Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί οι Περσείδες να μην εμφανίζουν τη δραστηριότητα που εμφάνιζαν τη δεκαετία του 1990 όμως παραμένουν πάντα μια από τις σημαντικότερες βροχές διαττόντων και σίγουρα αξίζει να την παρακολουθήσει κανείς. Επιπλέον, η χρονική στιγμή, κοντά στο δεκαπενταύγουστο, δίνει σε πολλούς την ευκαιρία να την παρακολουθήσουν από σκοτεινούς ουρανούς στον τόπο διακοπών.

 

Φέτος, τα καλά νέα είναι ότι θα έχουμε νέα Σελήνη την ημέρα της μέγιστης δραστηριότητας. Τα άσχημα νέα είναι ότι το ακριβές μέγιστο θα σημειωθεί τη Δευτέρα 13/8 μετά την ανατολή του ηλίου. Το γεγονός αυτό, όμως, δε σημαίνει ότι δε θα έχουμε μια καλή πιθανότητα να δούμε ιδιαίτερα ικανοποιητική δραστηριότητα τις νυχτερινές ώρες 12 προς 13 Αυγούστου, ιδιαίτερα σε σκοτεινούς ουρανούς. Το ίδιο ισχύει και για την περίοδο γύρω από το μέγιστο καθώς οι Περσείδες παρουσιάζουν δραστηριότητα για αρκετές εβδομάδες πριν και μετά.

 

Ο Διεθνής Οργανισμός Μετεώρων αναφέρει τα εξής για τους φετινούς Περσείδες:

 

The Perseids were one of the most exciting and dynamic meteor showers during the 1990s, with outbursts at a new primary maximum producing EZHRs of 400+ in 1991 and 1992. Rates from this peak decreased to ~ 100 —120 by the late 1990s, and in 2000, it first failed to appear. This was not unexpected, as the outbursts and the primary maximum (which was not noticed before 1988), were associated with the perihelion passage of the Perseids' parent comet 109P/Swift-Tuttle in 1992. The comet's orbital period is about 130 years, so it is now receding back into the outer Solar System, and theory predicts that such outburst rates should dwindle as the comet to Earth distance increases. However, some predictions suggested 2004 —2006 might bring a return of enhanced rates ahead of the usual maximum, and in 2004 a short, strong peak happened close to that anticipated pre-peak time. After that, activity seemed to be roughly normal in 2005, and the moonlit 2006 return was still to come when this text was prepared, but nothing untoward was predicted for 2007 in any case. An average annual shift of +0°05 in the λ of the “old” primary peak had been deduced from 1991 —99 data, and allowing for this could give a possible recurrence time around 9h UT on August 13 (λ = 140°16), if so a little after the most probable maximum, that of the “traditional” peak always previously found, which is given above. Another feature, seen only in IMO data from 1997 —99, was a tertiary peak at λ = 140°4, the repeat time for which would be 15h UT on August 13. Observers should be aware that these predictions may not be an absolute guide to the best from the Perseids, and plan their efforts accordingly, so as not to miss out, just in case!

 

Whatever happens, and whenever the peak or peaks fall around August 13, new Moon on August 12 creates perfect observing circumstances this year. For mid-northern latitudes, the radiant is sensibly observable from 22h —23h local time onwards, gaining altitude throughout the night. The UT morning-hour maxima suggested here would be best-viewed from across North America and northern South America, while the possible ~ 15h UT peak would fall best for Far Eastern Asia.

 

Visual and still-imaging observers should need little encouragement to cover this stream, but telescopic and video watching near the main peak would be valuable in confirming or clarifying the possibly multiple nature of the Perseid radiant, something not detectable visually. Recent video results have shown a very simple, single radiant structure certainly. Radio data would naturally enable early confirmation, or detection, of perhaps otherwise unobserved maxima, assuming more than one takes place, if the timings or weather conditions prove unsuitable for land-based sites. The only negative aspect to the shower is the impossibility of covering it from the bulk of the southern hemisphere.

 

Το πλήρες ημερολόγιο βροχών διαττόντων του IMO βρίσκεται εδώ:

http://www.imo.net/calendar/2007/

 

perseids2007.gif.1b8a27a56bb148077b700f78baec4a83.gif

Το ακτινοβόλο σημείο.

 

Πηγή: http://science.nasa.gov/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αυτό το σκίτσο μελετήστε το και εμπεδώστε το.

Θα μας φανεί πολύ χρήσιμο στις 12-13 Αυγούστου για τους Περσείδες!!!

meteor_observer.jpg.08702a2df5bb28046f11e6b9d4ad819c.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αυτό το σκίτσο μελετήστε το και εμπεδώστε το.

Θα μας φανεί πολύ χρήσιμο στις 12-13 Αυγούστου για τους Περσείδες!!!

 

Το 'ξερα οτι παντα θα υπαρχει κατι νεο και χρησιμο να μαθουμε σ΄ αυτο το φορουμ!!!

Αλλα εχω να καταγγηλω οτι ειναι παραπλανητικο το σκιτσο!!!!!!!!!!!

Σιγα να μην βαλουμε ζεστα ρουχα, να μπουμε σε ζεστο υπνοσακο, και να εχουμε και ζεστο καφε διπλα μας!!!!!!!!!!!! Για να μην σχολιασω και τις αγελαδες μεσ' τα μαυρα μεσανυχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!! #-o #-o

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Ευχαριστουμε για το πολυ χρησιμο σκιτσακι... =D>

Να εισαστε ολοι καλα και καλες παρατηρησεις!!

:cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν αντικαταστησεις τις αγελαδες με προβατα,αυτη ειναι η φυσιολογικη μου σταση παρατηρησης στον Παρνωνα,χωρις τις πολλες ανεσεις και τη φωτο. :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά αυτό το σκίτσο μελετήστε το και εμπεδώστε το.

Θα μας φανεί πολύ χρήσιμο στις 12-13 Αυγούστου για τους Περσείδες!!!

 

Όλα στο σκίτσο είναι σχετικά, εκτός απο τις......αγελάδες... :-k :roll:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατόπιν σοβαρής μελέτης του σκίτσου, τεκμαίρεται πως :

1. Ο παρατηρητής βρίσκεται στην Ολλανδία, πιθανώς σε κάποια φάρμα της ΝΟΥΝΟΥ :P

2. Οι διατροφικές συνήθειες του παρατηρητή είναι από απαράδεκτες ως ελεεινές κι ως εκ τούτου μου αρέσουν :P

 

Πέρα απ την πλάκα, καλό είναι να είσαι όσο γίνεται πιο οργανωμένος, ειδικά αν παρατηρείς από βουνό.

Σχετικά με την καταγραφή και τη φωτογράφηση του φαινομένου, ρίξτε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεσθε, στο περσινό ποστ.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=3664&postdays=0&postorder=asc&start=0

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Τι ώρα άρχισαν; Άρχισα να παρατηρώ όλον τον ουράνιο θόλο (Βόρειο, Νότιο κ.τ.λ) άλλα μόνο 3 διάττοντες είδα από τις 11 παρά μέχρι τις 12... :-k

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ώρα άρχισαν; Άρχισα να παρατηρώ όλον τον ουράνιο θόλο (Βόρειο, Νότιο κ.τ.λ) άλλα μόνο 3 διάττοντες είδα από τις 11 παρά μέχρι τις 12... :-k

 

Ελένη, το μέγιστο ήταν τις πρώτες πρωϊνές ώρες, απο 2 και μετά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω που κοιταξα ειδα μονο δυο μεγαλα απο Αθηνα.Αλλα κατα τις 1:30 πηγα για υπνο.Παντως προχθες ειχα δει απο Νεα Μακρη αλλα δυο.

 

Ρε παιδια, εχω την εντυπωση η ετσι ειναι οτι πεφτουν συνεχως αλλα ειναι τοσο αμυδρα που ισα ισα φαινονται?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ ήμουν στην ταράτσα από τις 00:30 μέχρι τις 3 περίπου και είδα γύρω στα 15 εκ των οποίων 3-4 πολυ φωτεινά, χώρια αυτά που λες ήταν-δεν ήταν; Και όλα αυτά μέσα από τη φωτορύπανση της Αθήνας.. Πάρα πολύ καλά φέτος! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μητέρα μου κοίταξε και στις δυόμισι για ένα τέταρτο, αλλά πάλι δεν είδε τίποτα #-o . Έχει και σήμερα 8-[ ; :-k

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο Κερκυρα περιοχη Χαλικούνα, Εβλεπα απο 2 εως 5 /λεπτο.

Βεβαια ήμουν απο 23:00 εως 6 το πρωι.

Το θετικο ειναι οτι ειδα παρα παρα πολλους Περσιδες μικρους και μεγαλους και οτι ειχα πολυ καιρο να δω τον Ωριονα \:D/ .

Το αρνητικο ειναι οτι με εφαγαν παρα πολλα κουνουπια #-o .

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαι εγώ παρατήρησα τις Περσείδες... Σάββατο και Κυριακή αρκετές ώρες... σε ύψωμα στο χωριό μου.

Το να πέσει ένα αστέρι (διάττωντας αστέρας) εμένα δεν με συγκινεί και τόσο πολύ...

...και ειδικά όταν "τρως" το κρύο και την υγρασία (στα βουνά είναι κρύο).

..αλλα βέβαια αν δεν μάρεσε δεν θα πήγαιννα να τις δω :) :)

 

.......Εμένα αυτό που με συγκίνησε πάρα πολύ και θα μου μείνει αξέχαστο είναι

..μονάχα 4 διάττοντες αστέρες και άξιζαν την πολύ-ωρη παρατήρηση... (όσο άντεξα δλδ. :) )

 

-Δύο από αυτούς άφησαν μία τεράστια λευκή ιχνογραμμή (έτσι λέγεται?),

αφού τους έβλεπα να πέφτουν και να πέφτουν.... :shock: φαίνεται ήταν μεγάλα σωματίδια...

...και τελικά "αποκόπηκαν" από αυτήν την λευκή ιχνογραμμή αφήντας μία κόκκινη λάμψη.. λες και ήταν σπίθα που έσβηννε.

 

-'Ενα άλλο που παρατήρησα καθώς έπεφτε άφησε 2-3 διαδοχικές νομίζω έντονες κυανόλευκες λάμψεις... κάτι το θεαματικό.

Βέβαια όλα αυτά γίνονται πολύ γρήγορα.

 

-Καθώς οδηγούσα "χαλαρά" (που λέει και το τραγούδι) γύρω στις 5 παρά το πρώι σε ένα πολύ σκοτεινό δρόμο..(για την επιστροφή)

και είχα και αναμμένα και τα δυνατά φώτα του αυτοκινήτου...

έκανε την κάθοδο του από το παρμπρίζ του αυτοκινήτου ένα μετέωρο με πολύ λαμπερή λευκή ιχνογραμμή και μεγάλη λάμψη! :shock:

 

:)

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φορτιζω ,εχτές , κάμερες ,φωτογραφικές κλπ φορτώνω τηλεσκόπιο....και ξεκινώ να ανέβω στην Πεντέλη για καλύτερη ορατότητα .....

δυστυχώς όμως ..ύπουλα οργανωμένο μπλόκο φίλων με σταματά έξω απο γνωστή ψαροταβέρνα (ναι εχει πάνω στο βουνό..!)...

 

τελικά κοίταζα τον ουρανό κάθε φορά που έκανα άσπρο πάτο με κάτι ούζα συνοδευόμενα απο τους αντίστοιχους μεζέδες...

 

Και όμως είδα κύριοι...και μάλιστα 23,20 περίπου ήταν ένα εντυπωσιακότατο ...

 

...μετά που προχώρησε η ώρα ...και τα ποτήρια ...δεν εντόπισα και πολλά... :-k

 

.....πήγα για Περσέα.....και είδα το Μορφέα.. :shock:

 

.......δύσκολο σπορ...ειδικά όταν υπάρχει ταβέρνα κοντά...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φορτιζω ,εχτές , κάμερες ,φωτογραφικές κλπ φορτώνω τηλεσκόπιο....και ξεκινώ να ανέβω στην Πεντέλη για καλύτερη ορατότητα .....

δυστυχώς όμως ..ύπουλα οργανωμένο μπλόκο φίλων με σταματά έξω απο γνωστή ψαροταβέρνα (ναι εχει πάνω στο βουνό..!)...

 

τελικά κοίταζα τον ουρανό κάθε φορά που έκανα άσπρο πάτο με κάτι ούζα συνοδευόμενα απο τους αντίστοιχους μεζέδες...

 

Και όμως είδα κύριοι...και μάλιστα 23,20 περίπου ήταν ένα εντυπωσιακότατο ...

 

...μετά που προχώρησε η ώρα ...και τα ποτήρια ...δεν εντόπισα και πολλά... :-k

 

.....πήγα για Περσέα.....και είδα το Μορφέα.. :shock:

 

.......δύσκολο σπορ...ειδικά όταν υπάρχει ταβέρνα κοντά...

 

Φίλε μου, με απογοητεύεις! Βάζεις τους μεζέδες πάνω απο την αστρονομία? Στην ταβέρνα μπορείς να πας οποιαδήποτε μέρα, οι Περσείδες όμως δεν περιμένουν. [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Και όμως είδα κύριοι...και μάλιστα 23,20 περίπου ήταν ένα εντυπωσιακότατο ...

 

...μετά που προχώρησε η ώρα ...και τα ποτήρια ...δεν εντόπισα και πολλά... :-k

 

Μήπως και στις 23:20 τα ποτήρια με το ούζο είχαν κάνει το θαύμα τους; :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατήρησα από τις 1:30' έως τις 3:00' τα ξημερώματα της 13/08.

 

Τουλάχιστον 10 πολύ εντυπωσιακές βολίδες και άλλες τόσες μικρότερες σε ένα απίστευτα καθαρό ουρανό.

 

Οι περισσότερες "έπεσαν" την πρώτη μισή ώρα.

 

Μετά τις 3:00΄ η υγρασία "λέρωσε" πολύ τον ουρανό.

Γραφετε καθαρά, χωρίς μουντζούρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την Κυριακή ήταν να έρθω Πάρνωνα έμαθα όμως ότι το Σάββατο ο καιρός δεν ήταν καλός και τελευτέα πήγα Φαρμακά και δεν το μετάνιωσα καθόλου.......μπορείτε να μου πείτε τη καιρό είχε στο Πάρνωνα χτές βραδύ? :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχθές μετά από πρόταση ενός φίλου μεταβήκαμε στο Σούνιο και εκτόςαπό τις Περσείδες κάναμε και αρκετές παρατηρήσεις με κυάλια και τηλεσκόπιο. Εγώ προσωπικά τόσο καλές παρατηρήσεις είχα να κάνω από το 2001 :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Πλήρης αναφορά με φωτογραφίες εδώ!

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(Κατ' αρχας, πολυ ωραια η περιγραφη και οι φωτογραφιες σου Canopus απο την εξορμηση σας! Μπραβο! =D> )

 

Τελικα, αργησα αλλα πετυχα να δω κι εγω μερικους/μερικες (ποιο ειναι το σωστο βρε παιδια;;) Περσειδες.

 

Οσο ηταν προς τα Βορειο Ανατολικα ο Περσεας (γυρω στις 2 η ωρα περιπου, δεν ειδα τιποτα σημαντικο, εκτος απο 2 πολυ αμυδρες γραμμες)

 

Οταν περασε η ωρα και εφτασε Ανατολικα και ψηλα ο Περσεας, τοτε ηταν υπεροχα!

Στις 04:04 - 04:05 ειδα τρεις, σε διαφορετικες κατευθυνσεις, σχεδον ο ενας μετα τον αλλον!!! :shock: :D Ηταν πολυ ομορφα!

Επισης ειδα απο εναν στις 04:09, 04:14 και 04:15 αλλα δεν ηταν τοσο εντονοι οσο οι 3 προηγουμενοι που σας ανεφερα...

 

Ολα αυτα μεσα στην Θεσσαλονικη, αλλα το απολαυσα, γιατι ειχε υπεροχο ουρανο και μια γαληνη και ησυχια εκεινη την ωρα!!!!

Βλεπετε ληπει πολυς κοσμος διακοπες και εχουμε ηρεμησει λιγακι!!!

:wink:

Αυτες οι μερες ειναι οι καλυτερες για να απολαμβανεις την πολη σου εφοσον τυχαινει να βρισκεσαι εκει αυτον τον καιρο... και οχι σε καμια παραλια ή βουνο (δυστυχως!)

 

Καλα να περνατε και καθαρους ουρανους!!!

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy:

astonomyvd6.jpg

Ένα αστέρι πέφτει...πέφτει, το κοιτώ στον ουρανό... :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ σήμερα τα ξημερώματα... αν και πέρασε το μέγιστο για τις Περσείδες..

..πήγα σε μία σκοτεινή παραλία κοντά στο σπίτι μου για λίγη ώρα για να δω αν συνεχίζονται οι Περσείδες.

Κατά την επιστροφή...γύρω στις 4:30 σε ένα δρόμο που οδηγούσα...το παράθυρο του οδηγού είχε θέα Βόρειο-Ανατολικά..

Ξαφνικά... καθώς χάζευα κατά διαστήματα τον ουρανό...

είδα ένα μετέωρο λες και θα συγκρουόταν πάνω στην γή!

Τέτια λάμψη και μέγεθος που είχε :shock: .....που άρχισα να αισθάνομαι τυχερός...

...αφού αυτές τις μέρες όποτε βγω έξω κάτι εντυπωσιακό θα δω.. \:D/ :) :)

 

'Ελπις

;) Έλπις ;)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στον Πάρνωνα την Κυριακή ο καιρός ήταν μια χαρά και είδαμε πολλούς Περσείδες ξαπλωμένοι. Όμως την παράσταση έκλεψαν οι 3 απίστευτες βολίδες (τόσες είδα) που έλαμψαν και άφησαν χρωματιστά ίχνη στον ουρανό, αρκετά νωρίς σε σχέση με το μέγιστο. Η μία ήταν αλά βολίδα Δίρφης! Έλαμψε όλη η περιοχή παρατήρησης! :D

 

Είδα και την παρασκευή κάποιους εντυπωσιακούς Περσείδες, ενώ είδα και αρκετά "αδέσποτα" μετέωρα!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η πλακα ηταν που ολοι ειμασταν ετοιμοι να φωναξουμε σβησε το φως,και γυριζοντας να δουμε τι μας τυφλωνει ειδαμε τη βολιδα και την ουρα της!(Παρνωνας) :D
Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως απίστευτη βολίδα, ο χώρος παρατήρησης στιγμιαία φωτίστηκε σαν να το χτύπαγαν προβολείς!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης