Jump to content

WINDOWS 10 ( ή 8 ) και WIN XP SP3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά-χαρά σε όλους !

 

Εχω ένα λάπτοπ κάποιας ηλικίας που εργάζεται σε WIN XP SP3.

 

Σκοπεύω να πάρω ένα σχετικά φθηνό καινούργιο ( SSD ) που εργάζεται σε WINDOWS 10.

 

Το ερώτημά μου είναι ( οι πωλητές στο ΠΛΑΙΣΙΟ δεν ξέρουν ) :

 

Τα διάφορα προγράμματα FireCapture, SharpCap, AMCap κλπ, στις τελευταίες εκδόσεις τους,

εργάζονται σε περιβάλλον WINDOWS 10 ;

 

Αν έχετε υπόψη τι γίνεται, ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Κάτι ανάλογο έκανα κι εγώ με το laptop μου, ένα Toshiba, που πριν μερικές μέρες έκλεισε 8χρόνια χρήσης ως αστροlaptop. Του έβγαλα τον σκληρό και τα Vista που είχε από την μαμά του,και του φόρεσα SSD και Windows 7,με αποτέλεσμα οι επιδόσεις του να βελτιωθούν κατά πολύ. Μάλιστα, στην πλανητική φωτογράφηση δεν χάνω πλέον κανένα καρέ. Χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα το Firecapture και το Amcap. Για Windows 8 ή 10 δεν ξέρω, μπορείς όμως να το ελέγξεις στην αντίστοιχη ιστοσελίδα αυτών των προγραμμάτων. Να με θυμηθείς όμως, και μόνο που θα βάλεις ssd,ο υπολογιστής σου θα αναστηθεί κυριολεκτικά! Ελπίζω να βοήθησα, καλή σου επιτυχία....
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μόνο που θα με προβλημάτιζε στην περίπτωση σου είναι αν το ίδιο το laptop μπορεί να σηκώσει Windows 8 ή 10. Ίσως υπάρχει θέμα με έλλειψη μνήμης, αυτό θα πρέπει να σου το διευκρινήσει κάποιος τεχνικός...
...ΚΙ ΕΣΥ ΕΧΘΡΕ ΕΙΣΑΙ ΚΙLL ΑΠΟ ΩΡΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα τα προγράμματα (αστρονομικά και μη ) στην σελίδα τους λένε από ποια λειτουργικά συστήματα υποστηρίζονται.Είναι λογικά οι άνθρωποι στο πλαίσιο να μην γνωρίζουν για αστρονομικά θέματα αν θες ρώτα και στο πλανητάριο Θεσσαλονίκης.Επίσης τι χαρακτηριστικά έχει το Laptop σου? Πόσα χρήματα διαθέτεις και ποιον SSD σκέφτεσαι να αγοράσεις?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 8 έκλεισαν γρήγορα τον κύκλο τους λόγω πολλών προβλημάτων. Τα 10 είναι νωρίς να κριθούν. Δαγκωτό σε win 7 κ κατά προτίμηση τα 64bit
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ ΠΟΤΕ!!!! Windows 8 αλλά 8.1 είναι τέλεια.Αλλά για αστρονομική χρήση Windows 7 (αν ο υπολογιστής σας έχει πάνω από 4 GB RAM και πάνω βάλτε τα 64 bit αν όχι τα 32 bit)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αγόρασα ένα LAPTOP DELL 3543 με win10 home 64bit, η μπαταρία του κρατά 5 ώρες με οικονομία (σπουδαίο αυτό για εμάς που πάμε στα βουνά) και έχει

δίσκο ssd 250gb.Τα προγράμματα τρέχουν όλα κανονικά αστρονομικά και μη. Στο plaisio πήγα κι εγώ αλλά τα παιδιά εκεί μάλων δεν κατάλαβαν τι ήθελα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα σε όλους και και ευχαριστώ για την ταχύτατη ανταπόκριση !

 

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ είναι εύκολο να αλλάξουν το σύστημα από WIN 10 σε WIN 7. Το παλιό δεν σκοπεύω να το αναβαθμίσω σε WIN 7 επειδή το έχω φορτωμένο με πάρα πολλά μη αστρο-προγράμματα τα οποία είναι σίγουρο ότι δεν δουλεύουν σε WIN 7. Αν λοιπόν αναβαθμίσω το λάπτοπ θα πρέπει να αναβαθμίσω μια σειρά προγραμμάτων και ο λογαρισμός θα ανέβει πολύ.

 

@pepito

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για WIN 7. Ο δίσκος SSD σίγουρα αυξάνει πολύ την ταχύτητα.

 

@mantheos77

Εχω επισημάνει δύο λάπτοπ στο ΠΛΑΙΣΙΟ :

1ο

o Οθόνη:15.6" Non glare 1366 x 768

o CPU:Intel Celeron N3050 1.6 GHz

o Μέγεθος μνήμης: 4GB DDR3

o 120GB SSD

12 Δόσεις 309 ΕΥΡΩ

 

2ο

o Οθόνη:15.6" HD 1366 x 768

o CPU:Intel Pentium N3700 1.6 GHz

o Μέγεθος μνήμης: 4GB DDR3

o 120GB SSD

24 Δόσεις 335 ΕΥΡΩ

 

Λέω να προτιμήσω το δεύτερο α) λόγω πολλών δόσεων και β) Λόγω CPU:Intel Pentium αντί CELERON.

Aπό ότι ξέρω, το Pentium είναι καλύτερο.

 

Τι λές ;

 

Ευχαριστώ και πάλι !!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kαλησπέρα σε όλους και και ευχαριστώ για την ταχύτατη ανταπόκριση !

 

Στο ΠΛΑΙΣΙΟ είναι εύκολο να αλλάξουν το σύστημα από WIN 10 σε WIN 7. Το παλιό δεν σκοπεύω να το αναβαθμίσω σε WIN 7 επειδή το έχω φορτωμένο με πάρα πολλά μη αστρο-προγράμματα τα οποία είναι σίγουρο ότι δεν δουλεύουν σε WIN 7. Αν λοιπόν αναβαθμίσω το λάπτοπ θα πρέπει να αναβαθμίσω μια σειρά προγραμμάτων και ο λογαρισμός θα ανέβει πολύ.

 

@pepito

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου για WIN 7. Ο δίσκος SSD σίγουρα αυξάνει πολύ την ταχύτητα.

 

@mantheos77

Εχω επισημάνει δύο λάπτοπ στο ΠΛΑΙΣΙΟ :

1ο

o Οθόνη:15.6" Non glare 1366 x 768

o CPU:Intel Celeron N3050 1.6 GHz

o Μέγεθος μνήμης: 4GB DDR3

o 120GB SSD

12 Δόσεις 309 ΕΥΡΩ

 

2ο

o Οθόνη:15.6" HD 1366 x 768

o CPU:Intel Pentium N3700 1.6 GHz

o Μέγεθος μνήμης: 4GB DDR3

o 120GB SSD

24 Δόσεις 335 ΕΥΡΩ

 

Λέω να προτιμήσω το δεύτερο α) λόγω πολλών δόσεων και β) Λόγω CPU:Intel Pentium αντί CELERON.

Aπό ότι ξέρω, το Pentium είναι καλύτερο.

 

Τι λές ;

 

Ευχαριστώ και πάλι !!

 

 

λυπάμαι που στο λέω ,αλλά αμφότεροι οι επεξεργαστές δεν είναι κ πολύ σόι...μπορεί να γονατίζουν

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ίσως να γινω γραφικος αλλά θα προτεινω την εξης εναλλακτικη λυση. Ένα mini-pc και χρήση του ασυρματα μεσω tablet Δεν θυμαμαι τιμη αλλα ειναι κατω απο 200 ευρω. Παρέλαβα σήμερα το δικό μου με win 7 ultimate και θα το setαρω για αστροpc. Το μειονεκτημα του ειναι οτι δεν εχει μπαταρία αλλα με μια εξωτερικη 12v μπαταρία και με τροφοδοτικο θα με καλυψει απολυτα για τις αναγκες μου

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για Windows διάλεξε

Win7 pro 64bit ή Win10 64bit (anniversery update)

 

 

*Φυσικά αν υποστηρίζει το pc σου 64bit.

 

Τα XP ξέχνα τα δεν αξίζουν, δεν υποστηρίζονται πλέον και ίσως έχεις προβλήματα με νέους drivers και καινούργιες συσκευές.

 

 

Τα Win10 μάλλον κάποια στιγμή θα ζητήσουν χρήματα για καινούργια αναβάθμιση

 

 

Αν βάλεις Win7 πρόσεξε γιατι η Microsoft θα προσπαθήσει να στα αναβαθμίσει σε Win10

 

 

Ναι oλες οι εφαρμογές παίζουν σε Win10, δεν είχα πρόβλημα με κανένα Αστρο-πρόγραμμα, ούτε με αστρο-driver.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δεν θα ζητήσει χρήματα για το update των Windows 10 \:D/ .Αλλά πλέον αν έχεις Windows 7/8/8.1 δεν μπορείς να κάνεις πλέον update ΔΩΡΕΑΝ στα Windows 10.

 

Αν θες να βάλεις Windows 10 σε ένα Laptop τα αγοράζεις με περίπου 100 ευρώ ή αν θες μόνο το κλειδί (key) το αγοράζεις περίπου με 75 Ευρώ (τιμές είναι από το Skroutz).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για παλιά προγράμματα και συσκευές μην μπλέχεις. Πάρε ένα φτηνό λάπτοπ (ή βρες να σου χαρίσουν ένα!) με XP και κάνε δουλειά σου. Εγώ αυτό έκανα όταν είδα ό,τι ούτε Virtual Machine δεν έκανε δουλειά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα laptop Toshiba Satelllite C850-178. Η μπαταρία του είναι σε πολύ καλή κατάσταση - κρατάει περί τις 2 ώρες.

Πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω ssd δίσκο σε ό,τι αφορά την κατανάλωση ενέργειας;

Κάποιος μου είπε ότι την περισσότερη ενέργεια την καταναλώνει ο επεξεργαστής και η οθόνη, οπότε με την τοποθέτηση ssd δεν θα πετύχω και πολλά πράγματα...

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για Windows διάλεξε

Win7 pro 64bit ή Win10 64bit (anniversery update)

 

 

*Φυσικά αν υποστηρίζει το pc σου 64bit.

 

Τα XP ξέχνα τα δεν αξίζουν, δεν υποστηρίζονται πλέον και ίσως έχεις προβλήματα με νέους drivers και καινούργιες συσκευές.

 

 

Τα Win10 μάλλον κάποια στιγμή θα ζητήσουν χρήματα για καινούργια αναβάθμιση

 

 

Αν βάλεις Win7 πρόσεξε γιατι η Microsoft θα προσπαθήσει να στα αναβαθμίσει σε Win10

 

 

Ναι oλες οι εφαρμογές παίζουν σε Win10, δεν είχα πρόβλημα με κανένα Αστρο-πρόγραμμα, ούτε με αστρο-driver.

Δεν ξέρω αν το λάπτοπ που έχω υπόψη μου μπορεί να σηκώσει 64 Bit. Αυτό που ήδη έχω ( 10 ετών) σίγουρα όχι.

Εχω καταλήξει στα Win 7.

 

Eυχαριστώ για τις συμβουλές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανείς δεν θα ζητήσει χρήματα για το update των Windows 10 \:D/ .Αλλά πλέον αν έχεις Windows 7/8/8.1 δεν μπορείς να κάνεις πλέον update ΔΩΡΕΑΝ στα Windows 10.

 

Αν θες να βάλεις Windows 10 σε ένα Laptop τα αγοράζεις με περίπου 100 ευρώ ή αν θες μόνο το κλειδί (key) το αγοράζεις περίπου με 75 Ευρώ (τιμές είναι από το Skroutz).

Εχω καταλήξει στα Win7. Το παλιό λαπτοπ που έχω είναι φορτωμένο με πολλά επαγγελματικά προγράμματα, και παρόλο που δουλεύει XP, με εξυπηρετεί απόλυτα.

 

Ετσι θα προτιμήσω το λάπτοπ των 24 δόσεων με WIN 7.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και τις συμβουλές !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω ένα laptop Toshiba Satelllite C850-178. Η μπαταρία του είναι σε πολύ καλή κατάσταση - κρατάει περί τις 2 ώρες.

Πιστεύετε ότι αξίζει να βάλω ssd δίσκο σε ό,τι αφορά την κατανάλωση ενέργειας;

Κάποιος μου είπε ότι την περισσότερη ενέργεια την καταναλώνει ο επεξεργαστής και η οθόνη, οπότε με την τοποθέτηση ssd δεν θα πετύχω και πολλά πράγματα...

Να απαντήσω μόνος μου στο ερώτημα (μετά από λίγη αναζήτηση στο internet) :

Η τυπική κατανάλωση του δίσκου ενός laptop είναι περίπου στο 5%. Επομένως φαίνεται ότι η αναβάθμιση με SSD δεν αξίζει τον κόπο.

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Για να μην ανοίγω νέο θέμα θα καταθέσω εδώ τη δική μου πρόταση και θα ήθελα και τη συμβουλή σας. Είδα στο πλαίσιο αυτό το laptop/tablet http://www.plaisio.gr/tablet/tablets/tablets-all/HP-Pavilion-x2-10-n104nv-Tablet-10-1-WiFi-V4N80EA.htm το οποίο θα είναι μόνο για αστροφωτογράφηση. Είναι ελαφρύ και με μεγάλη αυτονομία. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η μνήμη 2GB, ο σκληρός 32GB και έχει μόνο 1 θύρα USB 2.0 (Type-C). Τα προγράμματα, βέβαια, που χρησιμοποιούμε (π.χ. PHD2) είναι μικρά και δεν έχουν απαιτήσεις τρελές, οπότε νομίζω ότι είναι μια καλή αγορά. Όσο για τα win10 δε νομίζω πως έχουν πλέον προβλήματα με drivers.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα και γω κοίταζα κάποια netbooks για την ίδια δουλειά και βρήκα αυτό

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-100s-11iby-z3735f-2gb-32gb-blue-80r2006mgm-1176058.html

 

εχει δύο θύρες και αυτονομία 8 ωρων. Για οδήγηση δεν θα έχει κάνενα πρόβλημα αλλά αν αργότερα προσθέσουμε Stellarium για goto της βασης ή το SGP θα μπορεί να ανταπεξέλθει; Επίσης η λύση του tablet windows μήπως ειναι προτιμότερη; Μπορεί κάποιος φίλος να μας πεί;

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γενικα τα προγραμματα που δουλευουμε, εκτος μερικων εξαιρεσεων, τα φορητα τα σηκωνουν ανετα, τα win εχουν περισσοτερες απαιτησεις απ'οτι τα προγραμματα μας οποτε θα δουλευουν ανετα ακομα και σε netbook

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης