Jump to content

Aστροφωτογράφηση με MacBook


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

 

Σκέφτομαι να πάρω ενα MacBook Pro για γενική χρήση αλλά και για να το παίρνω στην αστροφωτογράφηση.

 

Οι κάμερα μου είναι QHY9 με QHY filter wheel και η οδηγητική είναι QHY5.Η στήριξη

μου NEQ-6 EQMOD.

 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχει κανέις εμπειρία με τέτοιο setup και βασικά αν θα

δουλέψουν οι drivers για τις κάμερες τροχούς eqmod κτλ(δεδομένου οτι θα βάλω

windows7 για αυτήν την δουλειά).Θεωρητικά δεν βλέπω λόγο γιατί να μην παίζουν αλλά

είπα να ρωτήσω μπας και το έχει κάνει κάποιος ήδη και ξέρει με σιγουριά.

 

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βάλεις windows μέσω bootcamp θα τρέχουν κανονικά όσα θα τρέχουν και σε άλλα pc με windows. Για τα 64-bit κάποιοι έχουν αναφέρει προβλήματα αλλά δεν ξέρω περισσότερα, έχω 32 bit.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μεγάλο πρόβλημα με την ασυμβατότητα των εφαρμογών σε Mac και Linux. Τα Windows με BootCamp λειτουργούν κανονικότατα όμως τότε δεν υπάρχει λόγος για την επένδυση αφού χάνεις πλεονεκτήματα του τύπου: Κατά πολύ μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας σε Mac OS, μεγαλύτερη ταχύτητα σε όλες τις εργασίες και αξιοπιστία.

 

Εγώ αν και έχω ήδη ενα Mac φορητό, πήρα ένα PC laptop για να κάνω τις δουλειές μου... κουτσά στραβα... αφού οι περισσότερες εφαρμογές παίζουν σε Windows. Πάντως το PHD τρέχει και σε έκδοση Mac!

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Κώστα σίγουρα το macbook δεν είναι η ιδανική επιλογή

για το βουνό αλλά το ήθελα και για άλλού είδους χρήση.Το τσίμπησα λοιπόν προχτές και

με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω οτι σήκωσα πάνω ενα virtual machine Windows7-32bit

σε VMWARE fusion και όλα (QHY9-nebulosity,QHY5-PHD,EQMOD) δούλεψαν κανονικότατα.Η

μόνη διαφορά στην εγκατάσταση σε σχέση με κανονικό native windows OS ήταν οτι εγκατέ-

στησα τα VMWARE tools στα windows.

 

Σε αυτό το σενάριο, το native λειτουργικό είναι το mac os ενώ παράλληλα τρέχουν τα

windows σε VM. Αυτό θεωρητικά έχει αρνητικές επιπτώσεις στην κατανάλωση ρεύματος, την

θερμοκρασία και τις επιδόσεις αλλά απο μια πρόχειρη αξιολόγηση πάνω κάτω στα ίδια είμαι

για να μην πώ καλύτερα(απο το να έτρεχα native windows μέσω bootcamp).

 

Επιπρόσθετα μόλις έστησα το περιβάλλον στα windows πήρα ένα snapshot οπότε αν κάτσει

κάποιο software πρόβλημα, φορτώνω το snapshot και είμαι good to go χωρίς πολλά πολλά.

 

Το τελικό test θα γίνει στο βουνό και θα κάνω post τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

 

Το τελικό test έγινε στην 5η Πανελλήνια και όλα δούλεψαν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα!

 

Βέβαια για να τα λέμε και όλα, έκανα το λάθος να αφήσω το σύστημα στην τύχη του για

πολλή ώρα και όταν γύρισα βρήκα το VM να έχει πέσει σε auto-suspend και να έχω χάσει

καμιά ώρα σε έκθεση.Είχα ξεχάσει να το απενεργοποιήσω στα settings του fusion... :oops:

 

Επίσης καλό είναι να δώσει κάποιος αρκετή μνήμη στο VM ώστε να κάνει όσον το δυνατόν

λιγότερο paging στο virtual disk.Εγώ έχω 4G και έδωσα τα μισά.

 

Τα παραπάνω στην περίπτωση που το κάνει κανείς με fusion γιατί υπάρχει πάντα και η

δυνατότητα να γίνει με bootcamp, στην οποία περίπτωση όλα τα resources του laptop θα

είναι στην διάθεση των windows αλλά προσωπικά το θεωρώ, αν μη τι άλλο, αντιαισθητικό

να φορτώσει κανείς native windows os σε mac 8)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@Γιώργο καλορίζικο το Mac!

 

Πρέπει να σου πω ότι και εγώ στην αρχή προβληματιζόμουν αρκετά με το πως θα παίξουν όλα στο Mac και βεβαια δεν ήθελα με τίποτα να βάλω windows (μέσω bootcamp ή vmware για να μη "βρωμίσω" :D το Macbook pro)

 

Τελικά απλά αγόρασα ένα netbook HP mini έτσι ώστε να έχω τον έλεγχο βάσης(eqmod), ccd, οδηγητικής (phd), cartes du ciel. Και με το Macbook pro κάνω την επεξεργασία των φωτογραφιών.

Με 300 ευρώ λοιπόν έχω ένα dedicated μηχάνημα το οποίο είναι πολύ μικρό, ελαφρύ και πολύ αξιόπιστο για τη δουλειά που θέλω.

Όσο για το Mac πολλές φορές ελέγχω remote το netbook μέσω VNC!

 

@Στέλιο πρέπει να δεις ποιές κάμερες υποστηρίζει η mac version του phd γιατί δεν υποστηρίζονται όλες όσες και στο version για windows.

Δυστυχώς είναι πανάκριβες οι λύσεις για το OSX.

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης