Jump to content

Δυσκολία μετακίνισης στόχου στο οπτικό πεδίο της web camera


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλοι,

 

Τον τελευταίο καιρό δεν έχω πολύ χρόνο για να τον αφιερώνω στην αστροπαρατήρηση-αστροφωτογράφιση. Εχθές το βράδι κατάφερα και βρήκα λίγο χρόνο και μιας ο ουρανός από το σπίτι μου στην Κόρινθο ήταν πολύ καθαρός και σκοτεινός αποφάσισα να φωτογραφίσω τον Κρόνο με τη web camera που διαθέτω.

 

Το αποτέλεσμα δυστυχώς δεν στέφθηκε με επιτυχία. Ενώ μπορούσα να εντοπίσω τον Κρόνο με τη web camera συνδεδεμένη στο τηλεσκόπιο, όταν χρησιμοποίησα τον 3x Barlow φακό με τη web camera δεν μπορούσα να φέρω τον πλανήτη στο οπτικό πεδίο. Έχασα αρκετή ώρα πιέζοντας τα κουμπιά του Skysensor που διαθέτω αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο τέλος κουράστηκα και είπα κρίμα που δεν κατάφερα να κάνω τη φωτογράφιση.

 

Σας ρωτάω εσάς τώρα υπάρχει κάποιο βοήθημα με το οποίο θα μπορώ να κεντράρω το στόχο με το μάτι και αυτομάτως να είναι κεντραρισμένος στο οπτικό πεδίο της web camera. Έχω ακούσει για τους flip mirrors αλλά δεν είμαι σίγουρος... Το τηλεσκόπιο μου είναι 4" αχρωματικό διοπτρικό.

 

Σας ευχαριστώ,

 

Κώστας

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωστα,

 

Με καλο tracking δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα. Φυσικα θα κεντραρουμε τον στοχο πριν παμε απο χαμηλη μεγενθυση σε μεγαλητερη.

 

Κατι αλλο αν θες ειναι να πας σταδιακα ... δηληδη πρωτα χωρις Barlow, μετα με Barlow 2x και τελικα με Barlow 3x. Πριν ξεχασω, ο στοχος μας ΠΑΝΤΑ ειναι πολυ ποιο αμυδρος οταν αυξανομε την εστιακη αποσταση και ισως αυτο να εγινε χθες μαζι σου. Με το δικο μου τηλεσκοπιο, οταν παω απο f/11 (3910 mm) σε f/22 (7820 mm), η αλλαγη στη λαμπροτητα του Κρονου ειναι φορερη και ξερω οτι χρειαζομαι οκτω στροφες του εστιαστη για να γινει και παλι ωρατος ο τωρα αμυδροτερος Κρονος στο f/22!

 

Για'μενα, περιμενα μεχρι 03:30 το πρωι αλλα το seeing ηταν χαλια.

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης