Jump to content

Ο Ωρίωνας χωρίς οδήγηση (Η πρώτη μου αστροφωτογραφία)


vag_stephanou

Πηγαίνοντας κόντρα στο κύμα με τις ηλιακές συνθέσεις (απλά οι δικές μου θα έρθουν αργότερα) σας δίνω, για να σπάσει η μονοτονία, την πρώτη μου αστροφωτογραφία (χωρίς να μετράμε τον Ήλιο). Φυσικά είναι μέτρια, έχει trail (σκέτο τρίποδο) αλλά χάρηκα όταν είδα ότι τουλάχιστον διακρίνεται περι τίνος πρόκειται...

 

Τραβήχτηκε το βράδυ μετά την έκλειψη, με αναλογική SLR, 300mm φακό, 45 δευτ. έκθεση σε f/5.6 αν δεν κάνω λάθος...

 

Τα σχόλιά σας θα ήταν χρησιμότατα!


From the category:

Πορτρέτα του ουρανού

· 2119 images
  • 2119 images
  • 6274 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Τι φίλμ χρησιμοποιήσες???Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις φίλμ γύρω στο iso800(προσωπικά για αστερισμούς χρησιμοποιώ το superia1600).Χρησμοποιώντας γρηγορότερα φίλμ μειώνεις το χρόνο έκθεσης πετυχένοντας το ίδιο αποτέλεσμα χωρίς trails.Ο φακός μήπως ήταν 30mm?Για 30mm χωρίς trails η έκθεση πρέπει να είναι γύρω στο 30-40s αν δεν κάνω λάθος.

Πάντως είναι αρκετά καλή και ο ουρανός δείχνει τέλειος!:)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Λάθος για το φακό, συγγνώμη. Σίγουρα δεν είναι 300!! Παρασύρθηκα επειδή αυτές τις μέρες με τον Ήλιο τον είχα κολλημένο στα 300mm με ταινία!! Ακριβώς στα πόσα είναι δεν θυμάμαι, το επαιξα μέχρι να βγει λογικό το κάδρο.

 

Για το φιλμ έχεις δίκιο, απλά το φιλμ ήταν μέσα στη μηχανή εκείνη την ώρα, η φωτογράφηση δεν ήταν προγραμματισμένη! Απλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στον ΠΟΛΥ σκοτεινό ουρανό του Καστελλόριζου...

 

Η έκθεση είναι σίγουρα στα 45'' και έχει trail. Δε με ενδιαφέρει πολύ πάντως, για πρώτη φορά μου αρκεί ότι ξεχωρίζει πως είναι ο Ωρίωνας. Από επεξεργασία, δεν μπορούσα να την πουσάρω ιδιαίτερα, είναι σκαναρισμένη και μετά από λίγο αρχίζει και φαίνεται το χαρτί...

 

nickthegreek13_7: Δεν μπορώ να πω ότι κατάλαβα το σχόλιό σου... Αν θες να γίνεις λίγο πιο σαφής... :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Έγραψα άσχετο, γιατί αρχικά την είχα βάλει στο άλμπουμ από το Καστελλόριζο, αλλά μετακινήθηκε επειδή ήταν...άσχετο! Θα την αλλάξω όμως αφού πλέον δεν είναι άσχετο! :)
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης