Jump to content

Κατασκευή ψυχομενου κουτιού για dslr ( cooling box )


xaralam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να μου πεις πόσο ύψος καταλαμβάνει μέσα στο κουτί η ψύκτρα με το ανεμιστηράκι; Επειδή έχω ένα μικρότερο κουτί θέλω να είμαι σίγουρος ότι δεν θα βρίσκει πάνω στη φωτ. μηχανή.

Περίπου 3.5 cm στο set που πήρα έτοιμο από ebay ( δες λινκ στην προηγούμενη σελίδα ) . Αλλά μπορείς να βάλεις μικρότερη αν αγορασεις μία από εδώ ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει ένα δικό μου setup με υλικά που είχα ήδη. Το κουτί είναι λίγο μικρότερο, πράγμα που νομίζω βολεύει καλύτερα. Επίσης έχω φτιάξει ένα κυκλωματάκι θερμοστάτη για να ρυθμίζω τη θερμοκρασία.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν καταφέρνει να κατεβάσει τη θερμοκρασία περισσότερο από 6-8 βαθμούς (από 24οC φτάνει με το ζόρι - μετά από 20'- στους 17oC). Ψάχνω να βρω τι φταίει.

Κατ' αρχάς να ρωτήσω ποια η φορά των ανεμιστήρων (φυσάνε την ψύκτρα ή τραβάνε αέρα από αυτή);

Από κει και πέρα κάνω τις εξής σκέψεις :

- Μήπως πρέπει να μειώσω τον ελεύθερο κενό χώρο στο εσωτερικό του κουτιού;

- Ενδεχομένως το ρελέ που χρησιμοποιεί ο θερμοστάτης να μην αφήνει να περάσει αρκετό ρεύμα για τη λειτουργία του peltier cooling και των ανεμιστήρων, με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετή ψύξη.

- Μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη εξωτερική ψύκτρα - ανεμιστήρας;

IMG_20160521_150030.thumb.jpg.63749ff8626a542c6af5ef1379edcc14.jpg

IMG_20160523_211106.thumb.jpg.c49ef9427fa671b5bb75f9b3f4327f96.jpg

IMG_20160523_205832.thumb.jpg.627daf87e14505cde8ca13f69271317b.jpg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κάνει ένα δικό μου setup με υλικά που είχα ήδη. Το κουτί είναι λίγο μικρότερο, πράγμα που νομίζω βολεύει καλύτερα. Επίσης έχω φτιάξει ένα κυκλωματάκι θερμοστάτη για να ρυθμίζω τη θερμοκρασία.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν καταφέρνει να κατεβάσει τη θερμοκρασία περισσότερο από 6-8 βαθμούς (από 24οC φτάνει με το ζόρι - μετά από 20'- στους 17oC). Ψάχνω να βρω τι φταίει.

Κατ' αρχάς να ρωτήσω ποια η φορά των ανεμιστήρων (φυσάνε την ψύκτρα ή τραβάνε αέρα από αυτή);

Από κει και πέρα κάνω τις εξής σκέψεις :

- Μήπως πρέπει να μειώσω τον ελεύθερο κενό χώρο στο εσωτερικό του κουτιού;

- Ενδεχομένως το ρελέ που χρησιμοποιεί ο θερμοστάτης να μην αφήνει να περάσει αρκετό ρεύμα για τη λειτουργία του peltier cooling και των ανεμιστήρων, με αποτέλεσμα να μην έχω αρκετή ψύξη.

- Μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη εξωτερική ψύκτρα - ανεμιστήρας;

 

Προσπάθησε να αφήσεις λιγότερο χώρο στο μέσα ανεμιστήρα όπως εγώ ! Έπειτα δεν ξέρω τι peltier έχεις πόσα watt είναι ? Το δικό μου είναι 72 ! Επίσης το κουτί μου είναι αεροστεγές το δικό σου ? Αν όχι προσπάθησε να το μονώσεις ! Προσπάθησε να αφήσεις ελεύθερο τον χώρο μόνο γύρω από το ανεμιστηρακι ενώ το μπροστά μέρος με την κάμερα αστο όπως είναι ! Και δοκίμασε χωρίς θερμοστάτη !

 

Επίσης σε εμένα φυσανε την ψυκτρα ! !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω ποσα Watt ειναι γιατι το ειχα απο παλια. Τελευταια δοκιμη που εκανα εφτασα στους 18 απο 27 σε 25'. Μετα σταματησα γιατι η μπαταρια μου ηθελε φορτιση. Μετρησα την καταναλωση ρευματος στα 4.5 Α περιπου, γεγονος που το καθιστα απαγορευτικο για χρηση μπαταριας. Ευχαριστω για τις συμβουλες. Το πολυ πολυ να παρω το ετοιμο συστημα ψυξης που εχεις κι εσυ.
Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε κάτι δοκιμές που έκανα με το σύστημα ψύξης της 600d (δυστυχώς πέραν από δοκιμές δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα...) με το οποίο ψύχω απ'ευθείας την πλάτη της μηχανής είδα ότι και με μικρότερη τάση η απόδοση του συστήματος δεν άλλαζε ιδιαίτερα.

Αν θυμάμαι καλά με 13v (3.5Α) έπιασα -10c από την θερμοκρασία περιβάλλοντος σε συνεχή 10λεπτα darks ενώ με 7-8v περίπου -6c.

Οπότε αποφάσισα όποτε το χρησιμοποιήσω να παίξω με μειωμένη τάση τόσο για λόγους ενεργειακής οικονομίας όσο και για να αποφύγω προβλήματα από σχηματισμό δρόσου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα τελειως τυχαια ειμαι και γω την στιγμη αυτη στο σταδιο μελετης και κατασκευης ενος ψυχωμενου κυτιου για την 6D.

 

Βλεπωντας τις κατασκευες σας θεωρω οτι ισως να ειναι καλυτερα να υπαρχει και ενα μικρο κενο το οποιο να φτανει εως την μπροστα πλευρα της μηχανης διοτι ο ασθητηρας βρισκεται ακριβως στο κεντρο με λιγα λογια, δημιουργια ενος μικρου αεραγωγου.

 

Εχοντας κλειστη την προσοψη εγκλοβιζουμε ενα σεβαστο ποσοστο θερμοτητας εντος της μηχανης.

 

Η αποψη μου ειναι θεωρητικη χωρις να σημαινει οτι ειναι και σωστη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα τελειως τυχαια ειμαι και γω την στιγμη αυτη στο σταδιο μελετης και κατασκευης ενος ψυχωμενου κυτιου για την 6D.

 

Βλεπωντας της κατασκευες σας θεωρω οτι ισως να ειναι καλυτερα να υπαρχει και ενα μικρο κενο το οποιο να φτανει εως την μπροστα πλευρα της μηχανης διοτι ο ασθητηρας βρισκεται ακριβως στο κεντρο με λιγα λογια, δημιουργια ενος μικρου αεραγωγου.

 

Εχοντας κλειστη την προσοψη εγκλοβιζουμε ενα σεβαστο ποσοστο θερμοτητας εντος της μηχανης.

 

Η αποψη μου ειναι θεωρητικη χωρις να σημαινει οτι ειναι και σωστη.

 

Στην δεύτερη εκδοχή όχι αυτήν με πολυουρεθάνη υπάρχε αρκετό κενό σε σχέση με την πολυουρεθάνη ίσως για αυτό είναι πιο αποδοτική γιατί κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας οπότε μάλλον έχεις δίκιο . Πάντως να πω εδώ ότι και στις δύο περιπτώσεις μόλις βγάζω την κάμερα μπροστά είναι κρύα όπως και πίσω στο μέρος της οθόνης ! Ίσως λίγο πιο κρύα στην πίσω πλευρά ! Όπως και να έχει φαίνεται ότι κάνει δουλειά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συντομα θα εχω νεα. Το peltier μου ειναι 90αρι ενω θα χρησιμοποιωσω ψυκτρα αλουμινιου απο PC με Noctua ανεμιστιρακι στην πλευρα της απαγωγης θερμοτητας...

Εχω κανει και μια μακετα της μηχανης ετσι ωστε να εχω μια εικονα τοποθετησης εντος...

1.jpg.b7b957c709eb0c9fd5e79e2225435ad3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτές πήρα ένα noctua 60αρι γιατί οι κραδασμοί με έχουν εκνευρίσει πολύ, ούτε ο sunon maglev που πλασάρεται ως αθόρυβος και αντικραδασμικός κατάφερε να τους εξαλείψει αν και μειώθηκαν αρκετά.

Όντως το noctua είναι αθόρυβο και με ελάχιστους κραδασμούς και περιμένω να μου λύσει το πρόβλημα (με αποσβεστήρες) αν και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική θα είναι πλέον η ψύξη μια και έχει αρκετά μειωμένη ροή σε σχέση με τον 80αρι sunon...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτές πήρα ένα noctua 60αρι γιατί οι κραδασμοί με έχουν εκνευρίσει πολύ, ούτε ο sunon maglev που πλασάρεται ως αθόρυβος και αντικραδασμικός κατάφερε να τους εξαλείψει αν και μειώθηκαν αρκετά.

Όντως το noctua είναι αθόρυβο και με ελάχιστους κραδασμούς και περιμένω να μου λύσει το πρόβλημα (με αποσβεστήρες) αν και δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική θα είναι πλέον η ψύξη μια και έχει αρκετά μειωμένη ροή σε σχέση με τον 80αρι sunon...

 

Σταματη αν δοκιμαζες να βιδωσεις με κάποιον τρόπο την ψυκτρα με τον ανεμιστήρα μάλλον θα σου έλυνε το πρόβλημα ! Με το λάστιχο που το είχα δει ότι το έχεις είναι λογικό να συντονίζει ! Ενδεχομένως με μία πατέντα που θα έπιανε στην βίδα στήριξης της κάμερας για φωτογραφικό τρίποδο και πάνω στην ψυκτρα κάνοντας ένα Γ + τα λάστιχα !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικό ακούγεται μια και θα υπάρχει μείωση της συχνότητας συντονισμού και μιλάμε για υψίσυχνους κραδασμούς από τον ανεμιστήρα...

Από την άλλη είχα την εντύπωση οτι παρεμβάλλοντας πολλά ελαστικά μέσα θα έχω μεγαλύτερη απόσβεση.

Μάλλον πρέπει να συνεχίσω τα tests! (άλλο που δεν ήθελα! :lol: )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης