Jump to content

Ic 434 - The Horse Head Nebula (widefield Ha)


Aggelos Kechagias

Τοποθεσια : Κορινθος

Τηλεσκοπιο : William Optics ed72 (jf)

Καμερα CCD : QHY 9

Στηριξη : ASA ddm60

Οδηγηση : την εφαγε η μαρμαγκα

Οδηγητικη καμερα : και αυτην

Διορθωτης πεδιου : astrotech

θερμοκρασια : -25

Gain : 30%

Offset : 106

Φιλτρα : 2" Baader

Εκθεσεις : Ha bin 1x1 7,5 ωρες συνολο

Calibration frames : Darks - Flats - Bias - Dark Flats

Προγραμματα : Maxim dl - Autoslew - Cartes du ciel - Nebulosity - Pixinsight - Photoshop

 

Χρονια πολλα και καλη χρονια σε ολο το Αστροβοξ.

Ευχομαι υγεια σε εσας και τις οικογενειες σας :)

 

Την φωτο την παλευω εδω και αρκετες μερες μιας και ο καιρος δεν βοηθαει.Τελικα κατι εκανα παρ'ολες τις αναποδιες με την στηριξη την οποια και δεν εχω μαθει ακομη καλα.

Για το χρωμα ......εχει ο θεος.


From the category:

Νεφελώματα

· 5221 images
  • 5221 images
  • 26768 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Ατελείωτη ..τρελή λεπτομέρεια, έχεις πίασει ρε Άγγελε !!!!

Μακάρι να διατηρηθεί έτσι, όταν καταφέρεις και το χρώμα.

Καλό και διμιουργικό 2011 σου εύχωμαι φίλε. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Αγγελε εχεις γραψει πολυ μεγαλη λεπτομερεια. Εχει βαθος η φωτο σου, τριδιαστατη θα ελεγα απεικονιση. Να εισαι καλα και Καλη Νεα Χρονιά με υγεία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Άγγελε η φωτο ειναι super , καλή χρονιά , σε αυτές τις στηρίξεις που το software είναι βασικό εργαλείο είναι ένα πρόβλημα να την μάθεις εγώ μετά απο 1.5 χρόνο και ακόμα την παλεύω!!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Άγγελε καλή χρονιά !

Πραγματικά καταπληκτική φωτογραφία! Τρισδιάστατη!

Τό flame έχει διαφορετική επεξεργασία/λήψεις ;;;

Άντε καί μέ χρώμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Εντυπωσιακή φωτογραφία !! Κατεγραψες αρκετη λεπτομέρεια!

Δυο ερωτησεις : α) τι χρονους εκθεσης χρησιμοποίησες και β) πως ήταν το seeing ΄

Καλή χρονιά!!

 

φιλικά Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ενα αφρισμένο ποτάμι παρασέρνει ενα ξεριζωμένο δενδρο και ενα άλογο πασχίζει να σωθεί...ενω γύρω χιονίζει.Να είσαι καλά φίλε με ταξίδεψες.Καλή χρονιά και υγεία. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο

Άγγελε συγχαρητήρια !!!

 

Εξαιρετικό πεδίο και πληροφορία!

Από άποψη επεξεργασίας πολύ καλή, αν και προσωπική άποψη πιστεύω θα έδειχνε καλύτερα χωρίς φίλτρα noise reduction και ας είχε κάποιο θόρυβο.. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστω παιδια θα κανω οτι καλυτερο μπορω με το χρωμα.

Γιωργο (geonik) εχεις δικιο ετσι ειναι οπως τα λες το software ειναι λιγο μπερδεμα αλλα που θα παει :x

Γιωργο (hgg) καθε κομματι στο νεφελωμα εχει γινει διαφορετικη επεξεργασια.Για να φανταστεις η φωτο αποτελειται απο 13 Layers.

Αρη οι ληψεις μου ειναι σκορπιες μια και η φωτο απλα ειναι ενα τεστ στο tracking της στηριξης.Ολες ειναι σε bin 1x1 34x600sec και 6x1200sec + 10x300sec τις οποιες δεν εβαλα μεσα.O καιρος ηταν χαλια ολες τις μερες που τραβουσα τα καρε με πολυ υγρασια και αραια συννεφα αλλα ο σκοπος μου ηταν οπως ειπα το tracking.Το καλο του unguided ειναι πως και συννεφο να μπει μπροστα δεν εχεις το Phd να χανει το αστερι και να τρελαινει την στηριξη οποτε ακολουθει οπως και να εχει και απλα περιμενεις να καθαρισει για να συνεχισεις τις ληψεις.

Βαγγελη το αντιθετο θα επρεπε να λες :)

Ιφικρατη το ηξερα οτι θα μου το ελεγες αλλα εις γνωση μου επελεξα αυτη την εκδοχη (ελπιζω να μην το παρακανα με το Nr).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Δηλαδή να περιμένουμε φοβερά πράγματα για το 2011;; Καταπληκτική φωτογραφία κ.Άγγελε, από τις καλύτερες που έχω δει. :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης