Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθέτω φωτογραφία απο το βαλιτσάκι προσοφθαλμίων που με συνοδεύει σε κάθε εξόρμησή μου. Είναι βαλιτσάκι που προορίζεται για εργαλεία και έχει χωρίσματα. Τα αφαίρεσα και έβαλα 4 στρώσεις μονωτικό αφρολεξ στο κάτω μέρος και "αυγοθήκη" στο καπάκι. Οι θέσεις για προσοφθάλμιους, barlow και φίλτρα κόπηκαν με ξυραφάκι. Είναι φτηνό και ασφαλέστατο.

 

Ο εξοπλισμός από πάνω αριστερά ανά σειρά:

 

Koenig 24 και 12 mm, φίλτρα

 

Meade 8.8mm SWA, Klee barlow 2.8x, Baader Eudiascopic 20mm, Erfle 32mm, Rigel quikfinder

 

Celestron Kellner 40mm, Celestron Orthoscopic 25mm, Celestron Plossls 20, 10 και 6.3mm, Kasai 4mm Orthoscopic, Meade 18mm SWA.

 

Σήμερα παράγγειλα και τον Baader Eudiascopic 7.5mm έχει χώρο για άλλον έναν το βαλιτσάκι :cheesy:

Το να τρέχεουμε με τους προσοφθάλμιους χύμα σε βουνά και λαγκάδια δεν είναι ό,τι καλύτερο! Εκτός αυτού, με μια ματιά όταν ετοιμαζόμαστε για αναχώρηση βλεπουμε πως δεν μας λείπει κάτι.

 

Ακόμα εδώ είστε; Τρέξτε και ετοιμάστε το δικό σας βαλιτσάκι! :cheesy:

balitsaki.jpg.2c7be8929ece5be923019035d2876a82.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αφαίρεσαι καί έβαλα μονωτικό αφρολεξ 4 στρώσεις

Γιωργο,

 

Που το βρηκες ... και ποσα; Οπως γνωριζεις υπαρχουν καλες προσφορες απο την LIDL για ακριβως τις ιδιες βαλιτσες (με γυρω στα 14 ευρω αν δεν κανω λαθος) και ηδη εχω παρει μια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος!! =D> =D>

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αντώνη το έχω φτιάξει χρόνια και δεν θυμάμαι πόσο κόστισε. Πάντως ήταν φτηνά. Το βαλιτσάκι το πήρα απο ένα κατάστημα που λέγεται Idea και τον μονωτικό αφρό απο κατάστημα που πούλαγε μονωτικά υλικά για οικοδομές.

Το εξαίρετο κλασσικό βιβλίο "Telescopes for skygazing" που έβαλα για σκηνοθετικό ντεκόρ δεν το κουβαλάω στην παρατήρηση :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> Πολυ καλη λυση ειδικα αν παρατηρεις μακρια απο το σπιτι σου.

Εχω ηδη χασει ενα προσοφθαλμιο :oops: οποτε απο αυριο αγοραζω βαλιτσακι και ξεκιναω την κατασκευη.

Φιλικά

Δημήτρης Κ.

 

Σ.Ε.Α.Α (Συλλογος Eρασιτεχνικής Aστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εξαίρετο κλασσικό βιβλίο "Telescopes for skygazing" που έβαλα για σκηνοθετικό ντεκόρ δεν το κουβαλάω στην παρατήρηση

 

θα μου επιτρέψεις να πω πως το καλυμμα/παπλωματακι με τα αστερακια και τους ηλιους είναι όλα τα λεφτα!

Ευγε και για το βαλιτσακι αλλα και για την σκηνοθεσια!

Στην κυριολεξια σε σκεπαζει ο ουρανος με τ αστρα! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα καταστήματα Praktiker εχει σε διαφορα μεγέθη απο εκεί έχω πάρει και εχω διαμορφώσει το δικό μου. Αρχικά γενικα για διαφορα πραγματακια αλλα τελευταία μονο για προσοφθάλμια. Ειναι σχεδόν ίδιο με του κυρίου Γιώργου. Κοστος 14 ευρώ...

11111.jpg.12a91f874f1db8e57d541929173c0070.jpg

8" Meade LX90 LNT

5" Celestron Nexstar SE

ZenithStar 66 F/5.9 SD Doublet Apo

9x63 Bresser Binos

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου αγόρασα χθες από το Πράκτικερ ένα σετ με 3 βαλιτσάκια,το ένα μέσα στο άλλο περίπου 25 € και τα 3. Σαββατοκύριακο θα ασχοληθώ με το νοικοκύρεμα των προσοφθαλμίων κλπ.

Δείτε την 23 σελίδα του φυλλάδιου. Τα έχει προσφορά.http://www.praktiker.gr/praktiker-international/html/el/58190/index.html

Φιλικά

Νίκος Λαμπρίδης

Eppur, si muove

Galileo Galilei (1564-1642)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα απο συμβουλη του Γιωργου εχω φτιαξει κι εγω ενα.Χρησιμοποιησα το βαλιτσακι που λεει ο Αντωνης απ το Lidl.Στο κατω μερος εβαλα αφρολεξ κ το εκοψα με χαρτοκοπτη.

DSC04189.JPG.db9a782cab120dc4a009271ffdaca5cf.JPG

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο πανω μερος το αφρολεξ δεν το εχω κολλησει.Απλα το εχω σφηνωσει για να μπορω να εχω προσβαση στις θηκες της βαλιτσας

DSC04187.JPG.8de3184b3de8ecb188e19c6474753b36.JPG

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αφαίρεσαι καί έβαλα μονωτικό αφρολεξ 4 στρώσεις

Γιωργο,

 

Που το βρηκες ... και ποσα; Οπως γνωριζεις υπαρχουν καλες προσφορες απο την LIDL για ακριβως τις ιδιες βαλιτσες (με γυρω στα 14 ευρω αν δεν κανω λαθος) και ηδη εχω παρει μια.

Το μονωτικο αυτο λεγεται ricofon.Ενα μαγαζι που μπορειτε νατο βρειτε ειναι στον πειραια,ονομαζεται θερκομ.Αν ενδιαφερεσται μπορω αυριο να σας δωσω διευθηνση.
Φιλικα Γιωργος :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία από τα ίδια και εγώ, μόνο που έχω αφήσει χώρο δεξιά για εργαλεία, με το αφρολέξ να τα ακινητοποιεί.

Γιώργο το ντεκόρ είναι όλα τα λεφτά =D>

 

Δημήτρης.

 

Image1.thumb.jpg.406f44e081b83d20e30f1987deaebb82.jpg

Image1.jpg

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρε συ Γιώργο, έχουμε ακριβώς το ίδιο σεντόνι στο κρεβάτι μας! \:D/ :cheesy: :P

 

Εγω αυτο ζηλευω σε πρωτη φαση.Παντα ηθελα να βρω ενα διαστημικο παπλωμα,αλλα δεν τα καταφερα.Μου αρκουν τα αστερακια στο ταβανι τα οποια εχουν σχημα γνωστων αστερισμων. :wink:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω τροποποιήσει το αντίστοιχο βαλιτσάκι της σειράς των plossl της Meade, ώστε να χωρά εκτός από τα τωρινά προσοφθάλμιά μου και το binoviewer μου. Τα υπόλοιπα αξεσουάρ τα μεταφέρω σε φωτογραφική τσάντα. Πάντως είναι σημαντικό, όπως είπε κι ο Γιώργος, να υπάρχει τάξη στα προσοφθάλμια, όχι μόνο για να τα βρίσκεις κατά τη χρήση μέσα στο σκοτάδι, αλλά και μετά, αφού επιστρέψεις σπίτι. Επιπλέον, τέτοιου είδους βαλιτσάκια προστατεύουν τα προσοφθάλμια και από την σκόνη ή την υγρασία, αφού, μπορεί κάποιος να τα παίρνει και να τα επανατοποθετεί πρόχειρα εκεί κατά την διάρκεια της παρατήρησης, αφήνοντας το καπάκι της βαλίτσας μισόκλειστο.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν:

 

Εγώ είμαι ο πιο τσαπατσούλης από όλους σας!! Εγώ δεν έχω βαλιτσάκι για τα προσοφθάλμια.Τα βάζω σε ένα μικρό τσαντάκι,το οποίο το έχω σε μια μεγαλύτερη τσάντα ώμου.Αυτή η τσάντα ώμου φαίνεται στην φωτό.

 

Η τσάντα αυτ'η έχει ό,τι χρειάζομαι σε μια εξόρμηση,εκτός από τους χάρτες.Δηλαδή:

 

1)Κόκκινο φακό

2)Σουγιά

3)Επιπεδόσφαιρο

4)Σημειωματάριο των αντικειμένων που εντοπίζω

5)Μικρό χάρτη Deep Map 600.

6)Ερευνητής 6χ30 (χωρίς θήκη,χύμα :oops: )

7)ερευνητής κόκκινης κουκίδας (χωρίς θήκη,χύμα :oops: )

8)Προσοφθάλμιο Televue Radian 5mm (με την θήκη του)

9)Διάφορες σημειώσεις με εκτυπωμένες λίστες κλπ.

10)Χειμερινά λεπτά γάντια

11)Σκούφος

12)Κασκώλ

13)Κυάλια 8χ42

14)Απαραίτητα εργαλεία,όπως γαλλικό κλειδί,σετ άλλεν,καταβίδι,γράσσο κλπ.

15)Και φυσικά το τσαντάκι με τα υπόλοιπα προσοφθάλμια.

 

Η τσάντα αυτή είναι πολύ βολική και πάντα ετοιμοπόλεμη!!!

 

και κάτι άλλο: Το κασκώλ,τα γάντια και ο σκούφος είναι τοποθετημένα στην μπροστινή τσέπη και αποτελούν άριστο προστατευτικό της τ΄σαντας με τα προσοφθάλμια που βρίσκεται πίσω τους!!!!

DSCN1690.JPG.e4622dee648dded30b89f507c02ce3d3.JPG

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορεί κάποιος να τα παίρνει και να τα επανατοποθετεί πρόχειρα εκεί κατά την διάρκεια της παρατήρησης, αφήνοντας το καπάκι της βαλίτσας μισόκλειστο.

 

Εγώ κλείνω το καπάκι της βαλίτσας και ασφαλίζω το ένα πιαστράκι αφού πάρω κάποιον προσοφθάλμιο για παρατήρηση. Πάντα υπάρχει κίνδυνος να αναποδογυρίσει κανείς το βαλιτσάκι κατά λάθος μέσα στο σκοτάδι.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το τσαντάκι με τα υπόλοιπα προσοφθάλμια!!

 

Προσπαθήστε μόνοι σας να καταλάβετε τι είναι τι,γιατί είναι λίγο άτακτα,αλλά ασφαλή!!!

DSCN1691.JPG.96f969604f514bc27455c308d2f534a1.JPG

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν:

 

2)Σουγιά

 

:-s Να υποθέσω, δυνητικά χρήσιμος για τα μέρη που επιλέγεις για παρατήρηση???

αουουουουου!!!!

 

Γιώργο,ένας σουγιάς πάντα χρειάζεται στο βουνό!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν:

 

2)Σουγιά

 

:-s Να υποθέσω, δυνητικά χρήσιμος για τα μέρη που επιλέγεις για παρατήρηση???

αουουουουου!!!!

 

Γιώργο,ένας σουγιάς πάντα χρειάζεται στο βουνό!!

Έχεις δίκιο, αστειευόμουνα. Εγώ πάντως έχω στο αυτοκίνητο και σκεπάρνι! Ξέρεις καμία φορά κάτι ανεπιθύμητοι στο χώρο που πας για να στήσεις, όπως τσουκνίδες, αγριόχορτα κλπ, βοηθάει.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν:

 

2)Σουγιά

 

:-s Να υποθέσω, δυνητικά χρήσιμος για τα μέρη που επιλέγεις για παρατήρηση???

αουουουουου!!!!

Για τους λεκεδες υγρασιας! :mrgreen:

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορεί κάποιος να τα παίρνει και να τα επανατοποθετεί πρόχειρα εκεί κατά την διάρκεια της παρατήρησης, αφήνοντας το καπάκι της βαλίτσας μισόκλειστο.

 

Εγώ κλείνω το καπάκι της βαλίτσας και ασφαλίζω το ένα πιαστράκι αφού πάρω κάποιον προσοφθάλμιο για παρατήρηση. Πάντα υπάρχει κίνδυνος να αναποδογυρίσει κανείς το βαλιτσάκι κατά λάθος μέσα στο σκοτάδι.

Εγώ πάλι, επειδή επανατοποθετώ όρθια τα προσοφθάλμια κατά την παρατήρηση, δεν μπορώ αλλά ούτε και θέλω να τα ασφαλίσω από τις αγκράφες της βαλίτσας. Απλά σηκώνω κάθε φορά το καπάκι της βαλίτσας και βγάζω ότι θέλω. Φροντίζω βέβαια να τοποθετώ το βαλιτσάκι πάνω σε λευκό τραπέζι ή πάνω στο πίσω καπώ του αυτοκινήτου μου. Δεν είχα μέχρι σήμερα κάποιο πρόβλημα. Αφού το τραπέζι «βγάζει μάτι» στο σκοτάδι, ενώ… ο Σουγκλάκος δεν ασχολείται με την αστρονομία, για να συμπαρασύρει με το πέρασμά του το αυτοκίνητό μου, όλα καλά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης