Jump to content

ΚΑΤΑΣΚΕΥΉ Roll Off Roofs


G.OIKONOMOU

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙΜΑΙ έτοιμος για την κατασκευή θα ήθελα αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει. Αν η κατασκευή μου έχει διαστάσεις 3.5Χ3.5μ και ύψος 1.90m και με εντελώς επίπεδη συρόμενη επαφή θα έχω πρόβλήμα στην παρατηρηση στοχων σε χαμηλά ύψη? Η βάση μαζί με τον εξοπλισμό έχει ύψος 1.80m
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιώργο, σε ποιες θέση το μετράς όταν λες πως η βάση με τον εξοπλισμό θα έχουν ύψος 1.80;

 

Αν αναφέρεσαι στην οριζόντια θέση (που είναι η θέση χαμηλότερη ύψους που μπορεί να πάρει το σύστημα, τότε θα είσαι εντάξει. Δες το δικό μου:

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=47707

 

Η διαφορά είναι περίπου σαν τη δική σου και χάνω ελάχιστο ορίζοντα σε συγκεκριμένα μόνο σημεία.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αναφέρομαι στην θέση όπου το τηλεσκόπιο βρίσκεται στην θέση park scope = αυτή όπου ο σωλήνας κοιτάει τον πολικό αστέρα. Δες εδώ:

http://www.skywatcher.gr/

Εσυ αναφέρεσαι στην home position ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τυπικά, στα παρατηρητήρια roll-off roof η θέση αναμονής του τηλεσκοπίου όταν κλείνει η οροφή είναι αυτή που σου έδειξα. Έχω συνημμένη και μια άλλη εικόνα που δείχνει ένα roll-off αστεροσκοπείο κλειστό. Αυτή η θέση (με τον άξονα των αντιβάρων και το τηλεσκόπιο οριζόντια) είναι η θέση ελάχιστου ύψους. Αν σχεδιάσει κανείς το αστεροσκοπείο (είναι πολύ συνηθισμένο αλλά όχι κανόνας) ώστε τα τοιχώματα να είναι λίγο ψηλότερα από το τηλεσκόπιο σε αυτή τη θέση, με τρόπο ώστε η οροφή να περνάει μερικά εκατοστά από πάνω του, μεγιστοποιείς την ορατότητα στον ορίζοντα. Δες, για παράδειγμα, όταν το τηλεσκόπιο στο αστεροσκοπείο μου κοιτάει προς πολικό, είναι πάνω από τα τοιχώματα (και η οροφή δε θα μπορούσε να κλείσει):

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=47702

 

Αν σχεδιάσεις το αστεροσκοπείο ώστε τα τοιχώματα να έχουν τέτοιο ύψος ώστε η οροφή να κλείνει όταν το τηλεσκόπιο κοιτάει προς πολικό, τότε θα έχεις κάποια απώλεια προς τον ορίζοντα που εξαρτάται και από την απόσταση του τηλεσκοπίου από τα τοιχώματα. Προσωπικά θέλησα να μεγιστοποιήσω την ορατότητα του αστεροσκοπείου όχι γιατί θα φωτογραφίσω βαθύ ουρανό στις 10 μοίρες αλλά διότι ήθελα να μπορώ να φωτογραφίζω φαινόμενα (εκλείψεις, πλανητικές συνόδους, αποκρύψεις, εμφάνιση κομητών κ.ά) που μπορούν να συμβούν σε οποιοδήποτε ύψος.

roll-off-tel-park.jpg.2503ede875dacdf693de1cd7637d0679.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και η λύση να κάνεις στις τέσσερις πλευρές με μεντεσέδες, παραπετα.

Κατά αυτόν τον τρόπο συρόμενη οροφή και ρίχνοντας το παραπετο απο τον οριζοντα του ενδιαφέρον σου, δεν περιορίζεται πυλώνας - τηλεσκόπιο όπου του ζητηθεί.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

η όλη καταςσκευή θα γίνει απο μια μεγαλη εταιρία που ειδεικευεται στα προιοντα σκίασης παγκοσμιας εμβέλειας της οποίας διευθυντικο στελεχος ειναι ενας καλός μου φίλος και συμμαθητης απο το Δημοτικό. Η εταιρία εδρεύει στο Άργος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης