Jump to content

ΟΛΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΝΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΣ ΦΟΡΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλασική περίπτωση νέου που ψάχνετε για πρώτη φορά με τον χώρο και ανακαλύπτει έναν ολόκληρο κόσμο . Απαντήστε μου παρακαλώ όσοι έχουν την διάθεση αν η αγορά, eνός ΕΤΧ 70 στα 320 ευρω είναι καλή σαν επιλογή και σαν τιμή .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα apandos και καλωσορισες!!

Εγω λοιπον με τη σειρα μου θα σου δωσω την κλασσικη απαντηση:περιμενε και μη βιαζεσαι :) .

Κρατα τα χρηματα που εχεις συγκεντρωσει και κανε υπομονη μεχρι να μαζεψεις τουλαχιστον τα διπλασια.

 

Σε καμια περιπτωση δε θα ηθελα να σε απογοητευσω, αλλωστε εγω επειδη ειχα τον ιδιο ενθουσιασμο αγρασα στα 10 μου χρονια ενα τηλεσκοπιο κατα πολυ μικροτερο το οποιο εχω ακομα, θελω να πω οτι εφοσον το ενδιαφερον σου για την αστρονομια ειναι εντονο θα σου ελεγα να διαβασεις για αυτη την επιστημη, να την γνωρισεις οσο πιο βαθεια μπορεις και η αγορα ενος καλου τηλεσκοπιου ερχεται να συμπληρωσει αυτη τη γνωση και παραλληλα να σου χαρισει ενα μοναδικο θεαμα.

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη λοιπον κατι ικανοποιητικο θα σου δωσει ενα οργανο απο 6" και πανω κατοπτρικο, κατι δηλαδη που δε θα σε απογοητευσει ,αλλα θα σου προσφερει αξιολογα ειδωλα πλανητων(με μεγεθυνσεις μεγαλυτερες απο αυτο για το οποιο με ρωτησες) αλλα και αξιοπρεπεις εικονες deep sky.

 

Και τελος επειδη η αγορα ενος τηλεσκοπιου για εμας τους ερασιτεχνες ειναι περιπου σαν επενδυση στην κατηγορια που σου προτεινα ο εξοπλισμος δεν παει σε καμια περιπτωση ανεκμεταλλευτος ισα ισα που μπορει να αξιοποιηθει με τον καλυτερο τροπο μεχρι την αγορα του επομενου.. :)

φιλικα Βαγγελης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ego pantos exo ena paromio alla tis Celestron. To Celestron GT4 kai eimai poli ikanopoiimenos. kai genika an psaxnese gia scope gia koita kai tis celestron. Ektos apo kalitera optika exoun kai tmima service stin ellada.

 

www.astronomy.gr gia perissotera

Celestron CPC C8 XLT

Celestron NexStar GT - Mak-Cas 4"

Μύκονος: 37ο 26'' Ν, 25ο 21'' Ε

================================================

Άκης Γκίκας 48η Σειρά Απόφοιτος (Α.Σ.Τ.Ε.Ρ)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης