Jump to content

κάτω από τον ουρανό όλα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε όλους και χαίρετε. λοιπόν δεν θα μακρυγορήσω. αυτά γεια σας.

 

ας σοβαρευτώ. απλώς, καθώς ο ουρανός και ό,τι κρύβει, δείχνει, φέρνει είναι ένα πάθος και για μένα και καθότι καινούρια -δεν τα κατάφερα και καλά με το bresser uranus (διοπτρικό) που αγόρασα το καλοκαίρι- ακόμα διαβάζω διαβάζω και διαβάζω, θα θελα να βρεθώ κάποια στιγμή με ανθρώπους, που ξέρουν, στις παρατηρήσεις τους με τα τηλεσκόπια τους. κοντολογίς αν ποτέ μαζεύεστε για παρατηρήσεις στα όρη και τα βουνά, στέλνετε κανά Mail να έρχομαι και εγώ με το Bresseraki μου. να μάθω και να καταλάβω κι άλλα πράγματα πριν απογοητευτώ τελείως και τα πρατήσω για να ασχοληθώ με το κέντημα.

ελπίζω να μην κούρασα. ευχαριστώ πολύ.

galaxia

 

υσ με ένα δανεικό starfinder dobsonian 8'' που έχω για λίγο καιρό τα πάω καλύτερα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα galaxia!!κατ'αρχας να σου πω οτι ειναι πολυ καλο και ενθαρρυντικο που διαβαζεις, κατι που σε βοηθα συνεχως να συλλεγεις νεα δεδομενα τα οποια στο μελλον οχι μονο θα σε βοηθησουν στις παρατηρησεις σου αλλα θα κανουν τις νυχτες παρατηρησης σου ακομα πιο μαγικες και ενδιαφερουσες..

Παρεπιπτωντως να σημειωσω οτι θα ηθελα κι εγω να ενημερωθω για τις εξορμησεις των υπλοιπων ερασιτεχνων στα βουνα, μονο που εγω δε θα εχω τη συνοδεια του τηλεσκοπιου μου, άντε το πολυ να εχω το πρωτο μου(11 χρονια τωρα)ενα 2" διοπτρικο.

Κλεινοντας λοιπον εχω και μια προταση για να μην απογοητευτεις μεχρι την επομενη εξορμηση στα βουνα για παρατηρηση:φυσικα συνεχισε να διαβαζεις, αναζητησε περιοχες χωρις φωτορυπανση και εξοπλισε στοιχειωδως το τηλεσκοπιο σου, οπότε ο ουρανος θα γινει πιο αποκαλυπτικος απο ποτέ και..δε θα ασχοληθεις με το κεντημα!!!

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι και συνερασιτέχνες,

 

Είμαι κι εγω νέος σε αυτο το hobby.

Εxω ενα κατοπτρικό τηλεσκόπιο 5 ιντσών και εχω καταφέρει μέσα σε ενάμιση χρόνο να κάνω αρκετές παρατηρήσεις.

Παράλληλα, διαβάζω αρκετά περιοδικά του χώρου καθώς και βιβλία που αφορούν το παρατηρησιακο κομμάτι της αστρονομίας.

Επειδή μένω στην Αθήνα, πηγαίνω σε απόσταση τουλάχιστον 40 χιλιομέτρων απο το σπίτι μου στον Αλιμο, για να βρω ενα στοιχειωδώς σκοτεινό ουρανό.

 

Δυστυχώς, σε όλες τις παρατηρήσεις πηγαίνω μόνος μου, και χάνω τη χαρά να μοιραστώ τις εμπειρίες και τις γνώσεις που αποκτά κανείς με την παρατήρηση, με αλλους συνερασιτέχνες.

 

Ενα πολύ μεγάλο μέρος της απόλαυσης που προσφέρει η ερασιτεχνική αστρονομία, είναι να μοιράζεσαι τις γνώσεις και την εμπειρία που αποκτάς.

 

Επειδή βλέπω οτι υπάρχει διάθεση και όρεξη απο πολλά μέλη για οργανωμένη παρατήρηση, προτείνω όποιος ενδιαφέρεται για να οργανώσουμε εξορμήσεις να επικοινωνήσει μαζί μου, είτε εδώ στο Αστροβοξ, είτε με e-mail.

 

Περιμένω τις απαντήσεις και τις προτάσεις σας! :)

 

Φιλικά

Θόδωρος Ξανθόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θόδωρε γειά σου, και σε σας τους υπόλοιπους γειά σας,

από την μακρυνή αλλά και τυχερή μερικές φορές πόλη της Αλεξ/πολης χαιρετίζω την προσπάθεια για οργανωμένη παρατήρηση και συμφωνώ με το γεγονός ότι οι εμπειρίες είναι πιό όμορφες όταν έχεις να τις μοιραστείς με κάποιους ακόμα.

Σαν γενικό σχόλιο ποτέ δεν ξεχνώ το μονόκυαλο διοπτρικό με μεταβλητή μεγέθυνση (Χ6-Χ24) και άνοιγμα κατόπτρου 40mm που έχω από το 1988-89. Παίρνεις τον τρίποδα και το μονόκυαλο και πάς παντού σε χρόνο μηδέν, αν έχει και καλό ουρανό, όλα τέλεια. 'Εχουν και τα μικρά τηλεσκόπια-κυάλια την χάρη τους.

Galaxia : οι απογοητεύσεις έχουν και αυτές την χάρη τους.

Καλές παρατηρήσεις και καλές αστρονομικές φιλίες.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kai egw Galaxia, to idio thleskopio me esena exw URANUS. kai egw neo eimai kai siga siga arxizw na ma8ainw.

Prosfata epa8a SOK, trela8hka otan eida ton Arktoyro. PANEMORFOS !!

APM Astrograph 107, Baader Steeltrack Focuser, NEQ6 Pro

ATIK 314L+, QHY5, Starlight Xp. USB Filter Wheel

 

http://astrophotographia.blogspot.com

http://photographiaHD.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

geia xara se olous

Katarxin na po min apogoiteueste toso eykola!!TOra sto kurios thema....

Loipon ,yparxei o astronomikos sulogos stin penteli poy einai enas apo toys pio organomenous sillogous stin ellada aytin ti stigmi.Diorganonoume paratiriseis (star party)2 fores ton mina ..an babaia oi kairikes sinthikes to epitrepoun!!!oi topoi paratirishs einai kurios o Kyheronas opou apotelei mia apo tis pio kalles kai sxetika kontines luseis gia tous athinaious prosferontas poli kalo oyrano gia olou tou eidoys tis paratiriseis...ayta kurios gia ton xeimona opou den mporoume na metakinithoume se poli megales apostaseis!1Tora omos pou arxizei kai anoigei kapos o kairos kai eidika to kalokairi to katalilotero meros paratirisis einai o Parnonas...ekei paidia eyxaristiestai paratirisi.einai simio pou brisketai poli psila trigurismeno apo ellata kai ektos apo paratirisi prosferei kai teleio meros gia toys fusiolatres!!To kalokairi diorganonontai tetoies bradies kai pame me ta tileskopia mas kai kataskinonoume gia 2-3 meres (to poli)kato ap ta astra.einai oposdipote mia ekpliktiki empeiria kai eidika gia ton arxario pou den exei brethei kato apo tetoious ouranous...ta paidia einai ola poli sinergasima kai mathenei kanis polla pragmata apo to proto kiolas bradi..gia na min polilogo omos episkeuthite tin selida www.astronomia.org.gr kai exei olles tis leptomeries gia ta shmia paratirisis kathos kai ta thlefona ton armodion erasitexnon astronomon gia aytes tis eksormiseis...

ELPIZO NA BOITHISA

CLEAR SKYIES NAKIS........ D

hi se oli tin astroparea.Eimai 6 xronia sto to hobby kai exo 2 scopes 4,5 kai 8".

Eyxomai ta kalitera se olous kai na mazeyomaste stis bradies paratirisis(Parnona -kitherona)mono etsi katalabainoume kala to hobby!CLEAR SKYIES-NAKIS!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα σε ολους!!

Φυσικα και δεν απογητευομαστε ευκολα, γι αυτο νομιζω οτι ασχολουμαστε με την ερασιτεχνικη αστρονομια,εχουμε υπομονη, διαθεση και πρωτίστως το ενδιαφερον να γνωρισουμε τον ουρανο με τα αστρα του!! :)

 

Μενει λοιπον να μαθουμε ποτε ακριβως και που γινονται οι εξορμησεις στα βουνα με τους αλλους ερασιτεχνες προκειμενου να αξιοποιησουμε με τον πιο δημιουργικο τροπο αυτό μας το ενδιαφερον και τον ενθουσιασμο, με τη ανταλλαγη δεδομενων, γνωσεων και εμπειριων.

 

Κλεινοντας, να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι μεχρι τωρα παρατηρουσα μονος, με ο,τι συνεπαγεται κατι τετοιο, με ολες τις δυσκολιες και τις αντιξοοτητες οχι μονο στην αρχη αλλα και στη συνεχεια. Κρινω λοιπον επιτακτικη την αναγκη για συλλογικη παρατηρηση και οσο περνα ο καιρος ολο και πιο εντονη(καθως οι απαιτησεις για "κατι καλυτερο" στο οπτικο μου πεδιο μεγαλωνουν συνεχως, θεωρω πως η καθοδηγηση απο καποιον πιο εμπειρο ερασιτεχνη θα ειναι καθοριστικη για μια σημαντικη βελτιωση των παρατηρησεων).

 

Υ.Γ:θοδωρε συγχαρητηρια για την προσπαθεια αυτη που ξεκινας της οργανωμενης παρατηρησης και οταν κι εγω μπορεσω(αφου δεν εχω μαζι μου ακομα το μικρο μου τηλεσκοπιο) θα επικοινωνησω μαζι σου για να μετασχω κι εγω στην αστροπαρεα!!

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΟΒΒΥ ΚΑΙ ΕΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΓΙΑΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ!ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης