Jump to content

Επεξεργασία φάσματος Vega


eliasg2004

Η πρώτη μου επεξεργασία σε χθεσινά δεδομένα (μέσα από τα σύννεφα) με ένα ED80 :)

Στο πάνω μέρος είναι το τελικό διάγραμμα καλιμπραρισμένο και λαμβάνοντας υπόψη το instrument response της κάμερας, ενώ στο κάτω μέρος είναι το ίδιο διάγραμμα με την επιβεβαίωση των γραμμών Balmer με αναφορά στη βιβλιοθήκη του rspec με αστέρα φασματικού τύπου A0V όπως είναι ο Βέγας.

Δεκτή και καλοδεχούμενη κάθε παρατήρηση για τυχόν λάθη! Έχω μαζέψει και άλλα δείγματα που περιμένουν επεξεργασία και θα προτιμούσα να επιβεβαιώσω ότι αυτή η πρώτη δουλειά είναι σωστή...

 

ΥΓ. Παρατήρησα ότι οι γραμμές του υδρογόνου δεν είναι "ακριβώς" σωστές. Για παράδειγμα η γραμμή Hβ είναι στα 4855 angstrom και όχι 4861. Η εστίαση εχει γίνει μέσα από συννεφια και όσο να είναι δεν είναι 100% σωστή. Υποψιάζομαι ότι αυτός πρέπει να είναι ο λόγος. Ισχύει κάτι τέτοιο; Υπόψιν επίσης ότι είχα ενεργοποιήσει bin 3 και ότι στάκαρα 10 fit στο ccdstack και επεξεργάστηκα το τελικό αποτέλεσμα του stack στο rspec. Δεν ξέρω αν και αυτοί οι παράγοντες έπαιξαν ρόλο.

Έχω σκοπό να το παιδέψω λίγο ακόμα χρησιμοποιώντας raw frames χωρίς στακάρισμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση!


Προτεινόμενα σχόλια

Ωραίο Ηλία :D

 

Ωραιότατο !!

Μάλλον είσαι λίγο εκτός επειδή με το stacking μεγάλωσε το FWHM .Δηλαδή οι γραμμές έγιναν πιο παχιές με αποτέλεσμα να μπερδευτείςλίγο που που είναι ακριβώς το κέντρο της γραμμής .

Αυτό είναι πάντα έναν θέμα οπότε μη σκάς !

Σε τέτοιου στόχους και μονές εκθέσεις αρκούν , γιατί είναι πολύ φωτεινοί .Βέβαια με πολλές εκθέσεις όπως τώρα θα έχεις καλύτερο SNR .

 

Θέλουμε να δούμε και τις άλλες :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Kαλη αρχη Ηλια ! Μπραβο φιλε.

Κανε και μια δοκιμη με Non linear calibration (1st order-2nd κλπ.)

 

Μπραβο φιλε.

Αντε να αρχισουμε σιγα σιγα να ριξουμε και καμια ιδεα για κανενα προγραμμα.

Για καμια συλλογικη εργασια.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ πολύ! Νάστε όλοι καλά!

Έχει *πολύ* ενδιαφέρον το όλο πράγμα (και αρκετό διάβασμα).

Αλέξανδρε θα σου στείλω ένα email σχετικό.

Στέλιο θα δοκιμάσω και το non linear! Σιγά-σιγά να προχωρήσουμε και σε κάτι συλλογικό! :)

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Εύγε Ηλία. Η καλύτερη μέθοδος για καλιμπράρισμα στο Vspec είναι η μη γραμμική. Σημειωτέον, μετά το stacking πρέπει να περάσεις τα καρέ σου από το Iris, όπου πρέπει να τα κανεις bin 1 και μετά να τα περάσεις στο visual spec για καλιμπράρισμα. Επιπλέον, εκτός του bin 1, το καλύτερο είναι να επεξεργαστείς καθε φασματικό καρέ ξεχωριστά και αφού τελειώσεις να τα στακάρεις για να βγάλεις το τελικό καρέ με την πληροφορία. Περιμένουμε να δούμε τη συνεχεια.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης