Jump to content

Καλιμπράρισμα κατόπτρων


Georgegramm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, χθες είδα καθώς εστίαζα ότι τα κάτοπτρά μου δεν ήταν τελείως ευθυγραμισμένα. Θυμάμαι πότε γίνεται η ευθυγράμιση του πρωτεύοντος αλλά μήπως μπορεί κάποιος να μου θυμίσει πότε γίνεται και στο δευτερέων; Έψαξα να βρω τον οδηγό της Skywatcher αλλά τον έχω χάσει. Έχω το 130/900. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το manual της Skywatcher θα το βρεις εδώ https://inter-static.skywatcher.com/upfiles/en_download_caty01424817556.pdf

Το δευτερεύον κάτοπτρο χρειάζεται ρύθμιση αν πχ δεν φαίνονται και τα τρία κλιπ που κρατάνε το πρωτεύον στην θέση του (εικόνα j του manual).  Σημειώνω πως η σωστή ρύθμιση του δευτερεύον είναι αρκετά πιο σύνθετη διαδικασία από αυτή του πρωτεύον. Αν θέλεις στείλε μια φωτογραφία του τι βλέπεις μέσα από το collimation cap για να φανεί καλύτερα αν υπάρχει πρόβλημα με την ευθυγράμμιση. Περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την ευθυγράμμιση μπορείς να βρεις στους παρακάτω συνδέσμους:

https://astro.catshill.com/collimation-guide/

https://www.astro-baby.com/astrobaby/help/collimation-guide-newtonian-reflector/

https://garyseronik.com/a-beginners-guide-to-collimation/

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο αυτό το βιβλιαράκι έψαχνα! Ευθυγράμιση στο δευτερέυον έχω κάνει μια φορά νομίζω ,αρκετά πιο παλιά, αλλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται τώρα (είχα καλές συνθήκες χθες και δεν ήθελα να με κρατήσει πίσω αυτό). Και τελικά που χρειαζόταν ουπς. Είμαι λίγο έξω από εκεί που πρέπει να είμαι στο 2ο βήμα από το πρώτο λινκ. Υποθέτω θα πάω να το φτιάξω.

Ευχαριστώ! 

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1 hour ago, Haris Desdenova said:

Να ξέρεις πάντως ότι με ένα laser collimator η ευθυγράμμιση είναι πραγματικά παιχνιδάκι. Παίρνει πολύ λίγο χρόνο.

Ναι το ξέρω απλώς δεν έτυχε ποτέ να πάρω

1 hour ago, terrain_inconnu said:

Ενδεχομένως να αναφέρεσαι στο offset. Βλέπεις κάτι τέτοιο ας πούμε;

image.thumb.jpeg.558eceb5a0ae2e8b3098801343748923.jpeg

Ναι απο τη μεριά που βρίσκεται η προεξοχή του εστιαστή προς τα μέσα, βρισκεται προς τα αριστερά όχι κέντρο

310666227_617984713366967_8331873178255065143_n.jpg

Το επεξεργάστηκε ο Georgegramm
Εικόνα

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω ότι η πάνω σκιά είναι του εστιαστή και το πρωτεύον κάτοπτρο βρίσκεται στην ακριβώς αντίθετη πλευρά (δηλαδή προς τα κάτω). Δυστυχώς η κεντρική περιοχή δεν φωτίζεται καλά και δεν διακρίνονται λεπτομέρειες για τον τύπο του σφάλματος. Δοκίμασε αρχικά να δεις αν το σφάλμα διοθρώνεται με το να ρυθμίσεις το πρωτεύον κάτοπτρο που είναι και το πιο εύκολο. Αν αυτό δεν αποδώσει τότε μπορείς να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις το tilt του δευτερεύοντος κατόπτρου με τις 3 βίδες τύπου allen ώστε να έρθει στη σωστή θέση. Μην πειράξεις την κεντρική βίδα που ρυθμίζει την κίνηση κατά μήκος και την περιστροφή σε σχέση με τον οπτικό άξονα εκτός αν είσαι σίγουρος ότι το δευτερεύον δεν είναι ακριβώς κεντραρισμένο κάτω από τον εστιαστή ή δεν εμφανίζεται ως κυκλική επιφάνεια. Έλεγξε πρώτα ότι καμία από τις 3 βίδες allen δεν είναι χαλαρή (σημείωνω πως δεν τις σφίγγουμε πολύ γιατί υπάρχει ο κίνδυνος να φαγωθούνε ή να σκάψουν την μεταλλική βάση του δευτερεύοντος με αποτέλεσμα να μην πιάνουν πλέον σωστά). Αν κάποια από τις 3 βίδες ήταν χαλαρή, σφίξε την λίγο να δεις αν αυτό αρκεί για να διορθωθεί το αποτέλεσμα. Αλλιώς θα πρέπει να χαλαρώσεις μια βίδα και αντίστοιχα να σφίξεις μια δεύτερη ή και τρίτη. Σε κάθε περίπτωση θέλει πολύ μικρές (σχεδόν ανεπαίσθητες) κινήσεις στις βίδες, ίσα ίσα και πάντα ελέγχοντας άμεσα το οπτικό αποτέλεσμα (διαδικασία trial & error). Κατόπιν ρυθμίζεις και το πρωτεύον. Επίσης, οι εργασίες ρύθμισης καλό είναι να γίνονται με το τηλεσκόποιο σε οριζόντια θέση ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να πέσει κάτι (π.χ. κλειδί allen) πάνω στο πρωτεύον κάτοπτρο. Ο τελικός έλεγχος για το αν το τηλεσκόπιο είναι ευθυγραμμισμένο πραγματοποιείται μέσω του ονομαζόμενου star test που θα σου δώσει και επιπλέον σημαντικές πληροφορίες σχετικά με το κάτοπτρό σου.

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
  • Μου αρέσει 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσέχω πολύ κατά την ευθγράμιση στο δευτερέον, το έχω πάντα οριζόντια ώστε να μην πέσει το allen στο πρωτεύον. Όταν με το καλό βρω και το κλειδί θα ξαναστείλω εικόνα για να δούμε αν μου ξέφυγε τίποτα. πφφ

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα το allen και το έκανα και αυτό ευθυγράμιση πιστεύω. Θα το δω απόψε το βράδυ. Μέχρι τότε υπομονή

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην αρχή έβαλα τον 25άρη και η εστίαση ήταν άριστη. Όταν έβαλα τον x2 με τον 10άρη φακό δεν μπορούσα να εστιάσω πλήρως. Και όχι δεν ήταν η ατμόσφαιρα, είμαι σίγουρος ότι σήμερα ήταν πολύ καλά εδώ λες και δεν υπήρχε καν. Πρέπει να το φτιάξω πάλι :( . 

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν χρησιμοποιώ τίποτα, μόνο το μάτι μου. Και αυτός είναι ο λόγος που έχει πάρει τόση ώρα υποθέτω. Θα φτιάξω ένα diy colimation cap και θα δω. Επίσης το πρωτεύον δεν έχει το κυκλάκι στο κέντρο που το κάνει ακόμα πιο δύσκολο.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπό αυτές τις συνθήκες η ευθυγράμμιση δεν έχει και πολλές πιθανότητες επιτυχίας. Αν είσαι διατεθειμένος να λύσεις το πρόβλημα μια και καλή θα πρέπει να προσθέσεις μόνος σου το κεντρικό σημάδι στο πρωτεύον (υπάρχουν σχετικές οδηγίες και βίντεο στο διαδίκτυο). Σε συνδυασμό με ένα collimation cap θα μπορέσεις ενδεχομένως να ευθυγραμμίσεις σε αποδεκτό επίπεδο για ένα f/7 τηλεσκόπιο. Αν δεν θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά η μόνη λύση που έχεις είναι να ευθυγραμμίσεις μέσω ενός star test, π.χ. με τον πολικό αστέρα που βολεύει μιας και παραμένει σταθερός στη θέση του. Δες εδώ για μια πρώτη εισαγωγή στο θέμα https://garyseronik.com/no-tools-telescope-collimation/

Με βάση τα παραπάνω μπορείς να δοκιμάσεις την εξής (εν μέρει κατά προσέγγιση) διαδικασία ευθυγράμμισης χωρίς τη χρήση collimation cap και χωρίς σημάδεμα του πρωτεύον:

1. βεβαιώσου ότι το δευτερεύον βρίσκεται κεντραρισμένο κάτω από τον εστιαστή και εμφανίζεται ως κύκλος

2. ρύθμισε αν χρειάζεται το tilt του δευτερεύον ώστε να φαίνεται ολόκληρο το πρωτεύον με τα τρία κλιπ του

3. ρύθμισε το πρωτεύον με την βοήθεια ενός star test χρησιμοποιώντας την μέγιστη μεγένθυση που έχεις στην διάθεσή σου

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ θα δοκιμάσω αυτά τα τιπς μήπως και φτιάξει κάπως, ευχαριστώ!

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για κάποιο λόγο νομίζω ότι όλες αυτές οι προσπάθειες έχουν κάνει το αποτέλεσμα χειρότερο από ότι ήταν στην αρχή. Ίσως εν τέλει, η αρχική μου ευθυγράμμιση να ήταν και η καλύτερη. Όταν βλέπω από το προσοφθάλμιο βλέπω κάτι τέτοιο. Η ευθυγράμμιση στο πρωτεύον είναι σχεδόν τέλεια κάνοντας το star test. Τώρα αυτή η θολούρα που φαίνεται να φταίει το δεύτερον;

Screenshot_2022-10-09-19-57-40-875_com.miui.gallery.jpg

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το star test δεν ελέγχει την ευθυγράμμιση του πρωτεύον, ελέγχει την ευθυγράμμιση του τηλεσκοπίου σου συνολικά. Οπότε αν το star test είναι τέλειο τότε το τηλεσκόπιό σου είναι ευθυγραμμισμένο. Ενδεχομένως να μην ακολούθησες πιστά την όλη διαδικασία που περιγράφει βήμα βήμα ο Gary Seronik (ιδίως το σημείο 3 ξεφεύγει σε πολλούς και το ότι θέλει επανάληψη των βημάτων με μικρότερο defocus κάθε φορά). Επίσης, η θολούρα μπορεί να οφείλεται και στην επίδραση της ατμόσφαιρας (πχ αν το seeing ήταν μέτριο, αν ο Κρόνος δεν ήταν ψηλά στον ουρανό εκείνη την στιγμή κτλ). Σε κάθε περίπτωση χωρίς τα απαραίτητα εργαλεία (concenter, cheshire, laser κτλ) είναι δύσκολο να ευθυγραμμίσεις απολύτως σωστά τα δύο κάτοπτρα. Με το μάτι μόνο κατά προσέγγιση θα μπορέσεις να κεντράρεις το δευτερεύον κάτω από τον εστιαστή και σε θέση που να εμφανίζεται ως κύκλος. Θέλει trial & error.

Το επεξεργάστηκε ο terrain_inconnu
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χμμ, ισως να μην έκανα κάτι σωστά. Θα βάλω και την κάμερα αν είναι για να πάρω μεγαλύτερη μεγέθυνση και να το κάνω καλύτερα. Θα δούμε απόψε υποθέτω

 

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εμφανίζει αρκετά λιγότερο πλέον. Θέλει λίγο ακόμα αλλά ναι, είχα παραλείψει το defocusing που λες. Τελείωσα επιτέλους, μετά από 3 μέρες πφφ. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια terrain_inconnu!

  • Μου αρέσει 1

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άψογα. Δεν είναι καθόλου μικρό επίτευγμα να πετύχεις μια old school ευθυγράμμιση χωρίς κανένα από τα σύγχρονα εργαλεία.

Επί της ευκαιρίας, το star test αποτελεί μια πολύ ισχυρή διαγνωστική μέθοδο για κάθε είδους προβλήματα. Η παρακάτω ενδεικτική εικόνα είναι από το βιβλίο "Star Testing Astronomical Telescopes: A Manual for Optical Evaluation and Adjustment" του Harold Richard Suiter.

 

StarTest.jpg

  • Ευχαριστώ 1
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης