Jump to content

Βαθύς ουρανός


theo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιο είναι κατα την γνώμη σας το καλύτερο τηλεσκοπιο βαθεος ουρανού Α) για έναν αρχαριο Β)για έναν έμπειρο παρατηρητή Γ) για εσάς

\:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αρχαριο αυτο που εχω εγω ειναι πολυ καλο, εχω το truss 130mm dob ειναι φθηνο εχει μεγαλη διαμετρο φακου και μεταφερεται ευκολα. (συμφερει αμα το σπιτι σου ειναι κοντα σε βουνο)
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φιλοι.Ένα dobsonian 6" ή 8" θα ηταν πολύ καλο και για τον αρχαριο παρατηρητή και για τον μετριο αλλα πιστευω,ειναι το τηλεσκοπιο που μου ταιριαζει και εμενα (αρχαριος προς μετριος είμαι και εγω:D).Απλο και καθαρα για παρατηρηση.Τωρα για έναν επαγγελματια,πιστευω η επιλογή εξαρτάται από πολλα.Μονο παρατηρησης; και για αστροφωτογραφία; Και από αλλους παραγοντες..οποτε εδώ..: "δεν ξερω,δεν απαντω" :lol:

 

καθαρους ουρανους,

Γιωργος Λεκκας !!! :)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα είναι κυριως για παρατηρηση...για βαθυ ουρανο και ειχα και σκοτεινο ουρανο..τοτε κατά την γνωμη μου,θα πηγενα σε ιντσες με μια βαση dobsonian και στο βουνο !!! :D

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβαζοντας το φόρουμ η συνηθέστερη απάντηση είναι πως "το καλύτερο τηλεσκόπιο ειναι αυτό που χρησιμοποιείς ποιο συχνά" και η αμέσως επόμενη "εκείνο με την μεγαλύτερη διάμετρο". Σιγουρα πάντως απ οσα εχω διβάσει εδω μεσα τα πολυ μεγάλα dob εχουν την τιμητικη τους στο βαθυ ουρανό :D

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχουν καλά οπτικά ; :-({|=

 

Αρκετα καλα πιστευω και όπως λεει και ο φιλος μας Erisian, διακρινονται για την αποδοση τους στο βαθυ ουρανο.Αληθεια,σκεφτεσαι για τετοιου είδους αγορα?

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω ένα πολύ καλό για να φαίνονται πολύ καλά οι γαλαξίες και τα αντικείμενα βαθμός ουρανό που να το αντέχει η τσέπη μου αλλά νομίζω πολλοί ενδιαφέρονται για τέτοια αγορά :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οντως :D.Μεχρι ποσα χρηματα σκέφτεσαι αν επενδύσεις πανω σε αυτό? Και εισαι σιγουρος ότι θα πιασει τοπο? Μονιμος τοπος παρατηρησης (πολύ λιγες μεταφορες),σκοτεινος ουρανος,άπλα για το τηλεσκοπιο και όλα υτα αν προκειται για μεγαθηριο 16" πχ.Τωρα πιστευω ότι μπορεις να βρεις ένα 14αρι σε dobsonian με αρκετα όμως χρηματα (ποιο λιγα αμα βρεις μεταχειρισμενο) και με αρκετο ψαξιμο γενικα,πιστευω θα εισαι μια χαρα !!! ;)

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα κοιτούσα για κλαποιο Νευτώνιο μεταξλυ 8-10 ιντσών.

Ναι μεν παίζει ρόλο το κόστος , η δυνατότητα μεταφοράς κλπ,αλλά αν χρησιμοποιηθούν και φίτλρα τότε η μεγάλη διάμετρος βοηθάει ακόμη περισσότερο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω σκοτεινό ουρανό και επειδή δεν θέλω τα λεφτά μου να πανε χαμένα σας ρωτάω δεν έχω εμπειρία στην παρατηρησιακη αστρονομια ξέρω να βρίσκω στόχους και τα λοιπά αλλά δεν έχω ασχοληθεί για αυτό μαζεύω λεφτά για ένα ιδανικό τηλεσκόπιο που θα με κρατήσει αρκετά χρόνια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλυτερο τηλεσκοπιο για βαθυ ουρανο ειναι το ΒΟΥΝΟ.

 

Πιστεψε με και γω πηρα το 10ιντσο dob για βαθυ ουρανο. Στο βουνο ειναι φανταστικο, απιστευτο, δηλαδη για 1 η 2 φορες τον χρονο βαρια αν εχεις και οικογενεια. Για το μπαλκονι της πολης ειναι η ποιο κακη αγορα που εκανα, αφου δε βλεπεις (καλα) και τπτ περα ενως οριωνα και κανα 2 σμηνων.

 

Σκεφτομαι να παρω κανα 6αρι η 8αρι κατοδιοπτρικο που ειναι μικροτερο αφου ετσι κι αλλιως στο μπαλκονι δε χωραμε heq5 και 10ιντσο c-10n.

Το 10αρι μονο για φωτογραφιση αν το κρατησω και δεν εχω καμερα ακομα, δε ξερω αν αξιζει τον κοπο να παρω.

 

Με αλλα λογια αν εχεις πολυ σκοτεινο ουρανο ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΥΡΩ.

Αν εισαι σε πολη η ακομα και μεσα σε χωριο δυσκολα τα πραγματα.

Celestron 10" σε homemade dobsonian βαση.

HEQ5 Pro synscan

Bresser skylux 70/700.

Logitech webcam.

A3 webcam

Samsung pl70 12mp. compact camera

Acer Aspire One.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βουνό εύκολα προσβάσιμο ακριβώς δίπλα μου οπότε έχω πολύ καλό,ουρανό και από τι βλέπω αυτο

Έχει μεγάλη σημασία ευχαριστώ για τις συμβουλές τελικά 10αρι η 14αρι και οι τιμές για το 14 (δεν τις έχει στο πλανητάριο ) :cheesy: :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό παραμένει θέμα συζήτησης μεταξύ των οπαδών των διοπτρικών και των κατοπτρικών.

 

Σκέψου αν αξίζει να πάρεις 14'' σε σχέση με τον ουρανό που έχεις,συνθήκες παρατήρησης.

Επίσης σκέψου τον εστιακό λόγο του Νευτώνιου, για να δεις αν θα είναι εύκολο να ευθυγραμμίζεις τα οπτικά.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα αποχρωματικά αγαπούν την αστροφωτογράφιση αν θυμάμαι καλά και δεν πολυβγαίνουν σε τόσο μεγάλες ιντσες καθώς το κόστος και το μήκος εκτοξευεται σε δυσθεώρητα ύψη και λογικα δεν ειναι και τόσο πρακτικά αλλά κερδίζουν σε ποιότητα εικόνας και σε ευρος πεδίου. Αν μου επιτρέπεις, θα είναι καλύτερα να δεις απο κοντα ο,τι σε ενδιαφέρει καθώς αλλιώς τα εχουμε στο μυαλό μας αλλιώς είναι στην πραγματικότητα. Ακόμα και ενα 14" dob αν δεν ειναι και truss σχεδιαση αν δεν απατώμαι δεν ειναι και οτι πιο ευχρηστο να το λύνεις, να το δενεις και να ευθυγραμμίζεις τα οπτικα ανεβοκατεβαίνοντας το βουνό είτε ειναι δίπλα είτε όχι. Νομίζω τα τηλεσκόπια πάνω απο 8"-10"ιντσες είναι πολύ πιο ευχρηστα να παραμένουν σταθερα σε ένα παρατηρητήριο αν υπάρχει η δυνατότητα ή ετσι μου φαίνονται και νομίζω οτι πρέπει να αγοραστούν εν καιρό απο αποφασισμένους αστροφιλους. Φανταζομαι οτι σε σκοτεινο ουρανό ακόμη και πολύ λιγοτερες ιντσες μπορούν να δειξουν πραγματα που θες μια ζωη για να καταφέρεις να τα παρατηρήσεις και για αρχάριους σαν του λόγου μου που τωρα ξεκινάνε κ δεν ξέρουν τι να περιμένουν ισως τα ιντσοάλματα πρέπει να ναι πιο μικρα καθως φανταζομαι το στενό πεδίο ίσως είναι αποτρεπτικό για ευρεση των στόχων σε σχέση π.χ με ενα 8" dob. Αν εχω μεταφέρει λαθος κάποια πληροφορια παρακαλώ να με διορθώσετε, τα εχω φρεσκα απο το πολυωρο ξεκοκάλισμα του astrovox και του backyard astronomer's guide αλλά ποτέ δεν ξέρεις:D

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλυτερο τηλεσκοπιο..................

 

 

 

....ειναι αυτο που θα μπορεις να χρησιμοποιεις συχνα (μια φορα την εβδομαδα ή εστω το μηνα) σε καποιο μακρινο βουνο, τοποθετημενο ειτε σε τροχοσπιτο μεσα (κρυμμενο) ειτε στο ορεινο εξοχικο σπιτι (Γραμμος, Σαμαρινα, Αετομηλιτσα κ.ο.κ.).

 

Οσοι μενουν στη βορεια Ελλαδα ξερουν τι εννοω. 21,7 & 21,8 ενδειξη απο Sky Quality Meter δε νομιζω οτι θα βρει κανεις πουθενα εκτος Βορειας Πινδου (απο Βολο και βορειοτερα).

 

Χιλιες φορες να μην εχω καν τηλεσκοπιο αλλα να βλεπω σχεδον 10.000 αστρα και τον γαλαξια με γυμνο ματι σε εναν κατασκοτεινο ουρανο, παρα να εχω ενα 16αρι και να ειναι τοποθετημενο στο κεντρο της πολης. Τι θα κανω δηλαδη; Θα βλεπω Αρη, Αφροδιτη, Δια και Κρονο και τελος; ](*,) ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για βαθύ ουρανό και εφόσον έχεις πρόσβαση εύκολη σε σκοτεινό ουρανό (τυχερέ!!) μονόδρομος είναι ένα Νευτώνειο σε dobsonian στήριξη, κατά τη γνώμη μου.

 

Πάρε όσο πιο πολλές ίντσες μπορείς να κουβαλήσεις.

 

Δες τα πρώτα από κοντά αν γίνεται, σήκωσέ τα, δες αν χωράνε στο αυτοκίνητό σου.

 

Σκέψου αν αντέχεις ξενύχτια, κουβαλήματα μετά από πολύωρες παρατηρήσεις και... το κρύο. 8-[

 

Επένδυσε σε καλά ρούχα για το κρύο, εσωθερμικά και fleece.

 

Μελέτα χάρτες ασταμάτητα, πέσε στα βαθιά, μάθε τον ουρανό όσο περισσότερο μπορείς. Τσάκισε ότι βιβλίο μπορείς, ελληνικής ή ξένης βιβλιογραφίας.

 

Κανείς δεν σου απαγορεύει να έχεις παράλληλα και ένα διοπτρικό αποχρωματικό μικρό, π.χ. 80mm.

Είναι κάτι όμως που μπορείς να πάρεις αργότερα (κοστίζει!) για να βλέπεις μεγάλα πεδία με τους αντίστοιχους εκτεταμένους στόχους. Θα είναι το μικρό οπτικό σου αριστουργηματάκι. Θα δρα συμπληρωματικά στο Νευτώνειο κατοπτρικό.

 

Το κάθε μήνα παρατήρηση ισχύει, καιρού όμως επιτρέποντος ΠΑΝΤΑ, οπότε δεν θα είναι πάντα εφικτό. Ετοιμάσου για μεγάλες απογοητεύσεις λόγω άστατου καιρού που θα χαλάει πάνω ακριβώς στην Νέα Σελήνη και θα είναι τέλειος στην...Πανσέληνο.

 

Σου προτείνω ή ένα συμπτυσσόμενο με πόλους που ανοιγοκλείνουν ή ένα συναρμολογούμενο truss dobsonian.

 

Επιμένω, δοκίμασέ τα, δες από κοντά πριν προβείς σε αγορές.

 

Η πιο εκ του ασφαλούς λύση είναι ένα 8ιντσο ή 10ιντσο, τόσος κόσμος που έχει στραφεί εκεί δεν έχει χάσει. Όμως όταν μπεις σε club μεγαλύτερο των 12 ιντσών θα έχεις εικόνες συγκλονιστικές. Στο εγγυώμαι. Και πάλι όμως για εκείνες τις ίντσες, ρώτα την ΜΕΣΗ ΣΟΥ, απαραίτητα!

 

Θα θυμάσαι ότι οι πολλές ίντσες έχουν και ένα τίμημα στην μεταφορικότητα και θα πρέπει γενικά να είσαι πιο μάχιμος με αυτές. Δηλαδή αν τις αποκτήσεις για να τις αξιοποιήσεις στο έπακρο, πρέπει να είσαι και λίγο τολμηρός. Εδώ είμαστε εμείς στην Αθήνα τολμηροί, με την χειρότερη φωτορύπανση στην χώρα. Αν ο καιρός είναι καλός, καβαλάμε αμάξι και φύγαμε για σκοτεινό ουρανό. ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΩ να είσαι δίπλα σε σκοτεινό ουρανό όπως λες εσύ, δεν θα πρέπει να το σκέφτεσαι ΚΑΝ χωρίς ίχνος δισταγμού!! Μόνο ανωτέρα βία πρέπει να σε σταματάει, π.χ. κακός καιρός ή άλλοι λόγοι άσχετοι.

 

Η ευθυγράμμιση θεωρώ πως δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να σε απασχολεί. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δράσει αποτρεπτικά. Θα την μάθεις όπως όλος ο κόσμος, απλά.

 

Καλύτερο τηλεσκόπιο από όλα δεν υπάρχει, το καθένα είναι σε κάτι διαφορετικό καλύτερο. Μίλησες όμως για βαθύ ουρανό και εκεί...το Νευτώνειο κατοπτρικό σε dobsonian βάση κυριαρχεί.

 

Εύχομαι να καταλήξεις στην καλύτερη δυνατή επιλογή!

 

Αυτά τα..ολίγα! :mrgreen:

 

Υ.Γ. Αυτά ισχύουν για τους περισσότερους από εμάς και έτσι παρατηρούμε χρόνια. Τα περί μόνιμης εγκατάστασης σε βουνό κλπ. φανταστικά ακούγονται αλλά...για λίγους που έχουν τα γένια αλλά και τα χτένια. Το σπορ του αστροπαρατηρητή deep sky είναι κάπως extreme (παίρνεις τα βουνά, κυριολεκτικά!) αλλά ΜΗΝ ΠΤΟΕΙΣΑΙ...σε αποζημιώνει πάντα...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 12ρι dobsonian με goto, κοστίζει όσο το nextstar 8''. Ένα 12ρι όμως συλλέγει πάνω από 2 φορές το φως του 8''. Επί της ουσίας είναι δπλασιασμός της παρατηρησιακής σου ικανότητας που για βαθύ ουρανό είναι απαραίτητη. Με ένα 8ρι στο βουνό βλέπεις τους Μ81 και Μ82 αλλά ως 2 μουτζούρες χωρίς χαρακτηριστικά. Με το 12ρι βλέπεις τους πυρήνες, τις λεπτομέρειες, είναι τεράστια η διαφορά. Επίσης το 12ρι έχει διαχειρίσιμο μέγεθος και βάρος. Από εκεί και πέρα πρέπει όπως είπαν οι συνάδελφοι, να το στήσεις κάπου μόνιμα. Μέσα στο σκοτάδι, μες στο κρύο να κουβαλάς και έναν καναπέ μονάχος, δεν λέει... Αφού θες παρατήρηση δώσε λεφτά για dobsonian, τσίμπα και το goto γιατί σε μεγάλα τηλεσκόπια το τρέμουλο και η σπασμωδική κίνηση θα σου πάσουν τα νεύρα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιο είναι κατα την γνώμη σας το καλύτερο τηλεσκοπιο βαθεος ουρανού Α) για έναν αρχαριο Β)για έναν έμπειρο παρατηρητή Γ) για εσάς

\:D/

 

Θα απαντησω μονο για το Γ.

 

Με 15.000 ευρω θα επρεπε να διαλεξω αναμεσα σε ενα πολυ καλο 14-ιντσο καταδιοπτρικο GoTo ή ενα Obsession 25 ιντσων με Go-To (κατοπτρικο). :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης το 12ρι έχει διαχειρίσιμο μέγεθος και βάρος. Από εκεί και πέρα πρέπει όπως είπαν οι συνάδελφοι, να το στήσεις κάπου μόνιμα. Μέσα στο σκοτάδι, μες στο κρύο να κουβαλάς και έναν καναπέ μονάχος, δεν λέει... Αφού θες παρατήρηση δώσε λεφτά για dobsonian, τσίμπα και το goto γιατί σε μεγάλα τηλεσκόπια το τρέμουλο και η σπασμωδική κίνηση θα σου πάσουν τα νεύρα.

 

Αφού έχει διαχειρίσιμο μέγεθος και βάρος το 12", που όντως έχει, δεν βλέπω το λόγο για αυτό το εντελώς λανθασμένο "ΠΡΕΠΕΙ να το στήσεις κάπου μόνιμα". Αλήθεια, πόσοι έχουν αυτή τη δυνατότητα έχετε αναρωτηθεί; Προσωπικά γνωρίζω κόσμο με 20" και 18" που δεν το έχουν πουθενά μόνιμα στημένο το πραγματικό θηρίο τους και το κουβαλάνε οι άνθρωποι με τα αυτοκίνητα κανονικά στο βουνό. Πως εμείς λοιπόν με τα μεσαίου μεγέθους 12ιντσα ΠΡΕΠΕΙ να το στήσουμε κάπου μόνιμα;;; #-o

 

Βρε μανία που σας έχει πιάσει με την μόνιμη εγκατάσταση, τα διαβάζουνε και οι καινούργιοι στο χόμπυ και φοβούνται να αγοράσουν τηλεσκόπια τέτοια γιατί γνωρίζουν εκ των προτέρων πως δεν έχουν μόνιμη εγκατάσταση!!! ](*,)

Να πω ότι κάνετε αστροφωτογράφηση να το καταλάβω...είναι ελαχιστότατοι που στήνουν μόνιμα παρατηρητήρια ΜΟΝΟ για παρατήρηση! Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά πάντως.

 

Όσον αφορά το κουβάλημα πρέπει επιτέλους να το πάρετε απόφαση παιδιά, ΝΑΙ έχει κουβάλημα, ΝΑΙ έχει παρελκόμενα και συμπράγκαλα το χόμπυ και τέλος, ΝΑΙ θα κουβαλήσετε και στο κρύο και στο σκοτάδι, είναι μέρος του χόμπυ και μέσα στο πρόγραμμα!!! Αυτά ισχύουν βέβαια για όσους κυνηγούν σκοτεινό ουρανό και βουνό για παρατήρηση.

 

Φίλε μου Vensius αυτό που περιγράφεις δεν λύνεται με το goto αλλά με την λειτουργία του tracking. Σπασμωδική κίνηση είναι κάτι που λύνεται και το έχουμε λύσει οι περισσότεροι εδώ μέσα, έχουμε γράψει εκτενώς για το θέμα αυτό, αρκετοί. Όλα τα dobsonian σηκώνουν μετατροπές, στάνταρ. Δεν χρειάζεται να την υπομείνεις την κίνηση αυτή δηλαδή, αν υφίσταται.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης