Jump to content

Νεος εξοπλισμος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Προσφατα αρχισα να ασχολουμαι με την αστροφωτογραφια (καμερα πανω σε τριποδα) και ξερω οτι θα ασχοληθω και με την φωτογραφια μεσω τηλεσκοπιου. Πηρα t ring και ανταπρορα για το τηλεσκοπιο αλλα μιας και η στηριξη μου δεν εχει οδηγηση δεν γινεται τιποτα. Η ερωτηση μου ειναι πια στηριξη αξιζει να παρω με δεδομενο οτι θα κανω αστροφωτογραφια αλλα θα αγορασω και μεγαλυτερο σωληνα αργοτερα?

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 Με λίγα λόγια θέλω μια στήριξη και ένα τηλεσκόπιο που θα είναι καλό για παρατήρηση και επαρκές για αστροφωτογραφια με κάμερα προσαρτημένη πάνω του για εκθέσεις δύο με πέντε λεπτά.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα! Η βάση που θα επιλέξεις έχει να κάνει και με το τηλεσκόπιο που θα χρησιμοποιήσεις. Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για τι τηλεσκόπιο σκέφτεσαι να αγοράσεις. Συνήθως για αστροφωτογραφία προτείνεται η ΗΕQ5 ή AZEQ5 και πάνω. Όσο καλύτερη στήριξη σηκώνει η τσέπη σου τόσο καλύτερα εφόσον σε ενδιαφέρει η αστροφωτογραφία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσο η 10ιντσο αν και το τελευταίο μάλλον μόνο αν sct μπορεί να το πάρουν πιο φθηνές στήριξης κάτω από eq6. Οπότε σκέφτομαι κάτι σε 8 ιντσο νευτωνιο η 10ιντσο sct εκτός αν σηκώνεται 10ιντσο νευτωνιο από την στήριξη. Δεν υπάρχει θέμα στην μετακίνηση από άποψη φορητότητας.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

8 hours ago, panr05 said:

Θα ήθελα ένα τηλεσκόπιο 8 ιντσο η 10ιντσο αν και το τελευταίο μάλλον μόνο αν sct μπορεί να το πάρουν πιο φθηνές στήριξης κάτω από eq6. Οπότε σκέφτομαι κάτι σε 8 ιντσο νευτωνιο η 10ιντσο sct εκτός αν σηκώνεται 10ιντσο νευτωνιο από την στήριξη. Δεν υπάρχει θέμα στην μετακίνηση από άποψη φορητότητας.

Φίλε μου τα SCT είναι ακριβά,και η μεγάλη εστιακή απόσταση θα απαιτήσει μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης,πράγμα που είναι πρόβλημα σε αμυδρούς στόχους (εκτός Σελήνης-πλανητών)...Εξαρτάται βέβαια και απο την ποιότητα της κάμερας που θα βάλεις.

Το πιο σημαντικό είναι να επενδύσεις σε μια καλή βάση τύπου EQ-6 και μετά να αποφασίσεις τί σωλήνα θα βάλεις.Και αυτό με το σκεπτικό οτι στην πορεία δεν θα μείνεις σε εναν σωλήνα μόνο,προκειμένου να καλύψεις περισσότερες απαιτήσεις σε διάφορους στόχους.

Εκτός απο το βάρος του τηλεσκοπίου παίζει μεγάλο ρόλο το φυσικό μήκος του,διότι απο τον συνδυασμό βάρους-μήκους δημιουργούνται ροπές και άρα ταλαντώσεις που θολώνουν την εικόνα...

Για τον λόγο αυτό ένα πχ.SCT 9.5" το σηκώνει μια καλή EQ-6,ενώ η ίδια στήριξη δεν "σηκώνει" για αστροφωτογραφία DSO ένα 10" νευτώνιο με κλασικό μήκος 1200mm,δηλ.254/1200.

Χρειάζεται λοιπόν κοντύτερο σωλήνα νευτώνιου 10" η EQ-6 για να αποδώσει!

Οπότε η (προβληματική) λύση είναι ένα νευτώνιο 254/1000 που η EQ-6 το σηκώνει οριακά για μικρούς χρόνους έκθεσης,με χρήση διορθωτή κόμης!

Μια πιο λογική λύση είναι ένα 8" μικρότερου μήκους απο το κλασικό 1200mm,δηλ.200/1000 ή 200/800 με χρήση διορθωτή κόμης για να έχεις καθαρό πεδίο μέχρι σχεδόν τα άκρα.

Το σετ αυτό,δηλ.200/1000 ή 200/800+paracorr+EQ-6 δουλεύει,εφ'όσον και εσύ έχεις ευχέρεια με τεχνικά θέματα,πχ.σωστό "ζύγισμα" του σωλήνα για να ελαχιστοποιηθούν οι ροπές και την κατάλληλη κάμερα.

Θα σε παιδέψει περισσότερο απο εναν μικρότερο σωλήνα,αλλά θα πάρεις τελικά περισσότερη πληροφορία στην εικόνα,απο οτι με μικρότερες διαμέτρους.

Σκέψου και ρώτα έμπειρους αστροφωτογράφους,για το σετ που θα είναι καλύτερο για σένα.Η αστροφωτογραφία δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση,απαιτεί πολύ χρόνο σε διάβασμα,εξάσκηση,δοκιμές,πειραματισμούς κλπ.Ίσως και να απογοητευτείς με ένα δύσκολο σετ.

Μην αποφασίσεις βιαστικά,και πριν κατασταλάξεις τί θέλεις ακριβώς να κάνεις.

Μεγαλύτερης διαμέτρου σωλήνες σημαίνει περισσότερη πληροφορία και λεπτομέρεια στην εικόνα,αλλά και περισσότεροι μπελάδες στο ζύγισμα,τους χρόνους έκθεσης,θα χρειαστείς στην πορεία και μια καλύτερη κάμερα απο τις τυπικές dSLR κλπ.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσθέσω οτι σημαντικό ρόλο παίζει και η ποιότητα και ακρίβεια του εστιαστή!

Χρειάζεται ίσως εστιαστής dual-speed για μεγαλύτερη ακρίβεια στην εστίαση και αποτελεσματικό κλείδωμα,ώστε να μην μετακινείται ούτε στο ελάχιστο ο εστιαστής και χαλάσει η εστίαση,οπότε θα πάρεις λιγότερο ευκρινή εικόνα.

Αν και δεν ασχολούμαι με αστροφωτογραφία,είχα ψάξει το θέμα διεξοδικά διαβάζοντας και ρωτώντας έμπειρους,σχετικά με σετ σωλήνων και βάσεων,όντας κατέχοντας ενα 10",το κλασικό SW Dob 10",254/1200...Για να ασχοληθώ πρέπει να αλλάξω σωλήνα,οπότε με δεδομένο τον χρόνο,κόπο,μπελά κλπ.εγκατέλειψα την ιδέα,αφού με ενθουσιάζει πλέον περισσότερο η ζωντανή παρατήρηση.

Αν έκανα αστρομετρία-φωτομετρία θα είχε νόημα για μένα να ασχοληθώ...

Η κοινή αστροφωτογραφία ναι μεν έχει το στοιχείο της προσωπικής δημιουργίας,αλλά προτιμάω να βλέπω τις υπέροχες αστροφωτογραφίες που κυκλοφορούν,παρά να μπω στον κόπο και χρόνο να κάνω κάτι δικό μου,που δεν θα έδινε περισσότερη πληροφορία απο αυτήν που ήδη βλέπω.

Φυσικά εκφράζω πολύ προσωπικές απόψεις για το θέμα,μόνο και μόνο για να σε προβληματίσω ώστε να σκεφτείς το θέμα πολύ πριν αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις με την αστροφωτογραφία...Απλώς home made εικόνα,ή περισσότερη πληροφορία απο αυτήν που θα έχεις με ενα διοπτρικό 80mm ED αποχρωματικό ή 130/750,ίσως κάτι παραπάνω πχ.φωτομετρία?

Ασχολούμαι σοβαρά με την ερασιτεχνική φωτογραφία απο το 1985 και στην πορεία ανακάλυψα όταν άρχισα τις αστρονομικές παρατηρήσεις,οτι υπάρχει και ενας πολύ συναρπαστικός τρόπος να βλέπεις τον κόσμο: να τον παρατηρείς ζωντανά με τα μάτια και τον εγκέφαλο...δηλ.οτι δεν είναι απαραίτητο να τον καταγράφεις οπωσδήποτε με μια κάμερα,καταντάει ψυχαναγκαστικό...🙂

Όλα αυτά τα αναφέρω μόνο ως τροφή για σκέψη,χωρίς να θέλω να σε αποτρέψω απο κάτι που ίσως το βρείς πιο ενδιαφέρον απο αυτό που ήδη κάνεις.

Απλά για να επενδύσεις πολύ προσεκτικά τα αρκετά χρήματα που θα δώσεις σε βάθος χρόνου.

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 29/4/2022 at 10:07 ΜΜ, fotodektis said:

Ασχολούμαι σοβαρά με την ερασιτεχνική φωτογραφία απο το 1985 και στην πορεία ανακάλυψα όταν άρχισα τις αστρονομικές παρατηρήσεις,οτι υπάρχει και ενας πολύ συναρπαστικός τρόπος να βλέπεις τον κόσμο: να

Τι εποχές εκείνες, συναρπαστικές. Πουσαρισμενα ασπρόμαυρα φιλμ, σκοτεινοί θάλαμοι. Μακροφωγραφιά, βάθος πεδίου,  τι να πρωτο θυμηθούμε. 

Συγγνώμη για την παρέμβαση, όλος αυτός ο "κόσμος" τις γνώσης δεν ξέρω, διδάσκεται ή χάθηκε για πάντα;

  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα από αυτά που μου είπατε θα ήταν προτιμότερο να πάρω έναν φακό για την κάμερα 135 η 200 χιλιοστά για να μπω λίγο πιο βαθειά στην αστροφωτογραφια. Ταυτόχρονα θα μπορούσα να αγοράσω ένα dob 8 για οπτική παρατήρηση και αργότερα όταν βρεθούν χρήματα παίρνω και μια στήριξη.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, george mic said:

Τι εποχές εκείνες, συναρπαστικές. Πουσαρισμενα ασπρόμαυρα φιλμ, σκοτεινοί θάλαμοι. Μακροφωγραφιά, βάθος πεδίου,  τι να πρωτο θυμηθούμε. 

Συγγνώμη για την παρέμβαση, όλος αυτός ο "κόσμος" τις γνώσης δεν ξέρω, διδάσκεται ή χάθηκε για πάντα;

Πράγματι φίλε μου,ο σκοτεινός θάλαμος και η προσωπική παρέμβαση στο τύπωμα της φωτογραφίας ήταν απο τις πλέον συναρπαστικές εμπειρίες των φωτογράφων!🙂

Φυσικά η γνώση και η εμπειρία της φωτογραφίας διατηρείται και εξελίσσεται!Η ψηφιακή εποχή έδωσε νέες δυνατότητες,μείωσε δραματικά το κόστος,διευκόλυνε την επεξεργασία της εικόνας εκτοξεύοντάς την σε άλλο επίπεδο...

Και η ευκολία με την χρήση των κινητών,έφερε πολύ περισσότερο κόσμο κοντά στην φωτογραφία.Κάποιοι ανακάλυψαν ταλέντο και ενδιαφέρον που δεν γνώριζαν...

Παρ'όλη τη νοσταλγία για την φιλμάτη εποχή,νομίζω οτι η τέχνη έχει μεγαλύτερη σημασία απο την τεχνική.Έτσι γίνεται,η τεχνολογία αλλάζει όμως η τέχνη μένει!

Φιλικά-Κώστας 🙂

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 minutes ago, panr05 said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα από αυτά που μου είπατε θα ήταν προτιμότερο να πάρω έναν φακό για την κάμερα 135 η 200 χιλιοστά για να μπω λίγο πιο βαθειά στην αστροφωτογραφια. Ταυτόχρονα θα μπορούσα να αγοράσω ένα dob 8 για οπτική παρατήρηση και αργότερα όταν βρεθούν χρήματα παίρνω και μια στήριξη.

Φίλε μου αν πάρεις dob 8" που είναι 200/1200,θα χρειαστείς EQ-6 για να το στηρίξεις και πάλι δεν είναι το καλύτερο σετ για αστροφωτογραφία...Το φυσικό μήκος παίζει καθοριστικό ρόλο μαζί με το βάρος του τηλεσκοπίου.

Το λογικό σετ είναι 200/1000+EQ-6,όχι το 200/1200 που είναι το dob.

Για να μπορέσεις να συμβιβάσεις παρατήρηση και φωτογραφία με ένα 8",αυτός ο συνδυασμός δουλεύει μεν καλά,αλλά είναι και πιο δύσκολος για αστροφωτογραφία σε σχέση με μικρότερους σωλήνες.

Η γνώμη μου είναι να το σκεφτείς πολύ καλά,διότι θα δώσεις αρκετά χρήματα: τηλεσκόπιο,στήριξη,paracorr,ειδική κάμερα,φίλτρα.Και πολύς χρόνος σε μελέτη,δοκιμές-πειραματισμούς,επεξεργασία εικόνας στον υπολογιστή.

Διάβασε πρώτα και τα ειδικά άρθρα του φόρουμ (A.V.A.T) σχετικά με την αστροφωτογραφία,μέτρα τις δυνάμεις σου και μετά αποφασίζεις τί θα κάνεις.

Η λύση της κάμερας με τηλεφακούς πάνω σε αστροστάτη,είναι πολύ καλή ιδέα για να ξεκινήσεις.Θα κοστίσει και πολύ λιγότερο.

Πολλοί ερασιτέχνες έκαναν βιαστικές αγορές και μετά πουλούσαν τον εξοπλισμό τους,διότι δεν τους βόλευε...

 

  • Μου αρέσει 1

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφου εκανα και την ερευνα μου και ειδα οτι μια eq6 κανει 1800 ευρω σκεφτηκα να παρω ενα φακο 135 η 200 οτι ειναι καλυτερο για αστροφωτογραφια μαζι με μια star adventurer ισως και μετα ενα 10ιντσο dob. Αν μετα απο αυτα εχω λεφτα και ορεξη προχωραω σε σετ απ αστροφωτογραφιας.

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 1/5/2022 at 4:49 ΜΜ, panr05 said:

Αφου εκανα και την ερευνα μου και ειδα οτι μια eq6 κανει 1800 ευρω σκεφτηκα να παρω ενα φακο 135 η 200 οτι ειναι καλυτερο για αστροφωτογραφια μαζι με μια star adventurer ισως και μετα ενα 10ιντσο dob. Αν μετα απο αυτα εχω λεφτα και ορεξη προχωραω σε σετ απ αστροφωτογραφιας.

Σωστή η απόφασή σου για αρχή!

Όμως αν πάρεις το κλασικό 10" dob,254/1200,χρειάζεσαι EQ-8 για να κάνεις αστροφωτογραφία...Δεν συμφέρει αυτό το σετ!

Όπως έγραψα και πιο πάνω,το σετ 254/1000+EQ-6 δουλεύει οριακά και μόνο για μικρούς χρόνους έκθεσης,συν την αγορά διορθωτή κόμης κλπ.Και αυτό το σετ είναι δύσκολο και προβληματικό!

Οπότε αν πάρεις το κλασικό 10",(254/1200),που είναι πολύ καλό για παρατήρηση,και θέλεις να ασχοληθείς με αστροφωτογραφία αργότερα,θα πρέπει να το πουλήσεις και να αγοράσεις άλλον σωλήνα ώστε να μην χρειαστεί αγορά της πανάκριβης EQ-8.

Για να συνδυάσεις παρατήρηση και αστροφωτογραφία,είναι καταλληλότερη μια βάση τύπου AZ-EQ6,με 8"(200/1000) ή κάποιο αρκετά ακριβότερο SCT,που συνδυάζει τις δυνατότητες αλταζιμουθιακής και ισημερινής βάσης.

Προσοχή λοιπόν στις αγορές,γιατί με το πούλα-αγόραζε θα χάσεις χρήματα!

Φιλικά-Κώστας 🙂

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Σκέφτομαι να πάρω το κλασσικό dob και αν χρειαστεί θα το πουλήσω. Για φακό για την κάμερα έχω βρει σε λογική τιμή μόνο τον canon kti 75 -300mm που δεν είναι τέλειος αλλά έχει καλή τιμή. Έχετε να προτείνετε κάποιον άλλο?

"Κάθε αστέρι μπορεί να είναι ο ήλιος κάποιου". Carl Sagan.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης