Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και απο εμενα,

 

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να ασχολιθω λιγο πιο σοβαρα με τιν αστροφοτογραφια.

 

1.Εχω βασικες αστρονομικες γνωσεις που απεκτισα διαβαζοντας και με τιν βοηθεια ενος Celestron 120mm που ειχα σαν φοιτιτης.

2.Πλεον μενω στιν αγγλια (και οταν δεν βρεχει) σε μια πολυ καλαθαρη περιοχη απο φορορυπανση οπου εχει κατιγοροιοποιθει σαν class 1 observation site.Φημησμενι περιοχι (Bayswaters) για τα UFO που κατεβαιναν το 1980 αλλα.Αν γλιτωσω απο τον ΕΤ και δεν βρεχει εχo λοιπον πολυ καθαρο ουρανο.

3.Camera εχω μια Canon EOS 600D ποθ απο οτι διαβαζω ειναι επαρκης γις αστροφοτογραφια.(Προσωπικα ειναι ι καλητερη καμερα που ειχα ποτε.)

4.Mount Απο οτι διαβαζω τηα χρειαστει να επενδυσω σε μια EQ6 (εχω και και μεταχειρισμενες εδς αγγλια σε πολυ καλες τιμες)

5.TELESCOPE Και ερχομαι στο θεμα.Τι τηλεσκοπιο να παρω? Απο οτι διαβαζω τα apochromatic refractors ειναι πολυ καλες ποιοτικες επιλογες και κανου για αρκετους τυποως φοτογραφισης.(να πω εδω πτι με ενδιαφερει πολυ να παιξω με long exposures kai deep field.Θα μποροθσε καποιος να με καθοδηγισει στο τι τελικα οπτικο οργανο τηα χρειαστω και τι οπτικα χαρακτιριστικα θα πρεπει να εχει?

 

Συγγνωμη για το ατονικο συστιμα γραφης μου αλλα απο το PC της δουλειας ειναι αθλος να γραψω ελληνικα!!

 

Kostas

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ από την πλευρά σε προτείνω να ξεψαχνίσεις το astrovox forum,AVAT,κτλ να μην βιαστής , να πάρεις βιβλία για αστροφωτογράφηση , να πας σε εξορμήσεις με άλλους αστροφωτογράφους , να αρχίσεις με πιο εύκολα είδει ηλιακή , πλανητική ,σεληνιακή κτλ ,και να θυμάσαι τα παρακάτω την αστρονομία την κάνεις για εσένα και όχι για τα αστέρια, το γοργόν και χάριν έχειν όπως λένε οι πόντιοι,πιο πολύ να σκέφτεσαι και λιγότερο να ακούς,να δίνεις το μέγιστο τον δυνατοτήτων στα όργανα που είδη έχεις,την επικοινωνία που θα μπορείς να έχεις με έναν έμπειρο ερασιτέχνη αστρονόμο δεν θα στην δόση κανένα βιβλίο Αυτά δε στα λέω επειδή σε έχω για χαζό απλά γιατί ούτε εγώ κάνω αστροφωτογράφηση απλά έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα από το χρόνο που διέθεσα για την αστρονομία πάντως πιστεύω πως άμα ξεψαχνίσεις το astrovox και τα link του θα είσαι έτοιμος αυτά εγώ στα λέω εγγυημένα για το καλό σου και εγώ μην νομίζεις σχεδόν 6 μήνες ψάχνω στο ίντερνετ αλλά ότι κέρδισα με την παρουσία μου σε τόσα events τόσα χρόνια δε τα κέρδισα πουθενά

 

πληροφοριακά πάντως αν έχεις αυτό το τηλεσκόπιο με αυτήν την στήριξη από ότι κατάλαβα με την βοήθεια ενός μοτέρ για την στήριξη και ενός αντάπτορα για την φωτογραφική σου κάτι μπορείς να κάνεις πάντως το θέμα είναι εσύ τη επιδόσεις θέλεις να έχεις από τον εξοπλισμό αυτό βέβαια πάει παράλληλα και με τη ποσό θέλεις να επενδύσεις αλλά δυστυχώς η λύση είναι μονόδρομος άμα δε ψάξεις απαντήσεις δεν νομίζω να πάρεις που να σε καλύπτουν τέλεια http://www.bhphotovideo.com/c/product/485285-REG/Celestron_21090_Omni_XLT_120_4_7_120mm.html

 

όρεξη να έχεις και όλα θα γίνουν στην ώρα τους αυτή είναι τουλάχιστον η γνώμη μου αν κάνω λάθος να με διορθώσετε πάντως και εδώ άμα ψάξεις νομίζω θα πάρεις πολλές πληροφορίες http://www.planitario.gr/catalog-astronomy/astrophotography/deep-sky-astrophotography.html

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Η ζωή μας είναι τόσο καλή ώστε πιο καλή δεν θα μπορούσε να είναι διότι το φαινόμενο του χάους όπου την στιγματίζει εξασφαλίζει την διαφορά όλων των σωμάτων μεταξύ τους έτσι και την ανθρώπινη ζωή μας

 

Μάριος Λαγόπουλος με λένε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο εμενα,

 

Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να ασχολιθω λιγο πιο σοβαρα με τιν αστροφοτογραφια.

 

1.Εχω βασικες αστρονομικες γνωσεις που απεκτισα διαβαζοντας και με τιν βοηθεια ενος Celestron 120mm που ειχα σαν φοιτιτης.

2.Πλεον μενω στιν αγγλια (και οταν δεν βρεχει) σε μια πολυ καλαθαρη περιοχη απο φορορυπανση οπου εχει κατιγοροιοποιθει σαν class 1 observation site.Φημησμενι περιοχι (Bayswaters) για τα UFO που κατεβαιναν το 1980 αλλα.Αν γλιτωσω απο τον ΕΤ και δεν βρεχει εχo λοιπον πολυ καθαρο ουρανο.

3.Camera εχω μια Canon EOS 600D ποθ απο οτι διαβαζω ειναι επαρκης γις αστροφοτογραφια.(Προσωπικα ειναι ι καλητερη καμερα που ειχα ποτε.)

4.Mount Απο οτι διαβαζω τηα χρειαστει να επενδυσω σε μια EQ6 (εχω και και μεταχειρισμενες εδς αγγλια σε πολυ καλες τιμες)

5.TELESCOPE Και ερχομαι στο θεμα.Τι τηλεσκοπιο να παρω? Απο οτι διαβαζω τα apochromatic refractors ειναι πολυ καλες ποιοτικες επιλογες και κανου για αρκετους τυποως φοτογραφισης.(να πω εδω πτι με ενδιαφερει πολυ να παιξω με long exposures kai deep field.Θα μποροθσε καποιος να με καθοδηγισει στο τι τελικα οπτικο οργανο τηα χρειαστω και τι οπτικα χαρακτιριστικα θα πρεπει να εχει?

 

Συγγνωμη για το ατονικο συστιμα γραφης μου αλλα απο το PC της δουλειας ειναι αθλος να γραψω ελληνικα!!

 

Kostas

 

Καλησπέρα από το Manchester. Δεν κατάλαβα ακριβώς που βρίσκεσαι, "Bayswater" μου βγάζει μόνο ένα στο κέντρο του Λονδίνου, που φαντάζομαι δεν είναι αυτό ;)

Στην Αγγλία όταν ήρθα με χαρά ανακάλυψα 2 πράγματα:

- Υπάρχει απίστευτη αγορά μεταχειρισμένου αστρο-εξοπλισμου, ώστε αν θες συγκεκριμένο τηλεσκόπιο εμφανίζεται αρκετά σύντομα σε διαθεσιμότητα (και επίσης το πουλάς εξίσου εύκολα ώστε να πάρεις άλλο - τον τελευτάιο χρόνο π.χ. έχω αγορα-πουλήσει 2-3 τηλεσκόπια ήδη για να βρω ακριβώς αυτά που μου πάνε).

- Και ας έχει σπάνια ξαστεριά υπάρχει πολύς-πολύς κόσμος στο "σπορ" της αστροπαρατήρησης/φωτογράφησης και σίγουρα κάποιο astro-society θα είναι κοντά σου, άρα καλό είναι να πας.

 

Τώρα για προτεινόμενο εξοπλισμό, δε μας είπες το budget σου. Σε κάθε περίπτωση δε "χρειάζεται να επενδύσεις σε EQ6", η βάση πάει ανάλογα με το τι θα βάλεις πάνω και που θα τη χρησιμοποιείς. Την EQ6 την προτείνω μόνο αν πρόκειται να βάλεις κάτι βαρύ, ή αν δεν τη μετακινείς. Δηλαδή παραπάνω στήριξη είναι πάντα καλή (ακόμα και με ελαφρύ εξοπλισμό μπορεί να βοηθήσει) αρκεί να μη χρειάζεται να τη σηκώνουμε!

Το αποχρωματικό είναι συνήθως η καλύτερη λύση αν δεν έχουμε πρόβλημα κόστους (γιατί υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις). Το πιο φθηνό είναι το Skywatcher 80ED που θα το βρείς 450 λίρες στην έκδοση "πακέτο": http://www.firstlightoptics.com/pro-series/skywatcher-evostar-80ed-ds-pro-outfit.html (350 λίρες σκέτος ο σωλήνας). Ο "κανόνας" των μεταχειρισμένων σε άψογη κατάσταση είναι 70% της τιμής, δηλαδή κάπου 300 λίρες - απλά φεύγουν γρήγορα γιατί είναι δημοφιλή. Φυσικά αν έχεις το χρήμα το 120ED είναι πολύ καλύτερο... Και τα δύο βέβαια θα χρειαστούν και το reducer/corrector για να αποδώσουν καλά σε φωτογραφία.

Τέλος πάντων, όπως είπα, ανάλογα με το budget υπάρχουν λύσεις πιο κάτω και πιο πάνω. Αυτό που κάνουμε είναι να παρακολουθούμε τί υπάρχει στο http://www.astrobuysell.com/uk/ ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ!

 

Μενω στο Ipswich ,η ελειψη ξαστεριας με προβληματιζει και εμενα! μαλλον θα πεξω στην κατηγορια APO 120 τι αλλες μαρκες πεζουν σε αυτη την κατηγορια εκτος απο το skywtcher?

 

Το βαρος ειναι ενα θεμα για την βαση για αυτο μαλλον χρειαζομαι κατι πιο ελαφρυ EQ5 ισως ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη Βρετανία δυστυχώς ανάμεσα στα σύννεφα βλέπουμε! Είσαι και αρκετά μακριά, αλλιώς θα σου έλεγα να έρθεις μια βόλτα από το astronomy center εδώ πέρα που είναι αρκετά εντυπωσιακό...

Δε μου είπες τί budget έχεις. Τα ED της Skywatcher είναι με διαφορά τα οικονομικότερα, ίσως κοντά μόνο με τα Explore Scientific. Αλλά αν μπορείς να ανεβάσεις το budget μπορείς αν δεις και άλλα, όπως Vixen, William Optics ή και ακόμη ακριβότερα (συνήθως μικρότερα) TeleView, Borg κλπ. Πάντως και η Skywatcher έχει και καλύτερα μοντέλα από τα ED, στη σειρά Esprit. Επειδή όλοι οι γνωστοί μου έχουν Skywatcher ED (εκτός από έναν με ένα μικρό TeleView) δεν έχω απευθείας εμπειρία από τα ακριβότερα για να σου πω.

Πάντως αν θες καλές τιμές, παρακολούθα το astrobuysell, μπαίνουν ωραία APO αρκετά συχνά.

Τώρα για βάση η EQ5 θεωρητικά σηκώνει το 120ED, αλλά για παρατήρηση. Δυστυχώς για φωτογράφηση θα χρειαστείς τουλάχιστον την HEQ5, η οποία μεταφέρεται σχετικά εύκολα αν και δε θα την έλεγα "άνετη". Αν μπορείς να πας σε ακριβότερη βάση, η iOptron iEQ30 είναι όσο φορητή είναι η EQ5 (δηλαδή την παίρνεις με το ένα χέρι και φεύγεις), αλλά σηκώνει βάρη κοντά στην HEQ5, δηλαδή το 120ED το έχει και για φωτογραφία. Υπάρχει και η φθηνότερη iOptron ZEQ25, η οποία σηκώνει παρόμοια βάρη, αλλά είναι λίγο πιο ευαίσθητη στα "μακριά" τηλεσκόπια όπως το 120ED, γι'αυτό είπα πρώτα για την iEQ30. Τώρα αν πας σε άλλο οπτικό σωλήνα πιο βαρύ από τα 5-6 κιλά του 120ED, το ξανασυζητάμε ;) Αν πας σε ελαφρύτερο κοντύτερο, εγώ την έχω "βρει" με μια ZEQ25 (για το Skywatcher 80ED).

Πάντως και μικρότερο να είναι σε διάμετρο για φωτογραφία δε σε πειράζει (μπορεί να είναι και καλύτερο - πιο εύκολο στην οδήγηση), αρκεί να μην είναι πιο αργό από f/7.5 (που με reducer/flattener γίνεται f5-6). Αλλά βέβαια στην οπτική παρατήρηση ένα 120άρι θα πλεονεκτεί.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, ναι και ένας φίλος πήρε πρόσφατα ένα Altair Astro ED Triplet και είναι ευχαριστημένος: http://www.altairastro.com/refractor-telescopes/

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Super ευχαριστω!! budget 2k overall το portability ειναι πολυ σημαντικο γιατι ταξιδευω αρκετα και θα μου αρεσε να τα βαζω ολα σε μια βαλιτσα ειδικα σε ταξιδια που κανω οπως Αργεντινη!! οποτε η iptron φενεται καλη λυση.εισαι μονιμα manchester φιλτατε? εχεις skype να τα πουμε?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Super ευχαριστω!! budget 2k overall το portability ειναι πολυ σημαντικο γιατι ταξιδευω αρκετα και θα μου αρεσε να τα βαζω ολα σε μια βαλιτσα ειδικα σε ταξιδια που κανω οπως Αργεντινη!! οποτε η iptron φενεται καλη λυση.εισαι μονιμα manchester φιλτατε? εχεις skype να τα πουμε?

 

Έχεις pm. Πάντως αν και το ZEQ25 θεωρητικά μπαίνει σε βαλίτσα, είναι 4.5 κιλά η κεφαλή, άλλα τόσα το τρίποδο και άλλα τόσα το αντίβαρο, οπότε πάει η μία βαλίτσα γέμισε, μετά θες και το τηλεσκόπιο το οποίο μάλλον προς 80άρι μην πω και μικρότερο για να χωράει το μήκος ως χειραποσκευή μην το διαλύσουν. Οπότε αν και έχω ακούσει να ταξιδεύουν με αυτή τη βάση και μικρό APO αεροπορικώς, υπάρχουν και πιο φορητές λύσεις. Συγκεκριμένα, το SkyTracker μαζί με ένα φωτογραφικό τρίποδο στηρίζει μία DSLR με έναν (όχι πολύ μεγάλο) φακό. Ή το μικρό αδερφάκι του ZEQ25, το SkyGuider έχει 2κιλο βάρος και ελαφρύτερη κεφαλή/τρίποδο και σηκώνει 5κιλά, οπότε βάζεις μια DSLR με αρκετά μεγάλο φακό, ή μικρό APO (π.χ. 66mm). Έρχεται και με θήκη ταξιδίου.

Ειδικά πάντως το SkyTracker που έχει μόνο £300 καινούργιο, μπορεί κάποιος να το πάρει μόνο και μόνο για τα ταξίδια του, όσοι το έχουν το βρίσκουν πολύ βολικό.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης