Jump to content

Plate solving με MaximDL για CCD λήψεις πολλαπλών νυχτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

 

Έχω ετοιμάσει αυτό τον οδηγό (tutorial) που εξηγεί πως κάποιος που δουλεύει το EQMOD, MaximDL-Pinpoint, Sky6 μπορεί να πάρει λήψεις με CCD κάμερα για τον ίδιο στόχο σε πολλαπλές νύχτες.

 

Δεν έχω εφαρμόσει το plate solving στην πράξη και αυτό που γράφω είναι ύστερα από έρευνα που έχω κάνει για το θέμα. Φυσικά υπάρχουν και άλλα προγράμματα π.χ. sequence generator pro... αλλά δε θέλω προς το παρόν να επεκταθώ σε αυτά.

 

Όποιος έχει εμπειρία με αυτά που περιγράφω παρακαλώ να κάνει ένα review του οδηγου αυτού.

 

Ευχαριστώ

 

https//www.dropbox.com/s/cuen709sagfh4vw/Pinpoint_guide.doc?dl=0

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Κώστα, πολύ καλό!

 

To plate solving δουλεύει μια χαρά στο maximdl αρκεί να έχει γίνει μια σχετικά καλή (όχι πολύ ακριβής) πολική στην αρχή.

 

Να προσθέσω (αφαιρέσω μάλλον) μόνο πως δεν χρειάζεται απαραίτητα το βήμα με το TPOINT που αναφέρεις, αρκεί να προηγηθεί ένα απλό goto κάπου στο βόρειο ουρανό (π.χ. μικρή άρκτος ή μεγάλη, κασσιόπη κλπ) και να γίνει ένα test exposure, solve and sync. Εναλλακτικά, εγώ κάνω sync σε τρια σημεία του ουρανού μακρυά το ένα από το άλλο. Από κει και πέρα, τα επόμενα goto πέφτουν κοντά οπότε μετά το solving δεν δυσκολεύεται.

Ηλίας Νταγιόγλου

Μια φωτογραφία = 10^3 λέξεις = 10^6 σκέψεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα,

 

Ωραιος οδηγος!

 

Ηλια μονο Βορεια πρεπει να γινει η ληψη? και ξερεις εαν το Astrotortilla ειναι παρομοιο/καλυτερο του TPoint? δηλ κανουν τα ιδια πραγματα?

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ

 

Το πρόβλημα το αντιμετωπίζω με το PinPoint καθυστερεί πολύ να κάνει plate solving και κάποιες άλλες φορές δεν κάνει καθόλου οπότε πρέπει να το διακόψω...δοκίμασα και με διαφορετικά settings π.χ. stars to solve 50 αντί για 500, αλλαγή star brightness απο -2 σε 20 -> 4 σε 16 αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται χωρίς να ξέρω τι πραγματικά φταίει. Έβαλα και το σωστό image scale τι να πω...

 

Αν κάποιος έχει κάποια ιδέα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόβλημα εντοπίστηκε και λύθηκε.

 

Όταν έκανα λήψη με το MaximDL αυτό δεν κατέγραψε τις συντεταγμένες RA/DEC στο FIT header του αρχείου οι οποίες χρειάζονται για να γίνει το plate solving.

 

Το MaximDL γράφει αυτες τις συνεταγμένες όταν γίνει σύνδεση στο τηλεσκόπιο από το Observatory Control που υπάρχει στο πρόγραμμα.

 

Κατέβασα την τελευταία έκδοση του PinPoint (pinpoint.dc3.com) και έβαλα χειροκίνητα τις συντεταγμένες οπότε το πρόγραμμα τις πρόσθεσε αυτόματα στο header.

 

Οπότε τώρα είμαστε μια χαρά )

 

Όλα δουλεύουν ρολόι!

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης