Jump to content

Τεχνική υποστήριξη για το ανανεωμένο AstroVox


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Τα προβλήματα τα κυνηγάμε εντατικά αυτές τις πρώτες μέρες! Αν επαναληφθεί κάτι αντίστοιχο παρακαλώ να μου λέτε όλοι.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυσκολεύομε πολύ να στείλω κι εγώ απάντηση. Συνήθως αφού γράψω το κείμενο πατάω αποστολή και δεν κάνει τίποτα.

Επίσης θέλησα να διορθώσω κάτι που έστειλα και δεν γίνεται.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, προσπαθώ να βρω γιατί σε κάποιους κολλάει κατά την υποβολή απάντησης στα θέματα. Αν το έχετε και άλλοι πείτε μου.

Για το θέμα της διόρθωσης/τροποποίησης, το έφτιαξα.

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διόρθωσα μία δημοσίευση μου επάνω. Δουλεύει άψογα. Τώρα θα δω αν θα μου δημοσίευση αυτό που σου γράφω.    

Από το Λάπ τοπ τα δημοσιεύει. Από τον υπολογιστή μου που δουλεύω κυρίως έχει πρόβλημα!  Και τα δύο έχουν τα Widows 7.  Και στα δύο έχω το Firefox με την τελευταία ενημέρωση.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα την πήρε την επάνω αμέσως!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βελτιώθηκε η προβολή των αστροφωτογραφιών. Όταν μπαίνετε από την κεντρική των αστροφωτογραφιών (ή όταν πατάτε πάνω στον τίτλο της φωτό από τις πρόσφατες) ανοίγει η σελίδα της φωτό και όχι αυτόματα το lightbox, με προβολή σε μεγαλύτερο μέγεθος από πριν. Πάνω δεξιά σε κάθε φωτό υπάρχουν τα εικονίδια για προβολή σε lightbox ή για την προβολή της πλήρους φωτογραφίας.

 

 

  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Ανδρέα.

Στις φωτογραφίες μόνο θαταν πιο ωραίο να φαίνονταν από πάνω οι νέες όταν μπαίνεις στην σελίδα και να είναι περισσότερες όπως στο παλιό και αν γίνετε να μπορούμε να βρουμε όπως παλιά τις φωτογραφίες με το μέλος και την ονομασια. Δεν ξέρω αν υπάρχει δεν το έχω δει κάπου. 

  • Μου αρέσει 1
Κομνηνος Γιαννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, από το προφίλ ενός μέλους μπορείς να πας Δείτε δραστηριότητα --> Αστροφωτογραφίες --> Εικόνες

πχ για σένα οδηγεί εδώ: https://www.astrovox.gr/profile/1404-johnk/content/?type=gallery_image&change_section=1

Όσον αφορά την αναζήτηση, υπάρχει μια προηγμένη αναζήτηση με πολλές δυνατότητες:

https://www.astrovox.gr/search/

Αν επιλέγεις Τύπου Περιεχομένου "Εικόνες" μπορείς να ψάξεις εντός συγκεκριμένων άλμπουμ με λέξεις κλειδιά.

Κάποια στιγμή θα βάλω και σχετικά link εντός του άλμπουμ για ευκολότερη πρόσβαση.

  • Μου αρέσει 2
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σας έβγαζε λάθος κατά τη διάρκεια αποστολής προσωπικού μηνύματος, νομίζω πως το φτιάξαμε!

  • Μου αρέσει 3
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προτείνω και γω κατι

Και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν το έχω βρει! 

Στο παλιό νομίζω στην αρχική σελίδα είχε να μπορείς να βρεις "θέματα που άρχισα" 

Δε ξέρω αν υπάρχει και τώρα και δεν το βρίσκω! Πάντως για άλλη μια φορά από μένα συγχαρητήρια για την ωραία αλλαγή! Ευχαριστούμε! 

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια. Πολύ ωραίο το αναμενόμενο site.

Υπάρχουν κάπου μαζεμένα τα νέα μηνύματα όπως πριν; Πρέπει να ανοίγω το κεντρικό φόρουμ και να βλέπω πού υπάρχει η ένδειξη "new" ; (Είμαι από κινητό)

Το κακό με την καρτέλα αδιάβαστα είναι ότι όταν μπεις στο τοπικ με το αδιαβαστο μήνυμα και μετά πατήσεις "πίσω" στα αδιάβαστα και θες να ξαναμπείς εκεί που ήσουν δεν υπάρχει γιατί δεν είναι πλέον αδιαβαστο. Για να ξαναεπισκεφτώ το τοπικ αυτό θα πρέπει να θυμάμαι που ήταν και να πάω χειροκίνητα μέσα από το "φόρουμ" ;

 

Ευχαριστώ

Το επεξεργάστηκε ο TUPAC_RIP
Still I Rise
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 14/11/2021 at 9:06 ΜΜ, Kingdom said:

Καλή αρχή. Θα έχουμε μήπως και tapatalk?

Το έψαξα και είδα πως η υποστήριξη από το tapatalk για το λογισμικό μας είναι σε beta. Θα το παρακολουθώ.

On 16/11/2021 at 9:45 ΜΜ, John.. said:

Να προτείνω και γω κατι

Και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν δεν το έχω βρει! 

Στο παλιό νομίζω στην αρχική σελίδα είχε να μπορείς να βρεις "θέματα που άρχισα" 

Δε ξέρω αν υπάρχει και τώρα και δεν το βρίσκω! Πάντως για άλλη μια φορά από μένα συγχαρητήρια για την ωραία αλλαγή! Ευχαριστούμε! 

Η λειτουργία υπάρχει, θα φροντίσω να βρω τρόπο να την βάλω και σε κάποιο εύκολο link στην πρώτη σελίδα. Προς το παρόν βρίσκεται στο προφίλ του χρήστη -> Δραστηριότητα --> Συζητήσεις

πχ για σένα ο τελικός σύνδεσμος είναι εδώ:

https://www.astrovox.gr/profile/9455-john/content/?type=forums_topic&change_section=1

7 hours ago, TUPAC_RIP said:

Συγχαρητήρια. Πολύ ωραίο το αναμενόμενο site.

Υπάρχουν κάπου μαζεμένα τα νέα μηνύματα όπως πριν; Πρέπει να ανοίγω το κεντρικό φόρουμ και να βλέπω πού υπάρχει η ένδειξη "new" ; (Είμαι από κινητό)

Το κακό με την καρτέλα αδιάβαστα είναι ότι όταν μπεις στο τοπικ με το αδιαβαστο μήνυμα και μετά πατήσεις "πίσω" στα αδιάβαστα και θες να ξαναμπείς εκεί που ήσουν δεν υπάρχει γιατί δεν είναι πλέον αδιαβαστο. Για να ξαναεπισκεφτώ το τοπικ αυτό θα πρέπει να θυμάμαι που ήταν και να πάω χειροκίνητα μέσα από το "φόρουμ" ;

 

Ευχαριστώ

Θα το ψάξω περαιτέρω. Προς το παρόν το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ανοίγεις σε νέο tab τα θέματα ώστε να κρατηθεί η αρχική σελίδα. Πάντως μάλλον η νέα συμπεριφορά του λογισμικού είναι πιο σωστή απλά είχαμε συνηθίσει συγκεκριμένες λειτουργίες στο  παλιό!

  • Ευχαριστώ 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκίμασα να επεξεργαστώ μια δημοσίευση μιας πιο παλιάς αστροφωτογραφίας. Βλέπω ότι η καινούργια μορφή του site τώρα επιτρέπει την αντικατάσταση της εικόνας (π.χ. με ένα φρέσκο reprocess) χωρίς να χρειάζεται να την ανεβάζουμε κάθε φορά σαν καινούργια. 👍

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για υπολογιστές και tablet, προστέθηκαν και πληροφορίες Σελήνης με ένα όμορφο γραφικό που έφτιαξε ο Σπύρος -santono στην κεντρική (δεν φαίνεται σε τηλέφωνα προς το παρόν). Τώρα που είμαστε σε Πανσέληνο δεν φαίνεται πόσο ωραίο είναι αλλά θα δείτε τις επόμενες ημέρες πόσο ρεαλιστικά υπολογίζει την γωνία και την θέση της σκιάς.

 

  • Μου αρέσει 1
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραίο, ευχαριστούμε Σπύρο!

Το ρολογάκι, δίπλα, υπάρχει τρόπος να "τρέχει" live;

  • Ευχαριστώ 1

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μια μικρή επιφύλαξη γιατί το είχα δει μια φορά μόνο στις δοκιμές...

Όταν ο πωλητής κλείσει την αγγελία, μπορεί να δηλώσει ποιο μέλος το αγόρασε. Αυτό δε φαίνεται κάπου αλλά το μέλος αυτό έχει τη δυνατότητα να αφήσει κριτική από το κάτω μέρος της αγγελίας, καρτέλα κριτικές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 minute ago, astrovox said:

Με μια μικρή επιφύλαξη γιατί το είχα δει μια φορά μόνο στις δοκιμές...

Όταν ο πωλητής κλείσει την αγγελία, μπορεί να δηλώσει ποιο μέλος το αγόρασε. Αυτό δε φαίνεται κάπου αλλά το μέλος αυτό έχει τη δυνατότητα να αφήσει κριτική από το κάτω μέρος της αγγελίας, καρτέλα κριτικές.

Έκλεισα μια αγγελία πρόσφατα και η αλήθεια είναι δε το παρατήρησα... Αλλά έχω μια άλλη απορία. Η αγγελία μου εμφανίζεται ακόμη ως ολοκληρωμένη. Πόσο καιρό διατηρείται? Διαγράφεται μόνη της μετά από κάποιες μέρες η πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι αγγελίες δημοσιεύονται για 60 ημέρες. Όσες ισχύουν ακόμα μπορούν να ανανεώνονται για απεριόριστα 60ημερα. Οι ολοκληρωμένες νομίζω θα σταματήσουν να φαίνονται στο 60ημερο.

ΥΓ: Συγγνώμη που κάνω κι εγώ υποθέσεις σε κάποια ζητήματα, κάθε μέρα μαθαίνω κι εγώ περισσότερα για το λογισμικό.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης