Jump to content

Phantom Moon - 04 July 2012


Bi2L

Phantom Moon - 04 July 2012

 

Τελικά εδω στην δυτική Ελλάδα η πιο όμορφη Πανσέληνος είναι πάντα η Πανσέληνος της επόμενης μέρας, καλά όχι πάντα φυσικά αλλά τον τελευταίο καιρό αυτη βγαίνει με τα πιο όμορφα χρώματα και σε συνδυασμό με την υγρασία της Κέρκυρας έχουμε μια Απόκοσμη Σελήνη

 

Canon eos 40D

ef 100-400 is usm

@400mm

f5.6

iso800

1,2sec

Photoshop


From the category:

Σελήνη wide field

· 500 images
  • 500 images
  • 1582 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Φίλε Βασίλη όπως πἀντα η φωτογραφία που μάς έστειλες είναι κάτι παραπάνω από τέλεια.

Έχω όμως μια απορία.Την στιγμή που τράβαγες αυτή την φωτογραφία το ήξερες ή έστω το

υπέθετες ότι η Σελήνη θα φαίνεται έτσι;

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πέρα όμως από τις όποιες απορίες μου η φωτογραφία σου είναι υπέροχη. Δεν θέλω να

<<χειραγωγήσω>> την σκέψη ή την φαντασία κανενός αλλά σε μένα μου δίνει την εξής αίσθηση. Το καράβι σε πρώτο πλάνο καδραρίσματος και φωτεινότητας μου φαντάζει κάτι

σαν να είναι η νίκη της ανθρώπινης δραστηριότητας απέναντι στην φύση. Το Κάστρο πἀνω στο λόφο έρχεται σαν δεύτερο πλάνο. Λόγο καδραρίσματος και λόγο φωτεινότητας.

Φαντάζει σαν να είναι οι προσπάθειες που έκανε ο άνθρωπος κατά την διάρκεια της ιστορίας

του. (Μέχρι να φτάσει στο καράβι.) Σε τρίτο πλάνο τελευταίο και καταϊδρωμένο,η Σελήνη.

Ίσα που φαίνεται.Ίσα που υπάρχει και δεν υπάρχει. Σαν την παρουσία της φύσης στην καθημερινότητα μας. Η οποία όμως παρόλο που σέρνεται ανάμεσα στην ύπαρξη και την ανυπαρξία ορθώνει το ανάστημά της, και ευθέως μας θέτει ένα ερώτημα θεμελιακό.

<<Άνθρωπε πόσο βέβαιος είσαι;>>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Βασίλη καταπληκτική φωτο , giannis60 καταπληκτική ανάλυση της καταπληκτικής φωτογραφίας. Αν και η επεξήγηση στα έργα τέχνης ή στις φωτογραφίες έχει κριθεί περιττή και εκφράζει μια εντελώς υποκειμενική άποψη στη συγκεκριμένη φώτο η επεξήγηση του giannis60 είναι η ιδανική.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης