Jump to content

Ηλιοπάρτυ στο Πανεπιστήμιο Αθηνών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε σχετικά και να σας προσκαλέσουμε σε εκδήλωση που διοργανώνουμε

οι ερασιτέχνες αστρονόμοι από το Κέντρο Λειτουργίας και Διαχείρισης Δικτύου του Πανεπιστημίου Αθηνών,

σε συνεργασία με τον Τομέα Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής του Τμήματος Φυσικής,

για την παρατήρηση και την μετάδοση στο Διαδίκτυο της Ολικής Έκλειψης Ηλίου της 29ης Μαρτίου 2006.

 

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του Τμήματος Πληροφορικής στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια.

Πρόκειται για χώρο πλήρως επίπεδο, στρωμένο με πλακίδια, έκτασης περίπου 500 τετραγωνικών μέτρων

και με σχεδόν πλήρη θέα του ουράνιου ισημερινού.

 

Στόχος μας είναι να συμμετάσχουμε στην εκδήλωση όσο το δυνατό περισσότεροι φίλοι αστρονόμοι

μαζί με τα τηλεσκόπιά μας, ούτως ώστε σε συνδυασμό με την ανακοίνωσή της στην Ακαδημαϊκή

και τη Σχολική κοινότητα της χώρας, να αποτελέσει η εκδήλωση την ημέρα της έκλειψης ένα πόλο έλξης,

τόσο για να την επισκεφθούν οι ενδιαφερόμενοι, όσο και για να την παρακολουθήσουν με χρήση τεχνολογιών

διαδικτύου.

 

Πιστεύουμε ότι η εκδήλωση μπορεί να αποτελέσει μια ευκαιρία,


  • για όσους από εμάς δεν μπορέσαμε να πάμε στο Καστελόριζο να γνωριστούμε από κοντά,
    να απολαύσουμε το σπάνιο αυτό φαινόμενο και να ανταλλάξουμε απόψεις
     
    να προβάλλουμε στους επισκέπτες το hobby μας, να τους ενημερώσουμε για την δικτυακή κοινότητά μας (Astrovox)
    και τις δραστηριότητές μας και να τους δώσουμε έτσι ένα ερέθισμα για να προσεγγίσουν την ερασιτεχνική αστρονομία
     
    να προσελκύσουμε διαδικτυακούς επισκέπτες απ’ όλο τον κόσμο που θα μπορέσουν να παρακολουθήσουν ζωντανά
    τις εικονοροές και τις λήψεις που προετοιμάζουμε να προσφέρουμε μέσα από κάποια τηλεσκόπια

Όσον αφορά το θέμα της on line δικτυακής προβολής, θα ήταν ευχής έργο όσοι μπορέσετε να παραβρεθείτε

και έχετε τη διάθεση να στήσετε ένα setup λήψης φωτογραφιών ή/και video, να επικοινωνήσετε μαζί μας

όσο το δυνατό νωρίτερα, ώστε να προετοιμάσουμε μαζί το θέμα της μετάδοσης των λήψεων στο διαδίκτυο.

Το Κέντρο μας διαθέτει σημαντική εμπειρία, εξοπλισμό και υποδομή για ένα τέτοιο εγχείρημα,

(π.χ. μετάδοση της διάβασης της Αφροδίτης σε συνεργασία με την Ελληνική Αστρονομική Ένωση)

και έχουμε ήδη επεξεργαστεί, διαμορφώσει και δοκιμάσει διάφορα σενάρια μετάδοσης είτε για εικόνες είτε για video.

 

Σύντομα θα σας ανακοινώσουμε το σχετικό URL του δικτυακού τόπου της εκδήλωσης και θα παρακαλέσουμε όσους

μπορέσουν και ενδιαφέρονται, να προσφέρουν στο περιεχόμενό του, είτε με κάποιο κείμενο είτε με κάποια ιδέα,

ή με κάποια links. Έτσι οι δικτυακοί επισκέπτες και πριν την εκδήλωση αλλά και μετέπειτα,

θα βρίσκουν πέρα από τις πληροφορίες που αφορούν το ίδιο το φαινόμενο της έκλειψης και την ασφαλή παρατήρησή του

και πληροφορίες για τους διάφορους Συλλόγους Ερασιτεχνικής Αστρονομίας,

links προς σελίδες ερασιτεχνών αστρονόμων κλπ. Πιστεύουμε ότι έτσι θα συνεισφέρουμε στην προβολή της αγαπημένης

μας ενασχόλησης και ίσως να φέρουμε κοντά της και άλλους νέους και όχι μόνο ανθρώπους.

 

Πιστεύουμε ότι η συμμετοχή όποιου μπορέσει να παραβρεθεί μαζί με το τηλεσκόπιό του, είτε για να προσφερθεί

για παρατήρηση, είτε για να παρέχει ζωντανά λήψεις για το διαδίκτυο και η όσο το δυνατό έγκαιρη γνωστοποίηση

της πρόθεσής του, θα δώσει τη δυνατότητα να διαφημίσουμε την εκδήλωση και σε μέσα μαζικής ενημέρωσης,

ώστε να την κάνουμε ελκυστική για παρουσίαση και να αποτελέσει έτσι ένα live βήμα για την κοινότητά μας.

 

Παρακαλούμε για απόψεις, σκέψεις, προτάσεις, ιδέες, κριτική κλπ., για το όλο εγχείρημα

και φυσικά σε περίπτωση που η ιδέα σας ... ενθουσιάζει, για την έγκαιρη γνωστοποίηση της συμμετοχή σας.

 

 

Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας είτε μέσω του forum, είτε με προσωπικό μήνυμα, είτε με email,

ή τέλος και τηλεφωνικά.

 

Δημήτρης Κούτουλας:

dimitris (at) noc (dot) uoa (dot) gr τηλ. 210 727 5694

 

Λάμπρος Πρέντζας:

prentzas (at) noc (dot) uoa (dot) gr τηλ. 210 727 5675

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Πιστεύουμε ότι η συμμετοχή όποιου μπορέσει να παραβρεθεί μαζί με το τηλεσκόπιό του, είτε για να προσφερθεί

για παρατήρηση, είτε για να παρέχει ζωντανά λήψεις για το διαδίκτυο και η όσο το δυνατό έγκαιρη γνωστοποίηση

της πρόθεσής του, θα δώσει τη δυνατότητα να διαφημίσουμε την εκδήλωση και σε μέσα μαζικής ενημέρωσης,

ώστε να την κάνουμε ελκυστική για παρουσίαση και να αποτελέσει έτσι ένα live βήμα για την κοινότητά μας. "

--------------------------------------------------------------------------

Κατα καιρους εχουμε ολοι προσκληθει σε διαφορες εκδηλωσεις οπως γαμοι,βαφτισια ,τραπεζωματα κ.λ.π.

Η συγκεκριμενη προσκληση ειναι ελαφρα διαφορετικη.

Δε σε καλουν καθε μερα απο το Κεντρο Λειτουργιας και Διαχειρισης Δικτυου Παν.Αθηνων ουτε απο τον Τομεα Αστροφυσικης να τους βοηθησεις.Οχι τουλαχιστον αν δεν θεωρουσαν πολυτιμη τη βοηθεια σου.

Οχι αν δεν πιστευαν οτι ... ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ.

Το τι ειμαστε και το τι δεν ειμαστε φαινεται μεσα απο τις πραξεις μας.

Ειναι μια μοναδικη ευκαιρια για τους φιλους στο νομο Αττικης να βιωσουν το συμβαν της εκλειψης με ενα τροπο που θα θυμουνται για πολλα χρονια...

 

Παλι προς το σοβαρο ...βγηκα

a.jpg.5097328c95e9bc68bf043b31cded3825.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη και Λάμπρο,

 

Συγχαρητήρια για την ωραία ιδέα και καλή επιτυχία!

 

Πιστεύω ότι θα είναι ιδανικός ο χώρος και για να βρεθούν μαζί φίλοι ερασιτέχνες με τα τηλεσκόπιά τους.

Υπάρχει η καλύτερη δυνατή τεχνική υποδομή: live σύνδεση με Καστελλόριζο, streamings από webcams, κλπ.

Το γεγονός της -μερικής- έκλειψης θα είναι ούτως ή άλλως εντυπωσιακό, αλλά το εντυπωσιακότερο θα είναι πιστεύω η κοινή παρέα, η συζήτηση και η ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών μεταξύ όσων φίλων ερασιτεχνών και Astrovox-ιτών βρεθούν στον προαύλιο χώρο του Τμήματος Πληροφορικής στην Πανεπιστημιούπολη στα Ιλίσια.

 

Αν δεν πήγαινα στο Καστελλόριζο, θα ήμουν οπωσδήποτε κοντά σας!!! Με ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ φυσικά!!!

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι

 

Δεχθείτε και από μένα αφ'ενός τα συγχαρητήρια για την πολύ όμορφη πρωτοβουλία σας και αφ'ετέρου τις ευχές μου για καλή και ανεμπόδιστη (καιρικά) επιτυχία.

 

Επειδή, παρά τις προσπάθειές μου, δεν κατέστη δυνατόν να εξασφαλίσω το χρόνο για την μετάβασή μου στο Καστελόριζο (επί το ελληνικότερο Μεγίστη), είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία -για μένα και για πολλούς σαν και μένα- για παρακολούθηση, έστω και του μερικού φαινομένου, συντροφιά με "ομοϊδεάτες" και με μέλη της σχετικής επιστημονικής κοινότητας.

 

Δεν γνωρίζω αν θα υπάρχουν οι δυνατότητες με βάση το "σκηνικό" της δραστηριότητας όπως το σκέφτεστε , ωστόσο θα ήταν και εξαιρετικά ενδιαφέρον να υπήρχε και "live" σύνδεση με το Καστελόριζο, μέσω κάποιων webcam ίσως, για προβολή σε μεγάλες οθόνες εικόνας από αυτά που συμβαίνουν στο σημείο της ολικότητας του φαινομένου, ιδίως κατά την κορύφωσή του. Ίσως σ'αυτό να είχαν τη διάθεση να συνδράμουν κάποια μέλη της κοινότητας του astrovox που θα βρίσκονται στο Καστελόριζο.

 

Αναμένουμε με αγωνία την εξέλιξη της πρωτοβουλίας σας...

 

Με εκτίμηση

Γιάννης Δουκουμόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, Βαγγέλη και Γιάννη σας ευχαριστώ θερμά

για τα ενθαρυντικά σας λόγια !!

 

Γιάννη αν δεν προκύψει κάποια αναπάντεχη τεχνική δυσκολία,

θα έχουμε feed από το Καστελόριζο !!

(Άντε έδωσα και μία είδηση ...)

 

Επίσης δύο αίθουσες που θα είναι ανοιχτές για το κοινό,

είναι εφοδιασμένες η μία με δύο οθόνες των 72 ιντσών

και η άλλη με δύο των 50 ιντσών και εκεί θα προβάλλονται

οι εικονορροές και οι λήψεις για τους παρευρισκόμενους.

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη και Λάμπρο

θα δεχόσασταν σχολείο εκείνη την ημέρα;

Είμαι εκπαιδευτικός και

Έχω κανονίσει με τον Διευθυντή μου εκδρομή για το Γυμνάσιο που υπηρετώ εκείνη την ημέρα, όπου τα παιδιά, περίπου 200, με γυαλιά που προμηθεύτηκαν, με ένα ηλιοσκόπιο που προμηθεύτηκε ο σύλλογος Γονέων και γώ με το 5" μου θα παρατηρήσουμε την έκλειψη. Αρκετές φωτογραφικές με φίλτρο και βιντεοκάμερα με φίλτρο θα προσπαθήσουν να αποθανατίσουν το φαινόμενο και την εκδήλωση.

Τώρα αν η εκδρομή γινόταν στις εγκαταστάσεις σας θα ήταν ευχής έργον.

Αν δεν δημιουργείται λειτουργικό πρόβλημα λόγω του αριθμού και της ηλικίας των παιδιών (Γυμνάσιο) νομίζω ότι οι στόχοι που θέσατε εκπληρώνονται.

Ευχαριστώ.

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία παιδιά! Για να είμαι ειλικρινής σας ζηλεύω. Αν δεν πήγαινα στο Καστελλόριζο θα ερχόμουν εκεί! Έχω ωραίες αναμνήσεις από το χώρο, μιας και εκεί ως φοιτητής παρακολούθησα κάποια μαθήματα επιλογής (αστρονομίας φυσικά!). Η αυλή μου φαίνεται ιδανικό μέρος για το στήσιμο τηλεσκοπίων και για ...(ηλιο)πάρτυ! Θα είναι αληθινή γιορτή. Εύχομαι να βρεθούν εύκολα οι (τυχεροί) εθελοντές που με τα τηλεσκόπιά και την παρουσία τους θα συμμετάσχουν στην επιτυχία της διοργάνωσης. Είναι πολύ ευχάριστο το ότι υπάρχει διαθέσιμη για το event η τεχνολογία/υποδομή για τη σωστή δικτύωση και live μετάδoση.

Μπράβο και πάλι.

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα προτεινα και κατι αλλο

Αν μαζευτουν πολλα μελη του Astrovox δε θα ηταν και τοσο ασχημη ιδεα να βρεθουν καποιες μερες πριν στο χωρο της εκδηλωσης ,να γνωριστουν,να ενημερωθουν για τις λεπτομερειες και γιατι οχι και να βοηθησουν στην ομαλη διεξαγωγη της διοργανωσης!!!

Μεχρι ... ταμπελιτσες με το λογοτυπο του Astrovox,το ονομα και το ... παρατσουκλι προλαβαινετε να ετοιμασετε!!!

Μια ιδεα,ετσι.....

 

Χρονια πολλα Στεφανακο!!! Να τα εκατοστησεις!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαγκες,

 

Πολυ ωραια η ιδεα και σας ευχομαι καθε επιτυχια. Φαντασου ποσο ακομα ποιο ωραιο θα ηταν αν ειχαμε την τυχη για ολικη εκλειψη απο Αθηνα; Τελος παντων, με το 85% καλυψη δεν το βλεπω καθολου ασχημο και πρεπει να αφησει ολους τους παρατηρητες και συμμετεχοντες πολυ ικανοποιημενους.

 

Καλη συνεχεια!

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλη επιτυχια παιδια! Κατι παρομοιο ετοιμαζουμε και εδω στην Κυπρο οπου η εκλειψη θα φτασει περιπου στα 96%...

Καθαρους Ουρανους στις 29!!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί φίλοι

 

Οι ευχές σας και οι παροτρύνσεις σας μας

έχουν συγκινήσει και σας ευχαριστούμε θερμά !!

 

Βασίλη η πρότασή σου είναι πολύ εύστοχη.

Άλλωστε αυτός είναι ο πιο σημαντικός στόχος

μας. Να γίνει γνωστή η δικτυακή μας κοινότητα

και να αποκτήσει νέους επισκέπτες και μέλη.

Κάθε βοήθεια είναι επιθυμητή και ευχαριστούμε

εκ των προτέρων ...

Πιστεύω από βδομάδα, να ασχοληθούμε και με όλα

αυτά τα διαδικαστικά θέματα πιο εντατικά.

 

Προς το παρών, προέχει να "ανέβει" η πρώτη

version του site της εκδήλωσης και να ανακοινωθεί το url του.

 

Αγάπιε, σου εύχομαι καλή δύναμη για

τη διοργάνωση και όλα να πάνε καλά !!

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω κε Κουτουλα

Ιδεα! Ειναι δυνατον να κανονισουμε επικοινωνια κατα την διαρκεια του φαινομενου απο τις διαφορες περιοχες οπου θα ειμαστε σκορπισμενοι? π.χ. Αθηνα-Θεσσ/νικη-Καστελλοριζο-Κυπρος..Πιστευω οτι θα δωσει περισσοτερη σημασια στο ολο γεγονος καθοτι θα δειξουμε στους παρευρισκομενους οτι η αστρονομια δεν ειναι μια τοπικη "τρελλα" αλλα μια πανελληνια-παγκοσμια "αρρωστια"! και οτι το φαινομενο αυτο εχει παγκοσμιο ενδιαφερον!

 

τι λετε?

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγάπιε η ιδέα σου έχει πολύ ενδιαφέρον !!

 

Πρέπει όμως να δούμε τι είδους επικοινωνία

μπορεί να είναι και πως θα την παρουσιάσουμε

με ενδιαφέροντα τρόπο.

 

Επειδή στο θέμα εμπλέκονται τεχνικές λεπτομέρειες,

για να μην "κουράσουμε" το thread, μπορούμε

να τα πούμε αρχικά μεταξύ μας.

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητέ Παύλο

 

Η πρότασή σου, όπως σου είχα αναφέρει και σε Π.Μ.

συζητήθηκε χθες και έγινε δεκτή με ενθουσιασμό !!

 

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον αριθμό των παιδιών.

Ο χώρος είναι μεγάλος και περιβάλλεται και από ένα μικρό

δάσος, οπότε και για εκδρομή είναι μια χαρά.

Υπάρχει και το υπαίθριο κυλικείο με τα τραπεζάκια κάτω

από τα δέντρα για όποιον μεγάλο ή παιδί κουραστεί

από τον ήλιο, που ελπίζουμε και ευχόμαστε να κυριαρχήσει εκείνη

τη μέρα στον ουρανό, οπότε η εκδρομή μπορεί να πραγματοποιηθεί.

 

Για τις λεπτομέρεις επικοινώνησε μαζί μας και εκτός thread τηλεφωνικά

ή/και με e-mail.

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λίγο off topic και προσωπικό:

 

Σε λίγο και για μερικές ώρες θα πάω να παρακολουθήσω

ένα άλλο 4ο Πανελλήνιο Συνέδριο που σχετίζεται

με ένα πιο παλιό χόμπυ, που το έχω παραμελήσει λίγο

τον τελευταίο χρόνο ...

 

http://www.avsim.com/greece/hvacc/entrance_gr.htm

 

8)

--

Celestron C6N

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό το sim, αλλά η εμπειρία είναι καλύτερη.

Φίλε Δημήτρη, μου θύμισες την εποχή που πέταγα με TB9, όταν ακόμα ήμουν αρκετά ελαφρύτερος από τα 150kg που έχω φτάσει τώρα και με κόβει το Κ.Α.Ι....

Νοσταλγία... Πολύ καιρό έχω να πετάξω...

:-({|=

Καλά να περάσετε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ πολύ για την αποδοχή της επίσκεψης.

Για να πω την αλήθεια είχα και γω αγωνία για την θετική σας απάντηση.

Το κλείνουμε. Θα επικοινωνήσω μαζί σας για λεπτομέρειες.

Είναι μεγάλο πράγμα για τα παιδιά.

Ήδη έχω μερικούς μέλλοντες ερασιτέχνες και γιατί όχι επαγγελματίες αστρονόμους.

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχεχε

Εκδρομη γυμνασιου...

ΧΕΧΕΧΕ

Διακοσια χρυσουλια μαζεμενα...

ΧΕΧΕΧΕ :D :D :D

 

Έλα και συ 201 ΧΕΧΕΧΕΧΕ...

Παύλος Θωμαΐδης

Φυσικός Καθηγητής Μ.Ε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχεχε

Δεν ξερει τί ακριβως "εκδηλωση" προετοιμαζω"

Μεχρι και ...χορευτριες θα εχω!!!

ΚΑΜΜΕΝΗ (αστρονομικως!) ΓΗ ΘΑ ΒΡΕΙ!!!!

Αν γλυτωσει απο τους ...πειρατες στο δρομο!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χεχεχε

Δεν ξερει τί ακριβως "εκδηλωση" προετοιμαζω"

 

Θα έχει και ωδικά πτηνά; Καναρίνια ίσως; :?:

Αν είναι να ξέρω, για να στείλω τον ... "τουίτυ" με τη morgan του :!: #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης