκπληκτική η διαφορά και πίστεψέ με πιο γρήγορα φορτώνω στο αυτοκίνητο το δεκαρι με τη βάση του, παρά το πενταρι, τον τρίποδα, το αντίβαρο. 

Αλλά όπως είπα και παραπάνω γιατί θες ισημερινή και όχι dobsonian;

 

3 hours ago, filiatra said:

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Για παρατήρηση η ισημερινή υπερτερεί μόνο σε ένα σημείο. Σε όλα τ άλλα χάνει.

 

Καλημέρα Χάρη και Παναγιώτη,

Ο κύριος λόγος που θέλω ισημερινή στήριξη είναι για να εξοικειωθώ με αυτού του είδους τον εξοπλισμό. Προς το παρόν με ενδιαφέρει μόνο η οπτική παρατήρηση, αλλά αν δω ότι δεν αρκούμαι σε αυτό και ότι όντως με τραβάει το αντικείμενο θα ασχοληθώ στο μέλλον και με την αστροφωτογραφία. Απλά προς το παρόν δεν θέλω να επενδύσω σε ακριβό εξοπλισμό χωρίς να έχω αντιμετωπίσει καν τα βασικά ζητήματα και χωρίς να έχω καμία εξοικείωση με το αντικείμενο.

Επίσης, έχω έρθει σε επαφή με τηλεσκόπια με ισημερινή στήριξη και νομίζω δεν θα με πτοήσει η διαδικασία του στησίματος. Εκτός αυτού η μεταφορά δεν είναι πρόβλημα, καθώς βρίσκομαι στη Βέροια (σχετικά μικρή πόλη) και μάλιστα σε σημείο μακριά από το κέντρο που δεν έχει ιδιαίτερη φωτορύπανση. Αλλά ακόμη κι αν θελήσω πιο ιδανικές συνθήκες παρατήρησης, υπάρχουν πολλά τέτοια σημεία σε απόσταση 10-15min με το αυτοκίνητο.

Σκέφτομαι βέβαια και άλλα πράγματα, αλλά πριν αρχίσω να κατασταλάζω έψαξα αρκετά και διάβασα και τα περισσότερα threads στο forum. Εν τέλει κατέληξα στο ότι πρέπει να κάνω την αρχή με μία διάταξη που να με ελκύει και στην πορεία, αφού θα αποκτήσω λίγη εμπειρία και θα μπορώ να κρίνω τι χρειάζομαι βάσει των δικών μου αναγκών, αν χρειαστεί προσαρμόζομαι και αλλάζω ή συμπληρώνω τον εξοπλισμό μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΟίτα λογικά όσα αναφέρεις. Γιι αυτό άλλωστε υπάρχουν και τόσες προτάσεις. Γιατί ο καθένας μας είναι διαφορετικός. Αν δεν σε πτοεί η διαδικασία του στησίματος τότε θα έχεις και το μοναδικό πλεονέκτημα της ισημερινής που είναι και πολύυυυ σημαντικό, το tracking. Με μικρο κινήσεις στον έναν άξονα μια χαρά θα παρατηρείς. Βέβαια η eq5 δεν έχει μοχλό όπως η eq3 αλλά ακόμη και να μη γίνεται με το χέρι θα γίνεται με μοτέρ. Τώρα όσο αφορά την φωτογράφιση καλό θα είναι να πάρεις κάτι που θα σου μείνει, ή κάτι που να πουλιέται εύκολα. Στο λέω γιατί απ ότι λένε η eq3 δεν κάνει για σοβαρή αστροφωτογράφιση. Δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο γιατί δεν φωτογραφίζω και μπορεί να κάνω λάθος. Καλύτερα να μιλήσουν οι ατροφωτογράφοι μας.

  • Μου αρέσει 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης