Jump to content

Φασματικος τυπος Vega


ΣΤΕΛΙΟΣ

O Βεγας ειναι το πεμπτο φωτεινοτερο αστρο του νυχτερινου ουρανου και το δευτερο φωτεινοτερο στο βορειο ουρανιο ημισφαιριο μετα τον Aρκτουρο.

Ειναι γειτονας μας μιας και απεχει μολις 25 ετη φωτος αποσταση απο τον πλανητη μας.

Μαζι με τον Αρκτουρο και τον Σειριο ειναι οι φωτεινοτεροι γειτονες του δικου μας αστρου.

Ο Βεγας ειναι αναμφιβολα το σημαντικοτερο αστρο στον ουρανο μετα τον Ηλιο μας.Σε τοση εκταση εχει μελετηθει απο την επιστημονικη κοινοτητα.

Ηταν ο πολικος αστερας μας το 12.000 π.Χ. και θα ξαναειναι ο πολικος μας μετα απο 13727 χρονια.

Ειναι το πρωτο αστρο μετα τον Ηλιο μας που φωτογραφηθηκε καθως και το πρωτο του οποιου το φασμα καταγραφηκε.

Ειναι 2.1 φορες μεγαλυτερος απο τον Ηλιο μας.

Η ταχυτητα περιστροφης του ειναι 274 km/s.

Οταν τον παρατηρουμε απο τον πλανητη μας κοιταμε εναν απο τους πολους του.

Ειναι 455.000.000 ετων.

Τελος ο φασματικος τυπος στον οποιο ανηκει ειναι A0V.

--------------------------------------------------------------------------

Στην φωτογραφια που παραθετω δοκιμασα να επαληθευσω τα δεδομενα μου σε συγκριση με δεδομενα απο επαγγελματιες αστρονομους οσον αφορα τον φασματικο τυπο του.

Eπιβεβαιωνεται ο a0v.

Eιναι πραγματικα απιστευτο το τι εργαλεια υπαρχουν για τον ερασιτεχνη φιλο του νυχτερινου ουρανου και ποσες προοπτικες αναζητησης.

 

Να σται καλα.

 

(υγ. τι καλα η γραμμικοτητα της atik16 ic να "κρατιοταν" καλα και κατω απο 4000 angstroms... !!!)


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ ωραία Στέλιο !

Πώς την έκανες την επαλήθευση ;

 

Δε ξέρω αν κατάλαβα ξκαλ΄'α αλλά εκεί κοντά στα 4000 νανόμετρα και πιο κάτω( είναι η ασυνέχεια Balmer .

Σύνδεσμος για σχόλιο

Eυχαριστω παιδες.

Αγαπητε Βολιωτη.

Για να κανω την επαληθευση χρειαζομουν μια (θα το γραψω στην Αγγλικη οσο κι αν θελω να το αποφευγω) instrument response curve για την αποκριση της atik16ic. Η raw καμπυλη δεν μπορει να αντιπαρατεθει με καμπυλες "στανταρ" απο επαγγελματιες αστρονομους που μας της παρεχουν.

Για να παρω την instrument response χρειαζομαι να διαιρεσω την raw καμπυλη μου με μια "library" ή "στανταρ" (συγνωμη εαν οι οροι δεν ειναι 100% σωστοι).

Για να το κανω αυτο παιρνω μια library καμπυλη (του συγκεκριμενου φασματικου τυπου που με ενδιαφερει) και την εξομαλυνω ετσι ωστε να ειναι μια ομαλη και κομενη καμπυλη μεσα στην γραμμικη αποκριση της καμερας μου.

Αφου γινει αυτο και παρω την smoothed library καμπυλη την διαιρω με την raw καμπυλη μου.Ετσι παιρνω μια instrument response curve.

Για να γινει η ταυτοποιηση του φασματικου τυπου χρειαζομαι τωρα ενα καλιμπραρισμενο προφιλ του συγκεκριμενου τυπου.Αυτο πολυ απλα γινεται εαν διαιρεσω την raw καμπυλη μου με την instrument response καμπυλη που εκανα πριν.

Το αποτελεσμα ειναι ενα καλιμπραρισμενο προφιλ συγκεκριμενου φασματικου τυπου.

Εαν π.χ. δουλευω ενα a0v τοτε εχω πλεον ενα καλιμπραρισμενο προφιλ του αυτου φασματικου τυπου.

Ετσι με αυτο το προφιλ-καμπυλη πλεον μπορω να ανοιξω το αρχικο επαγγελματικο προφιλ καμπυλη (στανταρ) και να τα αντιπαραβαλω αμμεσα.

Εκει φαινεται και η ταυτοποιηση.

Ειναι μια σχετικα ευκολη διαδικασια.

Στο spectroscopic atlas for amateur astronomers του Richard Walker κανει μια αναφορα στην ουσια της μεθοδου.Επισης ο Τom Field την περιγραφει πολυ αναλυτικα.

Αυτο που ενοουσα για τα 4000 angstroms ειναι οτι απο εκει και κατω αρχιζουν τα περισσοτερα ccd να χανουν την γραμμικοτητα τους.

Ξερω οτι δεν σε κουρασα γιατι ψαχνεσαι πολυ με τα θεμματα αυτα.

Συγνωμη εαν η περιγραφη μου δεν ειναι και η πιο περιγραφικη αλλα πιστευω οτι την κεντρικη ιδεα την περιεγραψα.

(οπου αναφερω raw καμπυλη ενοειται οτι εχει καλιμπραριστει σε angstroms/pixels)

 

υγ.Προς Αγγελο

Σου χρωσταω απο παλια μια φωτο...

Ετοιμαζω κατι.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης