Jump to content

Γνώμη σχετικά με τηλεσκόπια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με αυτά τα τηλεσκόπια διότι θέλω να αγοράσω ένα μέχρι 500€ πείτε μου και τις δικές σας προτιμήσεις 

https://www.planitario.gr/gr/astromaster-130eq-me-moter.html?qty=2

https://www.planitario.gr/gr/dobsonian-truss-150mm-heritage.html?qty=1

https://www.planitario.gr/gr/powerseeker-127eq-me-moter-kai-antaptora-smartphone.html?qty=1

 

Το επεξεργάστηκε ο justice0fscience
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά θα έπαιρνα το heritage150 (είχα το 130). Αν είχα χώρο θά έβαζα στην εξίσωση το 150 classic σε καινούργιο. Για τα άλλα 2 δεν θα ασχολούμουν λόγο των στηρίξεων. Με 500 μπορείς να πάρεις και ένα μεταχειρισμένο dob 8 από Ελλάδα (παρακολούθησε τις εισαγγελείς εδώ. έχει κατά καιρούς). η καινούργιο από εξωτερικό.

Nextstar  Slt 127 goto  ( πουλάω ένα σαν καινούργιο στις αγγελίες σε αυτήν την τιμή) που είναι πολύ καλό για πλανήτες αλλά όχι για βαθύ ουρανό. Μπορείς σε 2ο χρόνο να προσαρμόσεις πχ ένα 130mm νευτώνειο στην στήριξή του slt. Η να βαρείς ένα μεταχειρισμένο με στήριξη az gti goto που είναι πάρα πολύ καλή επίσης.

Δες τι χώρο έχεις και βασικό πώς θα το μετακινήσεις αν χρειαστεί να πας κάπου για παρατήρηση. To heritage είναι πολύ καλό και φορητό αλλά θέλει τραπεζάκι. Το classic 6 η 8 πιάνουν χώρο και θέλουν όχημα για μετακίνηση. Τα slt η τα az gti παίρνεις το τρίποδο στο χέρι και τον σωλήνα σε θήκη στον όμο και πας. Δουλεύουν και με μπαταρίες.

Όταν ξεκίνησα είχα πάρει ένα 80mm σε μία τέτοια φθηνή ισημερινή στήριξη και εκτός ότι ταλαιπωρήθηκα σαν νέος στον χώρο να μάθω να την στήνω σωστά , δεν ήταν καθόλου σταθερή. Πριν τα παρατήσω έδωσα μια ευκαιρία στον εαυτό μου με ένα dob 8. Αυτό ήταν κόλλησα.

 

 

 

254 Skyliner FlexTube goto, 200PDS, 130PDS, StarTravel 120, EvoStar 72 ED DS, EvoStar 120 ED DS.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

11 hours ago, DJMIKE said:

Προσωπικά θα έπαιρνα το heritage150 (είχα το 130). Αν είχα χώρο θά έβαζα στην εξίσωση το 150 classic σε καινούργιο. Για τα άλλα 2 δεν θα ασχολούμουν λόγο των στηρίξεων. Με 500 μπορείς να πάρεις και ένα μεταχειρισμένο dob 8 από Ελλάδα (παρακολούθησε τις εισαγγελείς εδώ. έχει κατά καιρούς). η καινούργιο από εξωτερικό.

Nextstar  Slt 127 goto  ( πουλάω ένα σαν καινούργιο στις αγγελίες σε αυτήν την τιμή) που είναι πολύ καλό για πλανήτες αλλά όχι για βαθύ ουρανό. Μπορείς σε 2ο χρόνο να προσαρμόσεις πχ ένα 130mm νευτώνειο στην στήριξή του slt. Η να βαρείς ένα μεταχειρισμένο με στήριξη az gti goto που είναι πάρα πολύ καλή επίσης.

Δες τι χώρο έχεις και βασικό πώς θα το μετακινήσεις αν χρειαστεί να πας κάπου για παρατήρηση. To heritage είναι πολύ καλό και φορητό αλλά θέλει τραπεζάκι. Το classic 6 η 8 πιάνουν χώρο και θέλουν όχημα για μετακίνηση. Τα slt η τα az gti παίρνεις το τρίποδο στο χέρι και τον σωλήνα σε θήκη στον όμο και πας. Δουλεύουν και με μπαταρίες.

Όταν ξεκίνησα είχα πάρει ένα 80mm σε μία τέτοια φθηνή ισημερινή στήριξη και εκτός ότι ταλαιπωρήθηκα σαν νέος στον χώρο να μάθω να την στήνω σωστά , δεν ήταν καθόλου σταθερή. Πριν τα παρατήσω έδωσα μια ευκαιρία στον εαυτό μου με ένα dob 8. Αυτό ήταν κόλλησα.

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου με βοηθάει αρκετά στην επιλογή μου!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .ΕΧΩ ΤΟ HERITAGE 130P ΑΞΙΟΛΟΓΟ , ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΑ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 150 .ΑΝ ΤΩΡΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΟ 150.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης