Jump to content

NGC 6992 ξανά


raxxla

Τις προάλλες με απόλυτα δημοκρατικές διαδικασίες ("αύριο θα έρθω σπίτι σου, λέγε τι ώρα!") φορτώθηκα στο φίλο Ανδρέα (andreas72). O μαιτρ της επεξεργασίας φόρεσε τα γάντια του και (υπό την απειλή όπλου) επανεπεξεργάστηκε τα raw data μιας φωτογράφησης μου (βλ. http://www.astrovox.gr/forum/album_comment.php?pic_id=7078) και μου παρουσίασε το παρακάτω αποτέλεσμα δείχνοντας μου τι μπορεί να βγει από εκείνα τα data..: (ήταν τότε που προσπαθούσα να κλείσω το στόμα μου και να βρω τη φωνή μου!...)

 

Αντρέα πολλά ευχαριστώ!!


From the category:

Νεφελώματα

· 5207 images
  • 5207 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Πολύ ωραία φωτογραφία με λεπτομέρεια και χρώμα στο νεφέλωμα! (πάντως και η προηγούμενη εκδοχή της είναι όμορφη)

Ηλία, ένα πολύ αξιόλογο πρόγραμμα επεξεργασίας είναι το PixInsight LE (πιθανόν να το γνωρίζεις βέβαια). Aκόμα και στην freeware έκδοση του είναι καλύτερο σε κάποια βήματα επεξεργασίας ακόμα και από το Photoshop. Είναι λίγο απαιτητικό όπως και όλα τα σχετικά software στην χρήση του, υπάρχουν ωστόσο πολλά tutorials (ακόμα και video) που μπορεις να τα βρεις εύκολα στο google. Όπως και να έχει θα πειραματιστείς και θα παιδευτείς στη αρχή..

Για το συγκεκριμένο νεφέλωμα έχω επίσης αρκετά raw αρχεία τα οποία δεν πρόλαβα ακόμα να τα δω συνολικά, ελπίζω σύντομα να τα επεξεργαστώ και να βγάλω κάτι καλό όπως η φωτογραφία σου.

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια και το αποτέλεσμα,

καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστούμε πολύ κύριοι!

Δημήτρη, μαζί με τον Ιορδάνη την βγάλαμε!

Πασχάλη, όντως έχω διαβάσει καλά σχόλια για το PixInsight αλλά δεν έχει τύχει μέχρι τώρα να πέσει στα χέρια μου, θα προσπαθήσω.

Περιμένω την δική σου έκδοση, είμαι σίγουρος πως θα ανεβάσει πολύ τον πήχη!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης