Jump to content

Ngc 6946 (fireworks Galaxy) - Ngc 6939


loufas

NGC 6946 (Fireworks Galaxy) – NGC 6939

Tοποθεσία / Location: Σταυράκι, Ιωάννινα 30 - 09 -2016

Αστερισμός / Constellation: Cepheus & Cygnus

Τηλεσκόπιο / Telescope: Skywatcher ED80 f/7.5

Κάμερα / CCD: Atik 460ex

Θερμοκρασία CCD / Temperature of CCD: -10 βαθμοί Κελσίου

Στήριξη / Mount : ΝEQ6

Focal Reducer/Flattener: Williams Optics 0.8x

Image scale: 1.95 \\\" / pixel

Field of view: 1.49 deg x 1.19 deg

Οδήγηση/Guiding : SW Finder scope 50mm with ASI 120mm

Φίλτρα / Filters : 1 1/4 \\\" Baader

Τροχός φίλτρων / Filter Wheel : Atik Manual Filter 5x1 1/4 \\\"

Εκθέσεις / Sub-exposures :

Luminance 20 x 200s bin 1x1

Red 7 x 200s bin 1x1

Green 7 x 200s bin 1x1

Blue 7 x 200s bin 1x1

Calibration frames: Darks, Flats, Bias for all the filters

Stacking with DSS

Capture: Nebulosity 3, Artemis Capture

Process: Photoshop CS6

Tracking: Eqmod (Pegasus Astro EQDir Adapter for EQMOD), PHD

Seeing: 5/10

Θερμοκρασία Περιβάλλοντος: 9 βαθμοί Κελσίου

Υγρασία/Humidity: 80%

Moon: 0%

 

Η πρώτη μου φωτογραφία με CCD κάμερα. Έπειτα από καιρό ενασχόλησής μου με DSLR, αποφάσισα και εγώ να κάνω το μεγάλο βήμα. Πολλές δυσκολίες, αμέτρητες εργατοώρες διαβάσματος, ανάγνωση παλιών σχολίων στο ASTROVOX και σε ξενόγλωσσα site….Αλλά άξιζε τον κόπο μέχρι και το τελευταίο pixel..Ένα όνειρό μου σαν Φυσικός πραγματοποιήθηκε.. Θέλω δουλειά ακόμα στην επεξεργασία αλλά το δουλεύω..

Να ευχαριστήσω προσωπικά τον Στέλιο και τον Άγγελο για τη βοήθειά τους (είμαστε λίγοι και δε χρειάζεται να πω κάτι πιο συγκεκριμένο)..

Και λίγα λόγια για την φωτογραφία...

 

Έτσι για να καταλαβαίνουμε το πόσο μικροί είμαστε...Έπειτα από το δυνατό σεισμό που ζήσαμε(Ιωάννινα), αποφάσισα να ανεβάσω και εγώ μια φωτογραφία που μας δείχνει πραγματικά τη θέση μας μέσα στην απειραντοσύνη.. Ένας γαλαξίας, ο NGC 6946 (Fireworks Galaxy) και ένα αστρικό σμήνος, ο NGC 6939 στο ίδιο κάδρο. Ο γαλαξίας σε απόσταση 18.000.000 ετών φωτός από εμάς, έχοντας διάμετρο 40.000 έτη φωτός (περίπου το 1/3 του δικού μας γαλαξία), ενώ το σμήνος βρίσκεται σε απόσταση 3860 ετών φωτός! Ο γαλαξίας βρίσκεται μέσα στο γαλαξιακό πεδίο του Γαλαξία μας, και έτσι η διαστρική ύλη κρύβει δυστυχώς ένα μεγάλο μέρος του φωτός του..Γνώριζα την δυσκολία του εγχειρήματος και ότι χρειαζόμουν περισσότερες λήψεις, αλλά ο καιρός δε με βοήθησε. Όσοι μένουμε Δυτική Ελλάδα θα με καταλαβαίνουν. Πριν λίγες μέρες κατάφερα να λειτουργήσω σωστά το AstroTortilla και πιστεύω ότι μου λύθηκαν πλέον τα χέρια..

Δεξιά του σμήνους διακρίνεται αχνά και ένας γαλαξίας που είναι καταχωρημένος με την κωδική ονομασία PGC64824..


From the category:

Γαλαξίες

· 2175 images
  • 2175 images
  • 10314 σχόλια εικόνας


Προτεινόμενα σχόλια

Καλησπέρα και καλή αρχή! Πολύ καλή για πρώτη προσπάθεια με ccd! Παίξε αν θες λίγο στο Photoshop με selective colors και ρίξε τα magnetas, παίξε με τα blues και τα cyans. Θα εκπλαγείς ευχάριστα με το γαλαξία να αποκτά σωστή χρωματική απόδοση!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Καλως ηρθες στο κοσμο της ccd καλη αρχη και με μια πολυ καλη επιλογη καμερας!! :mrgreen:

Το καδρο σου ειναι πολυ ομορφο και ειμαι σιγουρος οτι θα μας δειξεις πολυ ομορφα πραγματα!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Εμείς της Δυτικής Ελλάδας σε καταλαβαίνουμε απόλυτα Νίκο! Νομίζω πως λόγω υγρασίας τα αστέρια είναι ελαφρως φλουταρισμένα.?? Παρόλα αυτά η φωτογραφία είναι πολύ ωραία! Περιμένουμε κι άλλα ωραία! :D :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Το τραίνο έχει μπει στις σωστές ράγες άρα είμαι βέβαιος ότι δεν χρειάζονται \"επισημάνσεις\" απο πλευράς μας.Αν κάτι δεν το έχεις βρει ακόμα, μην αγχώνεσαι, είναι θέμα χρόνου και σίγουρα θα βρεις την άκρη.

Πολλά συγχαρητήρια και καλή αρχή!!! :)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης