Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ


nikosbak1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα εχω το τηλεσκοπιο bressier messer nt150s/750,σκευτομαι να αλλαξω τον οπτικο σωληνα με τον σωληνα Bresser Messier MC-127/1900 OTA θα ηθελα αποψεις για την βοηθεια στην αγορα μου,χρειαζετε η αλλαγη?θα υπαρχει αισθητη διαφορα?ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΑΝ το Bresser είναι εξίσου καλό με το αντίστοιχο (σε διάμετρο, γιατί είναι f/11.8 εκείνο) Maksutov των Celestron και Skywatcher μπορεί παρά τη μικρότερη διάμετρο σε πλανήτες να κερδίσεις ελαφρά σε λεπτομέρεια και γενικά για τις μεγενθύνσεις που χρειάζεται η πλανητική να έχεις πιο "άνετα" προσοφθάλμια με το f/15 Maksutov.

Αλλά σε όλα τα υπόλοιπα αυτό που έχεις θεωρητικά (αν δεν έχει πρόβλημα) είναι από λίγο έως αρκετά καλύτερο.

Όπως είπα, δεν έχω δει ποτέ review του bresser Maksutov, μπορεί να μην είναι καν εφάμιλλο του Celestron (π.χ. ένα Opticstar που είχε φίλος ήταν η μέρα με τη νύχτα.. και η νύχτα ήταν το opticstar) - γενικά τα Bresser έχουν χειρότερη φήμη, οπότε δε μπορώ να είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.

Πως σου ήρθε η ιδέα για αυτό το σωλήνα και τι δε σε έχει ικανοποιήσει στο Νευτώνιό σου;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα,καθως κοιταγα τον delos 4.5 στο ebay μου βγηκε μπροστα αυτος ο οπτικος σωληνας και μπηκα να τον δω,ειδα τους αριθμους σε σχεση με αυτο που εχω τωρα και ειχαν διαφορα,επισης τα προσοφθαλμια που κοιταγα ηταν γυρω στα 350 ευρω και σκευτηκα γιατι να μην κοιταξω να παρω καλυτερο οπτικο σωληνα με τα ιδια λευτα....εσεις θα συμφωνουσατε αν γινοταν αυτη η αγορα? ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπερα,καθως κοιταγα τον delos 4.5 στο ebay μου βγηκε μπροστα αυτος ο οπτικος σωληνας και μπηκα να τον δω,ειδα τους αριθμους σε σχεση με αυτο που εχω τωρα και ειχαν διαφορα,επισης τα προσοφθαλμια που κοιταγα ηταν γυρω στα 350 ευρω και σκευτηκα γιατι να μην κοιταξω να παρω καλυτερο οπτικο σωληνα με τα ιδια λευτα....εσεις θα συμφωνουσατε αν γινοταν αυτη η αγορα? ευχαριστω.

 

Πάντως ο αριθμός που κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά (δηλαδή η διάμετρος) είναι μικρότερος στο Μακ. Το ανέλυσα παραπάνω. Για πλανήτες μπορεί να είναι ελαφρά καλύτερος, μπορεί και όχι (δε βλέπω review και το Maksutov δεν είναι design εύκολο να το πετύχεις - οπότε με τη φήμη των Bresser π.χ. στα διοπτρικά αμφιβάλλω αν το Mak τους είναι τόσο καλό...). Σε όλα τα υπόλοιπα θα είναι χειρότερο. Αν θες κάτι που να είναι σίγουρα καλύτερο για πλανήτες, θα έλεγα κοίταξε για 150άρι Mak (κατά προτίμηση από Skywatcher/Celestron) ή ένα μεταχειρισμένο C8. Α, ή ένα Skywatcher Evostar ED100, δίνει αρκετά καλύτερη εικόνα σε πλανήτες από ένα καλό 127 Mak και 150άρι Newtonian.

Επίσης, είναι η ιδέα μου ή ένας Delos 4.5 είναι υπερβολική αγορά με βάση το σωλήνα σου; Δε θα σου αρκούσε κάτι σε TMB Planetary, BST Explorer κλπ; Εντάξει, δεν έχουν 72 μοίρες, αλλά πολύ χρήμα σε σχέση με το σωλήνα σου ο Delos...

 

 

Edit: Υποθέτω ότι σε ενδιαφέρουν κυρίως οι πλανήτες, έτσι; Αλλιώς Mak γενικά δε σε συμφέρει...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θελω περισοτερο για πλανητικη,η αληθεια ειναι οτι το τηλεσκοπιο το χω χρονια και τωρα το καλλιεργω γι αυτο θελω να ριξω χρημα...τα χρηματα που μπορω να προσφερω ειναι μεχρι 400ευρω.εσεις τι θα μου προτινατε να παρω ενα καλο σωληνα η εναν φακο?ευχαριστω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θελω περισοτερο για πλανητικη,η αληθεια ειναι οτι το τηλεσκοπιο το χω χρονια και τωρα το καλλιεργω γι αυτο θελω να ριξω χρημα...τα χρηματα που μπορω να προσφερω ειναι μεχρι 400ευρω.εσεις τι θα μου προτινατε να παρω ενα καλο σωληνα η εναν φακο?ευχαριστω.

 

Δε μας έχεις πει τί στήριξη έχεις. Και προφανώς το να ρίξεις 400 ευρώ σε προσοφθάλμιο δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ισημερινη στιρηξη exos2...βρηκα το Celestron NexStar 4SE Computerized Telescope στο ebay σε μεγαλη προσφορα 423 ευρω απο 1500!ειναι καλο σαν τηλεσκοπιο για πλανητικη; αν μπορειτε να το κοιταξετε και να με βοηθησετε...ευχαριστω πολυ! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ισημερινη στιρηξη exos2...βρηκα το Celestron NexStar 4SE Computerized Telescope στο ebay σε μεγαλη προσφορα 423 ευρω απο 1500!ειναι καλο σαν τηλεσκοπιο για πλανητικη; αν μπορειτε να το κοιταξετε και να με βοηθησετε...ευχαριστω πολυ! :D

 

Καλά, 1500 ευρώ δεν είχε ποτέ, αλλά καινούργιο κάτω από 550-600 ευρώ δεν το βρίσκεις στην Ευρώπη. Αν κάποιος θέλει πλανητική παρατήρηση και βάση ρομποτική alt-az, τότε είναι αξιοπρεπής λύση (τα 5SE/6SE ακόμα καλύτερη) , αλλά όπως είπαμε καλύτερο από 6ιντσο δεν είναι...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης