Jump to content

M51, 9 Ιουλίου 2005, Πάρνωνας.



Αφιερωμένη στον φίλο Adam (Νίκο).

M51, 9 Ιουλίου 2005, 00:34-00:46 Θ.ω.Ε., Πάρνωνας.

Στέφανος Σοφολόγης και Ηλίας Χασιώτης.

Orion Optics 10" Νευτώνειο, Atik 1c, 0.5 focal reducer, 34 καρέ των 20.5 δευτερολέπτων. Ο Supernova είναι το κοντινότερο αστέρι αριστερά από το κέντρο του γαλαξία.

Δεν μπορώ να είμαι ικανοποιημένος από αυτή τη φωτογραφία, όμως δεν υπήρχε χρόνος για σωστή προετοιμασία, λήψη dark frame κ.λ.π.


From the category:

Γαλαξίες

· 2170 images
  • 2170 images
  • 10314 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Ηλία ,

γιατί δεν δοκιμάσατε με το 3.3 f/r , αν θυμάμαι καλά το περίμενες αρκετό καιρό.

Αν σε πρόλαβα και δεν το παρέλαβες , δοκίμασε αμέσως αν βιδώνει σωστά πάνω στο σώμα το T-adapter , γιατί εγώ την έπαθα!!!!

 

Φιλικά και για να μην την πάθουν και άλλοι

 

Θοδωρής

Σύνδεσμος για σχόλιο

Θοδωρή σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου.

Το focal reducer 3.3 μου ήρθε μέσα στον Αύγουστο.

Ο Άρης (premier) μου είπε ότι είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για ccd. Με την Atik δε μου δίνει άσχημη εικόνα, αλλά δεν μπόρεσα να κάνω ακόμη κάτι γιατί δεν έχω χρόνο (με το ΕΤΧ θέλει πολλή δουλειά μέσα στην πόλη).

Νομίζω πάντως ότι δεν κάνει ανάλογη σμίκρυνση.

Το Τ-adapter έχει μεγάλο πρόβλημα στις στροφές και δεν ξέρω πως μπορεί να φτιαχτεί.

Ήθελα να σε ρωτήσω πως έβγαλες φωτό με 2 focal reducer?

Δεν είχες παραμορφώσεις και πρόβλημα εστίασης?

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γεια σου, Ηλία !!

Μπορείς να μας πεις , τι εστιακή απόσταση έχει ο σωλήνας και ποιο είναι το μέγεθος του αισθητήρα της Atik ;Ίσως έτσι βγάλουμε πιο σαφή συμπεράσματα για τον αν βοηθήσει σωστά η χρήση του focal reducer 3.3 της Μεαde με το δικό σου σύστημα . Εγώ σου ανέφερα ότι είναι απαράδεκτο το focal reducer 3.3, γιατι o σωλήνας μου έχει εστιακη απόσταση 2350mm και ο αισθητήρας της ΜΧ516 έχει διαστάσεις 4.9mm X3.6mm.Όταν χρησιμοποιώ το F.R 3.3 Meade η εστιακή απόσταση μειώνεται στα 775mm με αποτέλεσμα να έχω τρομερά μεγάλο "βινιετάρισμα" και λίγη "κόμη" στην περιφέρεια του πεδίου .Βέβαια με τη χρήση των FLAT FIELDS το πρόβλημα διορθώνεται μέχρι ενός βαθμού αλλά δεν εξαλείφεται εντελώς.ΑΝτιθέτως ,όταν χρησιμοποιώ το focal reducer 6.3 της Celestron , η εστιακή απόσταση του σωλήνα μειώνεται στα 1480mm και σε αυτή την περίπτωση δεν παρουσιάζεται κανένα οπτικό σφάλμα. Τώρα αν χρησιμοποιούσα έναν αισθητήρα πολύ μεγαλύτερο το "βινιετάρισμα " θα ήταν πολύ πιο μεγάλο και πιο έντονο. Υπάρχουν , λοιπόν , κάποια όρια για να μειώσεις το μήκος του σωλήνα σου.

 

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Άρη, γεια χαρά!

 

Η εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου μου είναι 1900 χιλ. και οι διαστάσεις του αισθητήρα είναι 3.58x2.69 χιλ. (το έβγαλα με πολλαπλασιασμό διαστάσεως pixel επί τον αριθμό τους).

Πρακτικά βλέπω ότι δεν έχω παραμορφώσεις, ούτε όμως και μεγάλη σμίκρυνση, αν και σίγουρα περισσότερη απ' τον 0,5.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία ,

 

το T-adapter δεν διορθώνεται , έχει πρόβλημα το εσωτερικό σπείρωμα.

Φαίνεται ότι ο συνδυασμός, μαζικής παραγωγής και Made in China, έκανε το θαύμα του......!

Πάντως ο κ.Νομικός το αντικατέστησε δίχως δεύτερη κουβέντα.

 

Όσο για την απόπειρα φωτογράφησης με 2 focal reducers (το 6,3 κανονικά στη βάση του οπτικού σωλήνα και το ''μικρό'' 0,5 να βιδώνει στο DSI) ήταν καθαρά ένας πειραματισμός.

Το πρόβλημα που αντιμετώπισα δεν ήταν τόσο στην εστίαση όσο το βινιετάρισμα που αναφέρει ο Άρης .

Τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα, με την μικρή μου εμπειρία.

 

Θοδωρής

Σύνδεσμος για σχόλιο

Θοδωρή, σε ευχαριστώ και πάλι. Πρέπει κι εγώ να αλλάξω το T-adapter.

Εγώ προσπάθησα με το LX90 ενός φίλου άπό Χαλάνδρι με 2 focal reducers (1.25") 0.5 .

Το τηλεσκόπιο εστίασε οριακά στη σελήνη και φαινόταν ολόκληρη(!!!), όμως υπήρχαν πολλές παραμορφώσεις και μια φωτεινή λώρίδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης