Jump to content

Eq platform Ερωτησεις...


alesgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Εχω ενα dobsonian Skywather 200 p, 8'' και αποφασισα να φτιαξω μια ισημερινη πλατφορμα vns.

Εχω ομως καποιες δυσκολιες στον υπολογισμο που δινονται σε αυτη την σελιδα  http://www.reinervogel.net/

α. Γνωριζει κανενας τα γεωμετρικα στοιχεια ( κεντρο βαρους) του εν λογω τηλεσκοπιου; (Καποιες μεθοδοι που εχω βρει ειναι λιγο  στο περιπου....).  

β. Υπαρχει περιπτωση να βρω ετοιμα σχεδια της πλατφορμας για 38.36° ; Αυτα που εχει η εν λογω σελιδα ειναι πανω απο 46°.

Οποιαδηποτε αλλη πληροφορια απο καποιον που εκανε και δουλευει ικανοποιητικα;

Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα! Η κατασκευή με vertical segments προτείνεται για γεωγραφικά πλάτη μεγαλύτερα των 45+ μοιρών όχι όμως ότι δεν μπορεί να γίνει. Με circle segments είναι καλύτερα για τις 38 μοίρες. Έχω φτιάξει για το 10 dob. Κάπου έχω τα σχέδια και το υπολογιστικό φύλλο που είχα χρησιμοποιήσει. Γενικά δεν είναι μια δύσκολη κατασκευή. Θα το κοιτάξω αύριο όμως και θα σου στείλω ότι βρω. Ο πολικός άξονας θα πρέπει να περνάει από το κέντρο βάρους του τηλεσκοπίου σου (συν την βάση) και αυτό θα το βρεις από κάποιες μετρήσεις που θα κάνεις μόνος σου. 

Edit. Ψάξε και στο mastrovox ο Μανούσος παλαιότερα είχε φτιάξει ένα νήμα με την κατασκευή ισημερινός πλατφόρμας που είχε κατασκευάσει.

Το επεξεργάστηκε ο mad
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ πως η πλατφόρμα είναι το σημαντικότερο αξεσουάρ γι ένα dob. Εγώ χρησιμοποιώ μία που την είχα αγοράσει από μέλος του forum. Είναι κομμένη για 38 μοίρες, αλλά κάνει και για + - δε θυμάμαι πόσο. Εγώ είμαι περίπου 37.156 και μια χαρά οδηγεί. Αν θες μπορώ να σου βγάλω φωτογραφίες να πάρεις ιδέες γιατί η συγκεκριμένη είναι πολύ καλά σχεδιασμένη με έξυπνες λύσεις που δεν έχω δει σε άλλες. Γκούγκλαρε Round Table Platforms να δεις και αν σ ενδιαφέρει σου βγάζω κοντινότερες φώτο.

  • Ευχαριστώ 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

21 hours ago, filiatra said:

Round Table Platforms να δεις και αν σ ενδιαφέρει σου βγάζω κοντινότερες φώτο

Με ενδιαφέρει, ευχαριστώ για την πληροφόρια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 14/5/2022 at 7:37 ΜΜ, filiatra said:

Θεωρώ πως η πλατφόρμα είναι το σημαντικότερο αξεσουάρ γι ένα dob. Εγώ χρησιμοποιώ μία που την είχα αγοράσει από μέλος του forum. Είναι κομμένη για 38 μοίρες, αλλά κάνει και για + - δε θυμάμαι πόσο. Εγώ είμαι περίπου 37.156 και μια χαρά οδηγεί. Αν θες μπορώ να σου βγάλω φωτογραφίες να πάρεις ιδέες γιατί η συγκεκριμένη είναι πολύ καλά σχεδιασμένη με έξυπνες λύσεις που δεν έχω δει σε άλλες. Γκούγκλαρε Round Table Platforms να δεις και αν σ ενδιαφέρει σου βγάζω κοντινότερες φώτο.

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οταν μπορεις, ανεβασε μερικες φωτογραφιες. Αν μπορεις να σημειωσεις και μερικες κρισιμες διαστασεις θα ηταν καλλυτερα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα, ελπίζω να σε βοηθήσει:

 

  • Ευχαριστώ 2
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 18/5/2022 at 12:10 ΜΜ, Μανούσος said:

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το νήμα, ελπίζω να σε βοηθήσει:

 

Το διαβασα μερικες φορες και θα το ξαναδιαβασω...

Ωστόσο εχω μερικες αποριες που αφορά την δικη μου vnc πλατφορμα.

Εχω βαλει τα βόρεια τοξα δεξι-αριστερο απο κοντρα πλακε 8 χιλ. Το τηλεσκοπιο ειναι skaywather 8", συνολικου βαρους 26 κιλων.

Εντυσα την επιφανεια των τοξων με αντιολισθητικη ταινια ενισχυμενη με μικρα καρφακια ανα περιπου 1,5 εκ.  Επιπλεον αγριεψα τον 8χιλ αξονακι.  Το μοτερ που χρησιμοποιησα ειναι το Eq-2.

Με τα 15 κιλα της βασης που εβαλα πανω μου μασησε την ταινια.... Δεν κουνηθηκε καθολου... Με τι πρεπει να επενδυσω την ακρη για να υπαρχει η απαιτουμενη τριβη?  Μηπως το μοτερ ειναι αδυνατο και χρειαζεται καποιο αλλο? Βηματικο; Αν ναι ποιο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα δοκίμαζα 2 πράγματα με την παρακάτω σειρά:

- Θα προσπαθούσα να αυξήσω την επιφάνεια της τριβής βάζοντας ένα μεγαλύτερο σε διάμετρο ράουλο στον άξονα του μοτέρ. Ένα ραουλάκι από αλουμίνιο το οποίο μπορείς να φτιάξεις σε μηχανουργείο με τρύπα 8mm που θα βιδώνει στον άξονα του μοτέρ και το οποίο θα έχει τραχιά υφή (αν το πεις στο μηχανουργείου ξέρουν και στο κάνουν στον τόρνο). Τα 8mm του άξονα του μοτέρ θεωρώ ότι είναι πολύ μικρά. Θα έβαζα 30-35mm διάμετρο. Αν σου μασήσει πάλι την ταινία, αφαίρεσε την και δες αν με την επιφάνεια του ξύλου αν δουλέψει.

- Αν η παραπάνω λύση δεν παίξει θα αντικαθιστούσα την ταινία με έναν ιμάντα χρονισμού με πολύ μικρό βήμα και στο μοτέρ θα έβαζα τροχαλία χρονισμού αντίστοιχα που να πιάνει 2-3 δόντια από τον ιμάντα για να μη σου "κλοτσάει".

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Η πλατφόρμα πρέπει να είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο που το τηλεσκόπιο να είναι (όσο γίνεται) ζυγισμένο. Ο άξονας περιστροφής της πλατφόρμας θα πρέπει να περνάει από το ΚΒ του τηλεσκοπίου πάνω στη βάση dob. Σκέψου ότι η πλατφόρμα κάνει την ίδια κίνηση με μια ισημερινή στήριξη και το τηλεσκόπιο μαζί με τη βάση θα πρέπει να είναι ζυγισμένο. Αν δεν είναι τότε το μοτέρ αλλά και τα μηχανικά μέρη θα ζορίζονται και θα έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις.

Το επεξεργάστηκε ο Μανούσος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

On 27/5/2022 at 1:23 ΜΜ, Μανούσος said:

Προσωπικά θα δοκίμαζα 2 πράγματα με την παρακάτω σειρά:

- Θα προσπαθούσα να αυξήσω την επιφάνεια της τριβής βάζοντας ένα μεγαλύτερο σε διάμετρο ράουλο στον άξονα του μοτέρ. Ένα ραουλάκι από αλουμίνιο το οποίο μπορείς να φτιάξεις σε μηχανουργείο με τρύπα 8mm που θα βιδώνει στον άξονα του μοτέρ και το οποίο θα έχει τραχιά υφή (αν το πεις στο μηχανουργείου ξέρουν και στο κάνουν στον τόρνο). Τα 8mm του άξονα του μοτέρ θεωρώ ότι είναι πολύ μικρά. Θα έβαζα 30-35mm διάμετρο. Αν σου μασήσει πάλι την ταινία, αφαίρεσε την και δες αν με την επιφάνεια του ξύλου αν δουλέψει.

- Αν η παραπάνω λύση δεν παίξει θα αντικαθιστούσα την ταινία με έναν ιμάντα χρονισμού με πολύ μικρό βήμα και στο μοτέρ θα έβαζα τροχαλία χρονισμού αντίστοιχα που να πιάνει 2-3 δόντια από τον ιμάντα για να μη σου "κλοτσάει".

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Η πλατφόρμα πρέπει να είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο που το τηλεσκόπιο να είναι (όσο γίνεται) ζυγισμένο. Ο άξονας περιστροφής της πλατφόρμας θα πρέπει να περνάει από το ΚΒ του τηλεσκοπίου πάνω στη βάση dob. Σκέψου ότι η πλατφόρμα κάνει την ίδια κίνηση με μια ισημερινή στήριξη και το τηλεσκόπιο μαζί με τη βάση θα πρέπει να είναι ζυγισμένο. Αν δεν είναι τότε το μοτέρ αλλά και τα μηχανικά μέρη θα ζορίζονται και θα έχεις τα προβλήματα που αναφέρεις.

Μια δευτερη ερωτηση. Απο την τριγωνομετρια η βαση ειναι αρκετα μακρια. Δηλαδη το σημειο τομης του γεωγραφικου πλατους με το επιπεδο της πλατφορμας μου βγαινει στο 66,45. Ομως αυτο αφορα την επανω πλευρα της σανιδας. Στο νοτο χρησιμοποιω μπαλλακι (caster) . Κανονικα πρεπει να υπολογιστει και αυτη η αποσταση αφου το σημειο τομης ειναι απο κατω. Ποσο ρόλλο παιζουν 2 εκ. στο μηκος; εμπειρικα θα αλλαξει κατι;  ασχετα αν στο μελλον θα προσπαθησω να  κοντινω την  πλατφορα και να μεταφερω το σημειο τομης πιο ψηλα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ο άξονας περιστροφής αποκλίνει από τον πραγματικό (αυτό καταλαβαίνω) τότε θα έχεις ολίσθηση στο tracking αλλά για τόσο λίγο δεν νομίζω ότι θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα για απλή οπτική παρατήρηση. Τώρα όλα αυτά είναι στη θεωρία.

Το προσοφθάλμιο θα σου πει την αλήθεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγνώμη που άργησα να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά είμαι πολύ ζορισμένος αυτό τι καιρό.

Εδώ είναι μία βίδα που ενώνει τα δύο κομμάτια, (το επάνω και το κάτω).  Στην 3η και τέταρτη φώτο φαίνεται η χωνευτή βάση που βιδώνει η βίδα στην κάτω σανίδα.

ΕΤσι κατά τη μεταφορά είναι ένα κομμάτι και όχι δύο.

2.thumb.jpg.3f776261bc43dab9cc9c0a8ae4110eee.jpg

3.thumb.jpg.bb6df1248e3e183425a122ce15602ba9.jpg4.thumb.jpg.916ffc4a8beb076657a13eddfa2081a1.jpg5.thumb.jpg.046b6a5b850debc497b8778e57581a03.jpg

 

 

Εδώ έχει μία εγκοπή πολύ πρακτική ώστε να την μεταφέρεις με το ένα χέρι.

IMG_20220606_161711.thumb.jpg.f4bde01a7774380ae542060b3c3a5d32.jpg

 

 

 

Το πόδια της είναι μία πολύ απλή κατασκευή με πεταλούδα, εύκολη στο να την αλφαδιάζεις με το χέρι.6.thumb.jpg.4fa409660942c5208bfdf94efb81232f.jpg

7.thumb.jpg.65a7d0d73ca22879a0e79e8d59744d2d.jpg

 

 

 

Στο σημείο που ακουμπάει το μοτέρ έχει αυτό το υλικό για να έχει τριβή. Δεν ξέρω τι είναι αλλά για να πάρεις ιδέα στο δείχνω.

8.thumb.jpg.b93f560add0d6e020ac877b63fe9d4d8.jpg

 

 

 

Κι επειδή έχει τριβή, έχει βάλει ένα διακοπτάκι που σηκώνει σε αυτό το σημείο το πάνω μέρος της πλατφόρμας μαζί με το τηλεσκόπιο. Αυτό χρειάζεται για να μηδενίσουμε την πλατφόρμα όταν τερματίσει την κίνησή της. Δες το βιντεάκι και θα καταλάβεις.

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 6/6/2022 at 9:44 ΜΜ, filiatra said:

Συγνώμη που άργησα να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά είμαι πολύ ζορισμένος αυτό τι καιρό.

Εδώ είναι μία βίδα που ενώνει τα δύο κομμάτια, (το επάνω και το κάτω).  Στην 3η και τέταρτη φώτο φαίνεται η χωνευτή βάση που βιδώνει η βίδα στην κάτω σανίδα.

ΕΤσι κατά τη μεταφορά είναι ένα κομμάτι και όχι δύο.

2.thumb.jpg.3f776261bc43dab9cc9c0a8ae4110eee.jpg

3.thumb.jpg.bb6df1248e3e183425a122ce15602ba9.jpg4.thumb.jpg.916ffc4a8beb076657a13eddfa2081a1.jpg5.thumb.jpg.046b6a5b850debc497b8778e57581a03.jpg

 

 

Εδώ έχει μία εγκοπή πολύ πρακτική ώστε να την μεταφέρεις με το ένα χέρι.

IMG_20220606_161711.thumb.jpg.f4bde01a7774380ae542060b3c3a5d32.jpg

 

 

 

Το πόδια της είναι μία πολύ απλή κατασκευή με πεταλούδα, εύκολη στο να την αλφαδιάζεις με το χέρι.6.thumb.jpg.4fa409660942c5208bfdf94efb81232f.jpg

7.thumb.jpg.65a7d0d73ca22879a0e79e8d59744d2d.jpg

 

 

 

Στο σημείο που ακουμπάει το μοτέρ έχει αυτό το υλικό για να έχει τριβή. Δεν ξέρω τι είναι αλλά για να πάρεις ιδέα στο δείχνω.

8.thumb.jpg.b93f560add0d6e020ac877b63fe9d4d8.jpg

 

 

 

Κι επειδή έχει τριβή, έχει βάλει ένα διακοπτάκι που σηκώνει σε αυτό το σημείο το πάνω μέρος της πλατφόρμας μαζί με το τηλεσκόπιο. Αυτό χρειάζεται για να μηδενίσουμε την πλατφόρμα όταν τερματίσει την κίνησή της. Δες το βιντεάκι και θα καταλάβεις.

 

 

 

 

Καλησπερα.

Ευχαριστω για τον χρονο σου και τις φωτο.

Να σε ρωτησω 2-3 πραγματα για να καταλαβω.

Πρωτον τι υλικο εχεις (πως το λενε) για να επιτυγχανεις την τριβη και σε τι παχος και πλατος. Επιπλεον ο αξονας απι κατω ποσα χιλιοστα ειναι; και ποσα κιλα περιπου σηκωνεις.

Δευτερον . Τι μοτερ χρησιμοποιεις (τυπος) και εαν εχεις μειωτη στροφων.

Αυτα , γιατι σε μενα οριακα το γυρναει το τηλεσκοπιο (περιπου 25 χιλγρ), μερικες φορες δεν μπορει να το γυρισει..... και χρησιμοποιω ενα κινεζικο μοτερακι για eq-2  που εχω δει οτι χρησιμοποιουν και αλλοι. Στο μεταξυ στον αξονα μου (8μμ) τον  εχω κανει τορνεψει με γραμμες για να δημιουργει κρατηματα αλλα δεν βλεπω να επιτυγχανετε το αποτελεσμα σε ολες τις δοκιμες πιυ εχω κανει με ικανοποιητικο τροπο. Και εχω δοκιμασει ξυλο 12 χιλ, ξυλο 18 χιλ, με ταινια για  τριβη και με επενδυση λαμαρινας 1 χιλ.

Προσπαθω να λυσω την τριβη και  να δω αν φταιει η επαφη των τοξων με τον αξονα η το μοτερ για να κανω την σχετικη  βελτιωση.

Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης