Jump to content

M51 Widefield


StamosP

Τοποθεσία: Αγ. Παντελεήμονας Αττικής

Τηλεσκόπιο: SW 130pds mod + SW x0.9 coma corrector

Κάμερα: Canon 600d Baader mod

Φίλτρο: Hutech IDAS LPS D1 2inch

Στήριξη: SW HEQ5 Pro

Οδήγηση: SW 9x50 Finder + ZWO ASI120MC

Λογισμικό: BYEOS, PHD2 - DSS, Pixinsight

28x300s (2h 20min) iso1600

30 flats

18 darks

30 bias

 

Αυτή είναι η τελευταία μου φωτό, M51 με καμιά 10αρια γαλαξιάκια για παρέα.

Οι στόχοι που προτιμώ (μεγάλα νεφελώματα) είναι είδος προς εξαφάνιση αυτή την περίοδο οπότε η απόφαση ήταν για κάποιο γαλαξία, προτίμησα το Μ51.

Η βραδιά είχε και τον χαρακτήρα του τέστ μια και ήταν η πρώτη τόσο για το μονταρισμένο μου πλέον 130pds (κόψιμο σωλήνα εστιαστή, μετακίνηση-επανατοποθέτηση της αράχνης και μεγαλύτερο 58αρι δευτερεύον κάτοπτρο) όσο και για το LPS D1 φίλτρο που κλήθηκε να αποδώσει σε broadband στόχο.

Το αποτέλεσμα με εξέπληξε ευχάριστα, τίποτα περίεργο δεν παρατήρησα λόγω της μεγαλύτερης κεντρικής παρεμπόδισης, και το κοντραστ ήταν πολύ καλό λόγω του φίλτρου. Τα άστρα πλέον δεν είναι ΄κομμένα΄ μια και ο εστιαστής δεν εξέχει πολύ μέσα στο σωλήνα και επιτέλους έχω συμμετρικά-καθαρά spikes των οποίων το μήκος μου φαίνεται έχει μειωθεί.

Φτάνοντας στην επεξεργασία πάλι ακολούθησα άλλη διαδρομή, κυρίως επειδή δεν έχω καταλήξει τι είναι καλύτερο για τον εξοπλισμό. Πρόβλημα με καμμένα άστρα έχω πάλι, πρέπει να βρω τρόπο να το διορθώσω (είτε με τον τρόπο του Άγγελου για διορθώσεις πυρήνων είτε λαμβάνοντας και μικρότερες εκθέσεις και συνδυάζοντάς τες με τις κανονικές).

Ελπίζω γενικά να τα πήγα καλά, η δυσχρωματοψία μου δεν βοηθάει καθόλου...

Φυσικά όποιες γνώμες-κριτικές είναι καλοδεχούμενες και επιθυμητές!


From the category:

Γαλαξίες

· 2175 images
  • 2175 images
  • 10314 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Μπράβο Σταμάτη......Πολυ ωραια φωτογραφια.

 

Μην στεναχωριεσαι για τα αστρα...πιστεψε με , είναι πολυ καλυτερα απο τηλεσκοπια αξιας αρκετων ευρω....

και μην ξεχνας με τι εξοπλισμο βγηκε αυτη η φωτογραφια.Ανεβαινεις σκαλι σκαλι και αυτο ειναι πολυ καλο.

Συνεχισε ετσι.......

Φιλικα

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Πολυ καλη Σταματη! Σιγουρα ο στοχος απαιτει εστιακη αλλα εχεις γραψει πολυ καλη λεπτομερια και ωραια επεξεργασια! :D
Σύνδεσμος για σχόλιο

Νομίζω είναι η πρώτη φορά που βλέπω το Μ51 σε τόσο ευρύ πεδίο, και το αποτέλεσμα είναι πανέμορφο και φυσικά τόσο διαφορετικό από τα κλασσικά Μ51 μεγάλης εστιακής.

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά έναν προς έναν!

Κώστα έχεις δίκιο, το παρατήρησα κατά τη διάρκεια της επεξεργασίας. Σήμερα συνειδητοποίησα ότι κατά το στακάρισμα με το dss δεν είχα κλικάρει το Align RGB Channels, ίσως να έχω και λίγη χρωματική εκτροπή λόγω κορρέκτορα (πρέπει να κάνω και καμιά δοκιμή χωρίς αυτόν) και όλα αυτά μεγεθύνθηκαν με το deconv όπου μεγαλώνει η άλως γύρω από τα άστρα μεσαίου κυρίως μεγέθους. Ίσως να πρέπει να στραφώ και σε άλλη επιλογή για στακάρισμα μια και νομίζω το dss τρώει κολλήματα...

Γιώργο ο εξοπλισμός για την τιμή του και την κατηγορία του έχεις δίκιο, δουλεύει πολύ καλά. Ειδικά το ταπεινό 130αράκι! Θέλω να τον δω και το καλοκαίρι όπου καλώς εχόντων των πραγμάτων θα κοπανίσει 10ωρα στον ίδιο στόχο τι ψάρια θα πιάσει... :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης