Jump to content

Κατεύθυνσεις για Άρη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Αυτο την εποχή αρχίζει και γινεται εντυπωσιακός εκτος απο το τον Δια και ο Άρης παρεα με τον Κρόνο

,Αφου προσπάθησα αρκετές φορές να δω με ενα dob8 τον Άρη ,η μεγάλη του φωτηνοτητα με εμπόδισε να δω λεπτομέρειες , κανω κατι λαθος ? παρατήρησα με Hyperion markIII και το δοκίμασα κ με Barlow x2 και χωρις.

Επισης εαν υπαρχει και καποια κατεύθυνση /συνταγή να θαυμάσω τον Κρόνο ακομα καλύτερα ευπρόσδεκτη

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, Με το 8 dob που έχω και με τον ίδιο φακό αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο .Έκανα collimation τα οπτικά και κάπως έστρωσε.Συγκεκριμένα βλέπω τον Αρη με 4 ακτίνες γύρω του. Όμως με το δεύτερο τηλεσκόπιο μου, ένα ED100 (ΔΙΟΠΤΡΙΚΌ) και με φακό FUJIYAMA HD-OR 4mm έκανα τέλεια παρατήρηση, τόσο σε Αρη όσο και σε Κρόνο. Οπως και να έχει άσε το τηλεσκόπιο να κρυώσει για περίπου 40 λεπτά και προμηθεύσου ένα φίλτρο πλανητών για να αποκόψει την έξτρα λαμπρότητα του Αρη, Σιγουρέψου kai για το collimation.Επίσης περίμενε για μία βραδιά με καλό seeing γιατί λόγο λαμπρότητας οι αλλοιώσεις στην εικόνα γίνονται μεγαλύτερες.

 

Διάβασε και εδώ αν ξέρεις Αγγλικά http://www.astronomyhints.com/observing_mars.html

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ μου αναψες φωτιές με την ευθηγραμμιση ,μαλλον πρεπει να αρχίσω να ψάχνω για laser collimator

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλές σου :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χα χα ! ρίξε και ματιά εδώ πρώτα. http://andysshotglass.com/Collimating.html.

 

Πάντως επ ευκερίας το έψαξα και από ότι είδα τα διοπτρικά ed προσφέρονται περισσότερο για Άρη. Το διαπίστωσα κιόλας. Επίσης ρόλο παίζει και η ΄απόσταση του Άρη από την Γη.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης