Jump to content

Νέος στο φόρουμ αλλά και στην αστρονομία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα/Καλησπέρα φίλοι μου!

 

Χτες που παρατηρούσα τη Σελήνη με το τηλεσκόπιο, σκέφτηκα τι ωραία που θα ήταν εάν τραβούσα μια φωτογραφία της. Ετσι έβαλα στο προσοφθαλμιο την κάμερα μου: τύπου DC ( Panasonic DMC-FS50 ) όμως η Σελήνη ήταν αρκετά φωτεινή στη φωτογραφία ώστε να διακριθούν οι κρατήρες. Και κάπως έτσι γεννιέται η απορία μου.. Έκανα κάτι λάθος εγώ ή θέλει κάμερα DSLR και μονο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου.Δεν χρειάζεται DSLR για να φωτογραφίσεις την σελήνη και τους φωτεινότερους πλανήτες του ηλιακού μας συστήματος.Μιας και προσπαθώ και εγώ ότι καλύτερο μπορώ με μια κάπως παρόμοια κάμερα (Fujifilm Finepix J20),βγάζω ικανοποιιτικές φωτογραφίες και με την κατάλληλη επεξεργασία βγαίνουν ωραίες.Πρώτα από όλα,βάλε την κάμερα σε manual mode και όχι σε αυτόματο για να μπορείς να το ρυθμίζεις εσύ.Αύξησε την αντίθεση και μείωσε το exposure ή το iso της μηχανής.Μην ζουμάρεις και πρόσεξε την εστίαση γιατί θολώνει το είδωλο.Κάνε δοκιμές μέχρι να βρεις το κατάλληλο σημείο και τον καλύτερο τρόπο να βγάζεις φωτογραφίες.Σου παραθέτω δύο φωτογραφίες της σελήνης τραβηγμένες τον μάρτιο (μία επεξεργασμένη και μία όχι).Και με απλές φωτογραφικές μπορείς να τραβήξεις καλές φώτο.Ελπίζω να σε βοήθησα! Καλη συνέχεια!!

-03-03-15.thumb.JPG.bcfa56ac1bfe267d21ec40c197fcbab3.JPG

-03-03-15.thumb.JPG.63b8412ccc17c5b2265d41095fe8441d.JPG

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σας και καλό απόγευμα!

 

Έχω ένα ερώτημα, η χειρολαβή που βρίσκεται πάνω στη βάση και ανεβάζει αλλά και κατεβάζει το τηλεσκόπιο γδέρνει το σίδερο που κρατάει κόντρα.. Και με έχει φοβίσει ον λίγον αυτό, διότι με τον καιρό εκτός ότι θα φθαρεί περισσότερο, μου στερεί και κάποια εκατοστά στο ανέβασμα και στο κατέβασμα..

Ελπίζω να έγινα κατανοητός όσο γινόταν. Σας παραθέτω εδώ δύο φωτογραφίες για να δείτε τι εννοώ:

 

P1010282_zpsdjrcabkj.jpg

.

P1010280_zpsf9yn1g3c.jpg

 

Εάν δεν καταλαβαίνετε που βρίσκετε αυτό το σημείο στο τηλεσκόπιο σας παραθέτω και αυτήν εδώ ακόμα τη φωτογραφία:

 

b5263fd5-4c9b-45be-8108-382c1d542925_zpsjpzjokkz.jpg

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Από όσο καταλαβαίνω από τις φωτογραφίες, το ανέβασμα ή κατέβασμα που αναφέρεις είναι η ρύθμιση του γεωγραφικού πλάτους. Εφόσον το μέρος της παρατήρησης είναι σταθερό, δεν χρειάζεται να την πειράζεις σε κάθε παρατηρησιακή προσπάθεια. Ακόμα και εάν αλλάξεις τοποθεσία παρατήρησης, εντός της Ελλάδας, η μεταβολή του πλάτους είναι πολύ μικρή.

 

Αυτή η περιστασιακού τύπου ρύθμιση λογικά θα περιορίσει την φθορά που φαίνεται στις φωτογραφίες.

 

Α.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ορίστε και η φωτογραφία που τράβηξα, βλέποντας μέσα από την πολική διόπτρα:

 

 

Η πιό γρήγορη πολική ευθυγράμμιση γίνεται γυρίζοντας τον άξονα ώστε η κάθετη γραμμή να είναι όσο πιο κάθετη γίνεται, και βάζοντας τον πολικό αστέρα ανάμεσα στον εσωτερικό και τον μεσαίο από τους τρεις ομόκεντρους κύκλους (για έτος 2015) σε γωνία που βλέπουμε από κατάλληλο πρόγραμμα (για windows π.χ. http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/, για iOS στην υπογραφή μου κλπ).

Βέβαια, πριν χρησιμοποιήσεις την πολική διόπτρα θα πρέπει να την ευθυγραμμίσεις μία φορά με τον άξονα αν δεν είναι ήδη - αυτό το βλέπεις τη μέρα, στοχεύοντας κάτι με το κέντρο της διόπτρας και μετά περιστρέφοντας τον RA άξονα βλέπεις αν μένει το αντικείμενο ακριβώς στο κέντρο του στόχου. Αν όχι, θέλουμε ρύθμιση (

)...

Αλήθεια, η βάση δεν έχει πουθενά κάτι να λέει μάρκα/μοντέλο, μοιάζει λίγο με την CG5, αλλά όχι αρκετά...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης