Jump to content

Comet 2006 A1 (POJMANSKI)


dimikolgr

50 mm lens

Camera: SXV H-9 CCD

10 frames 10 sec. each

Date: 05/03/2006

Time:03:40~03:50 UT

 

Dimitrios Kolovos


From the category:

Κομήτες

· 468 images
  • 468 images
  • 1178 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Dear Fred hi.

Σε ευχαριστώ πολύ για το καλό σου σχόλιο.

Σχεδίαζα και σήμερα έναν ακόμη φωτογραφικό γύρο για τις 5 πμ αλλά η κούραση και η αυπνία με κατέβαλε. Ο κομήτης ανεβαίνει κάθε μέρα και πιο ψηλά αλλά γίνεται και πιο αμυδρός. Με τα 10χ50 κυάλια ήταν σχετικά άνετα ορατός απο την Αθήνα σαν γκριζοπράσινη ομίχλη.Ελπίζω στη συνέχεια να έχουμε και άλλες εικόνες ,νομίζω ότι πραγματικά αξίζει.

Φιλικά

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Νίκο σε ευχαριστώ.

Απλώς δεν κοιμήθηκα καθόλου όλο το βράδυ φωτογραφίζοντας και περιμένοντας να ανατείλει οι κομήτης.

Είναι πράγματα νομίζω που αξίζει κανείς να τα παρατηρεί και να μην τα χάνει.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά καλησπέρα.

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Μάλιστα για μένα σήμερα-βλέποντας την εικόνα μου στο Space whether.com- είναι ότι καλύτερο να βλέπεις ότι αυτό που κάνεις καμιά φορά να ανταμείβεται και να παίρνεις κουράγιο για την επόμενη νύχτα ή για την επόμενη πρωινή φωτογράφηση.

Ο κομήτης με το C-11 SCT ήταν αρκετά λαμπερός δεδομένου ότι απο την δική μου οπτική γωνία προβάλονταν πάνω απο το πιο φωτισμένο μέρος της Αθήνας κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα.

Κινείται γρήγορα αλλά όχι τόσο γρήγορα ώστε να μην μπορείς να τον παρατηρήσεις και μάλιστα με πολλή άνεση.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά καλησπέρα.

Σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας.

Μάλιστα για μένα σήμερα-βλέποντας την εικόνα μου στο Space whether.com- είναι ότι καλύτερο να βλέπεις ότι αυτό που κάνεις καμιά φορά να ανταμείβεται και να παίρνεις κουράγιο για την επόμενη νύχτα ή για την επόμενη πρωινή φωτογράφηση.

Ο κομήτης με το C-11 SCT ήταν αρκετά λαμπερός δεδομένου ότι απο την δική μου οπτική γωνία προβάλονταν πάνω απο το πιο φωτισμένο μέρος της Αθήνας κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα.

Κινείται γρήγορα αλλά όχι τόσο γρήγορα ώστε να μην μπορείς να τον παρατηρήσεις και μάλιστα με πολλή άνεση.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης