Jump to content

Εξόρμηση Κιθαιρώνα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά εξορμήσεις στον Κιθαιρώνα δε γίνονται πια; Είδα το θέμα και χάρηκα αφού τα περισσότερα θέματα είναι για πολύ μακρινά μέρη...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τελικά εξορμήσεις στον Κιθαιρώνα δε γίνονται πια; Είδα το θέμα και χάρηκα αφού τα περισσότερα θέματα είναι για πολύ μακρινά μέρη...

 

Εγώ ξέρω ότι γίνονται κανονικά! Απλά φαντάζομαι πως με τα τελευταία καιρικά..καμώματα δεν κανονίστηκε κάτι!

 

Γενικά όταν κάποιος ενδιαφέρετε για Κιθαιρώνα..το ποστάρει εδώ και κανονίζουμε.

Κοντά σε νέα σελήνη φυσικά..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΚ, θα παρακολουθώ το θέμα. Το εξοχικό είναι στην Οινόη, οπότε συνήθως είμαι αρκετά κοντά... Και δεν έχω πάει ακόμα σε σκοτεινό ουρανό το νέο τηλεσκόπιο...

(Η Οινόη δεν έχει σκοτεινό ουρανό όπως πριν 20 χρόνια...)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και δεν έχω πάει ακόμα σε σκοτεινό ουρανό το νέο τηλεσκόπιο...

(Η Οινόη δεν έχει σκοτεινό ουρανό όπως πριν 20 χρόνια...)

 

Καλά μη φανταστείς πως και ο Κιθαιρώνας είναι κανένας σκοτεινός ουρανός...ημίμετρα είναι, αλλά από το τίποτα...κάτι θα δεις. :roll:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=157

 

 

 

Τι λετε για παρασκευη?

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=157

 

Τι λετε για παρασκευη?

 

Εεε να μην περιμένουμε λίγο τη Σελήνη;

( Συν ότι μπορεί να έχω medical emergency αυτή την Παρασκευή... να μη μπορώ να έρθω; :'( )

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.meteo.gr/meteoplus/cf.cfm?city_id=157

 

Τι λετε για παρασκευη?

 

Εεε να μην περιμένουμε λίγο τη Σελήνη;

( Συν ότι μπορεί να έχω medical emergency αυτή την Παρασκευή... να μη μπορώ να έρθω; :'( )

 

 

 

 

Εχεις δικιο :(

 

62% θα ειναι παρασκευη η σεληνη

Την αλλα βδομαδα

Σα βγεις στο πηγαιμό για την Ιθάκη,

να εύχεσαι να ''ναι μακρύς ο δρόμος,

γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις...--Κ. Καβάφη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Kαλησπέρα,

Μια και ο καίρός δε δείχνει άσχημος σκέφτομαι να κατέβω σημερα ή αυριο..

Εχει ξεμεινει κανεις στην αθηνα και να το σκεφτεται??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@kkokkolis θα ανεβεις τελικά σήμερα? εγω θα είμαι κατα τις 8 έκει...

ο χώρος της πάρατήρησης ειναι ο ίδιος με παλιότερα?? Δεν είναι κατεβασμένη η μπάρα..ε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι σκοπεύω, στον ίδιο χώρο. Ο ουρανός ήταν τέλειος χθες, για τα δεδομένα της περιοχής. Αλλά δεν γνωρίζω τι γίνεται με την απαγόρευση κυκλοφορίας από την Πυροσβεστική.

Φυσάει κάθε ημέρα και σταματά αφού πέσει ο ήλιος, παρεμπιπτόντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περάσαμε πολύ ωραία χθες στον Κιθαιρώνα, είδαμε πολλά ωραία πράγματα αλλά ο αέρας δεν έλεγε να σταματήσει και έτσι η παρατήρηση δε κράτησε πολύ.

 

Επίσης να πω οτι ο ουρανός εκεί είναι καταπληκτικός για τα δεδομένα της Αττικής, σίγουρα δεν είναι Πάρνωνας, αλλά για 1 ώρα απόσταση απο Αθήνα, μάλλον είναι κορυφαία επιλογή. Ο milky way φαινόταν και μάλιστα καλά και αυτό μου έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση, δε το περίμενα σύμφωνα με αυτά που έχω ακούσει γύρω τριγύρω. Αν δεν ήταν στη μέση ο αέρας, μάλλον εκεί θα 'μασταν ακόμα.. :D 8)

 

Σάββατο βράδυ βλέπω στο meteo θα έχει κόψει κάπως, επίσης η σελήνη δε θα μας ενοχλεί για αρκετές μέρες ακόμα. Ψηθείτε.

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, παρά τον υπερβολικό αέρα εμείς περάσαμε καλά και χθες και προχθές. Εγώ μαζί με την Μαρία μείναμε δύο νύχτες με την σκηνή.

Τα τελευταία χρόνια μας απειλούν δύο πράματα μαζί. Το ένα είναι η φωτορείπανση και το άλλο είναι η οικονομική κρίση. Δεν έχουμε πια την πολυτέλεια να αγοράζουμε ανώδυνα το οτιδίποτε ούτε να ταξιδεύουμε με το αυτοκίνητο ώρες ολόκληρες για δυο ώρες παρατήρησης. Πρέπει να αρκεστούμε σε αυτά τα οποία είναι εύκολα εφικτά, και όσο γίνεται ανέξοδα. Και να που κάθε φορά το κάνουμε αυτό (έστω και στην αρχή με βαριά καρδιά) ξαφνικά βρισκόμαστε προ εκπλήξεων και μάλιστα ευχάριστων.

<<Δεν είναι το μέρος τόσο χάλια όσο υποθέσαμε.!!!>> Ιδικά αυτό τείνει να αποτελέσει κανόνα ευχάριστων εκπλήξεων. Ναι μπορεί ο ουρανός σε διάφορες περιοχές του να πλήττεται από φωτορείπανση αλλά όχι όλος. Έτσι μαθένεις σιγά-σιγά να περιμένεις τον στόχο να φτάσει στο κατάλληλο σημείο του ουρανού για να το απολαύσεις ή να το φωτογραφίσεις. Τέλος δύο διαφορετικά μέρη μπορούν μία το ένα και μια τον το άλλο να καλύψουν όλα τα ουράνια αντικείμενα της εποχής.

 

Καλός λοιπόν αποφασίζετε να πάτε το Σάββατο στον Κιθαιρώνα. (Εγώ θα δουλεύω. Γκρρρρ) Σας εύχομαι ο ουρανός να είναι τόσο καλός όσο ήταν την τετάρτη το βράδυ αλλά χωρίς να φυσάει τόσο. Να είσαστε σίγουροι ότι τότε θα διαφέρει από έναν ιδανικό ουρανό, μόνο όσο αναφορά την έκταση. Να είναι δηλαδή τέλειος ολόκληρος μέχρι χαμηλά τον ορίζοντα. Εκεί μόνο θα είναι η διαφορά.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι το είχα απορία αν είναι εφικτό να στήσεις σκηνή εκεί.

Κυρίως για να μην αναγκαστείς να οδηγήσεις μετά την παρατήρηση.

 

Την τοποθετήσατε στο σημείο της παρατήρησης ή κάπου αλλού?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ο Κιθαιρώνας (και μαζί το Άνω Αλεποχώρι) είναι τα καλύτερα σημεία παρατήρησης στην Αττική. Μόνο ανατολικά είναι βρώμικα. Μετά όλος ο ουρανός είναι κάτι παραπάνω από αποδεκτός. Στο ζενίθ πριν 2-3 χρόνια είχα δει 5.5mag με γυμνό μάτι χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Εγώ κάνω κανονικότατη deep sky από Αλεποχώρι εδώ και 7 χρόνια.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω πετύχει τον Κιθαιρώνα (και το Αλεποχώρι) σε καλύτερες … νύκτες. Ιδίως τον χειμώνα. Δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα από μία-δυό νύκτες για κανένα μέρος.

Πέρα από τον ουρανό υπήρξαν και άλλοι παράγοντες που έκαναν την βραδιά εξαιρετική.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κώστας έγραψε.

<<Πέρα από τον ουρανό υπήρξαν και άλλοι παράγοντες που έκαναν την βραδιά εξαιρετική.>>

 

Και Βέβαια αυτό είναι αλήθεια. Και μάλιστα από αυτές τις αλήθειες που μας κἀνουν να χαιρόμαστε.

Διότι αυτό που συνέβη ήταν ότι έτυχε τα άτομα που συναιβέθηκαν κάτω από τον έστω τραυματισμένο νυχτερινό ουρανό ήταν καλοπροαίρετα. Καλοπροαίρετα το ένα απέναντι στο άλλο και όλα απέναντι στον ουρανό. Και αυτό έχει την δική του αξία. Μπορεί να κάνει πχ το υλικό περιεχόμενο από μια βαλίτσα με προσοφθάλμια, που ο κάτοχος της έκανε χρόνια και χρόνια για να τα συλλέξει, να αστράφτουν σαν αστέρια σε αμόλυντο από την φωτορείπανση νυχτερινό ουρανό.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ότι το είχα απορία αν είναι εφικτό να στήσεις σκηνή εκεί.

Κυρίως για να μην αναγκαστείς να οδηγήσεις μετά την παρατήρηση.

 

Την τοποθετήσατε στο σημείο της παρατήρησης ή κάπου αλλού?

 

Φίλε Τάσο χρόνια τώρα στήνω σκηνή, είτε εκεί που κάνουμε συνήθως παρατήρηση είτε δίπλα στο καταφύγιο κοντά στην κορυφή. Το στήσιμο σκηνής απαγορεύεται μόνο εκεί που έχει ταμπέλα που να λέει ότι απαγορεύεται. Αν μάλιστα σεβαστείς και το περιβάλλον και δεν το βρομίσεις με σκουπίδια τότε είσαι καλοδεχούμενος όπου και να πας.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Κώστας έγραψε.

<<Πέρα από τον ουρανό υπήρξαν και άλλοι παράγοντες που έκαναν την βραδιά εξαιρετική.>>

 

Και Βέβαια αυτό είναι αλήθεια. Και μάλιστα από αυτές τις αλήθειες που μας κἀνουν να χαιρόμαστε.

Διότι αυτό που συνέβη ήταν ότι έτυχε τα άτομα που συναιβέθηκαν κάτω από τον έστω τραυματισμένο νυχτερινό ουρανό ήταν καλοπροαίρετα. Καλοπροαίρετα το ένα απέναντι στο άλλο και όλα απέναντι στον ουρανό. Και αυτό έχει την δική του αξία. Μπορεί να κάνει πχ το υλικό περιεχόμενο από μια βαλίτσα με προσοφθάλμια, που ο κάτοχος της έκανε χρόνια και χρόνια για να τα συλλέξει, να αστράφτουν σαν αστέρια σε αμόλυντο από την φωτορείπανση νυχτερινό ουρανό.

 

Eίναι κάποιες φορές που τυχαίνει να βρεθείς στο κατάλληλο μέρος, τη σωστή στιγμή, με τα ανάλογα άτομα, με τα οποία μοιράζεσαι ένα κοινό ενδιαφέρον και ξαφνικά βρίσκεσαι απογειωμένος και συναρπασμένος όχι μόνο απο αυτά που βλέπεις, αλλά απο το πόσο καλά μπορεί να περάσουν κάποιες ώρες, κάποιοι άγνωστοι μεταξύ τους, όταν υπάρχει φιλικό και ευχάριστο κλίμα, όταν πλέον η μονάδα γίνεται ομάδα και πέρνει και το παιχνίδι. Ποιός ουρανός να σε νικήσει τότε;

Γιάννης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης