Jump to content

Astrocamping στην Θάσο (Ο καθηγητής Γούδης στο astrocamping)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

η σελίδα είναι έτοιμη και μπορείτε να την βρείτε εδώ:

http://thassosastrocamping.weebly.com

 

Εκεί μπορείται να βρέιτε και όλες τις λεπτομέριες για το camping καθώς και τηλέφωνα επικοινωνίας.

Ας αρχίσουν λοιπόν οι εγγραφές.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μπραβο πολυ καλη προτοβουλια σε ιδανικη τοποθεσια,και αρκετα προσεγμενη η σελιδα μου δημιουργηθηκε =D>

Ειμαι συγουρος οτι θα περασουμε ενα τελειο σ.κ στην θασο

:-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψηνομαι κι εγω να ερθω..

Θα μιλησω και μετα παιδια εδω στην Χιο και παιζει να ερθουμε 2-3 ατομα παρεουλα..

No confundas mi postura, soy ateo y no creo en ningun dios,

no diferencio a las personas por su raza, su cultura o su mierda de religion!

16/5/09

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητώ συγνώμη που καθηστερώ να απαντήσω αλλά ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος αυτόν τον καιρό.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τα καλά σας λόγια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα σας,

σήμερα ανανεώθηκε η ημερομηνία λήξης των εγγραφών για τις 12 Ιουλίου.

Θα υπάρξουν και κάποιες αλλαγές στο πρόγραμμα για διευκόλυνση τον κατασκηνωτών η οποίες θα ανακοινωθούν σύντομα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόγραμμα άλλαξε και πλέον έχει την παρακάτω μορφή.

 

24 Ιουλίου

-> Άφιξη στον χώρο του camping

 

25 Ιουλίου

-> Αναχώρηση στις 5:30 το ξημέρωμα για να παρακολουθήσουμε την ανατολή του ηλίου από την κορυφή του Υψάριου και επιστροφή στις 7.30 στον χώρο του camping.

-> Αναχώρηση στις 11:00 για την δεύτερη διαδρομή προς την κορυφή του Υψάριου.

-> Στις 5:00 θα αρχίσει η ομιλία του Καθηγητή Χρίστου Γούδη , με τίτλο "Το γνωστό άγνωστο σύμπαν".

-> Μικρή μουσική ζωντανή εκδήλωσης ως τις 8:30.

 

26 Ιουλίου

-> Αναχώρηση από τον χώρο το πρωί για το ξενοδοχείο alexandra beach όπου θα γίνει το αποχαιρετιστήριο πάρτι του camping.

 

Κάθε βράδυ τα φώτα σβήνουν στις 8:30 και η παρατήρηση ξεκινά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο καθηγητής Χρίστος Γούδης δέχτηκε την πρόταση μας και θα παρεβρεθεί στο camping για να καλύψει την ομιλία την κεντρική ημέρα της εκδήλωσης με τίτλο "Το γνωστό άγνωστο σύμπαν".

 

Για περισσότερες πληροφορίες:

http://thassosastrocamping.weebly.com/-camping.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διαβάζοντας το site σας http://thassosastrocamping.weebly.com/-camping.html μου κάνει εντύπωση η οργάνωση που έχετε κάνει. =D> =D> =D> =D> =D>

 

Όλα δείχνουν πως θα περάσετε ένα υπέροχο τριήμερο και κρίμα που λόγω ……….. ………….. αποστάσεως θα το χάσω. ](*,) ](*,)

 

Σας εύχομαι να έχετε ένα αξέχαστο τριήμερο που θα είναι υποδειγματικό για τις διοργανώσεις και άλλων …………(συλλόγων). :-note

 

 

Υ.Γ.

 

-Φωτογραφίες και περιγραφές ας είναι μπόλικες δεν πειράζει θα κάνουμε υπομονή και θα τις δούμε .

 

- Αυτό με την ψησταριά …….. δεν μας λυπόσαστε ( να καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα ).

 

Φιλικά

 

Δημήτρης.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια, κάνουμε ότι μπορούμε για να είναι ένα ευχάριστο τριήμερο και ως το τώρα έχει ανταπόκριση από τον κόσμο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να ρωτήσω...για πλοίο από Αθήνα ξέρει κανείς χρόνους-τιμές; (αν υπαρχει γραμμή)

 

νομίζω κάτι βρήκα,

http://www.pamediakopes.gr

Έβαλα από Αθήνα (όλα τα λιμάνια) προς Καβάλα.

 

Θα μπορούσες όμως να ρθείς και με τρένο.

Αν θες επικοινώνισε μαζί μου με πμ ή με email στο thassosastrocamping@hotmail.com ή με τηλέφωνο στο 6987008093, για να το συζητήσουμε καλύτερα με λεπτομέριες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σας,

 

Να σας υπενθυμίσω ότι οι εγγραφές για τη συμμετοχή στο camping θα είναι ανοιχτές για ακόμα 15 μέρες.

Και να σας ενημερώσω ότι στο facebook δημιουργήθηκε η αντίστοιχη ομάδα με τίτλο Astrocamping in Thassos.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο παιδια, θα σας ερθω στην Θασο αλλα μετα τις 5 Αυγουστου... (Shit)!

Θα εχω και την μπεμπα μου για πρωτη φορα σε διακοπες αλλα μακαρι να σας συναντουσα.

 

Και παλι μπραβο! =D> =D> =D>

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μπραβο παιδια, θα σας ερθω στην Θασο αλλα μετα τις 5 Αυγουστου... (Shit)!

Θα εχω και την μπεμπα μου για πρωτη φορα σε διακοπες αλλα μακαρι να σας συναντουσα.

 

Και παλι μπραβο! =D> =D> =D>

 

Για το camping θα έχουμε και άλλες ευκαιρίες...Αλλά άμα έχεις όρεξη εκείνες τις μέρες θα βρίσκομαι Θάσο (με τηλεσκόπιο βεβαια :D :D :D ) κανονίζουμε καμιά συναντησούλα :D :D :D .Το πολύ πολύ να μη σου μιλάν μετά οι δικοί σου.... :-note :-note :-note

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω φευγω πεμπτη για το υπεροχο καταπρασινο νησακι για πολλες αστροπαρατηρησεις, ιψαρεματα ..αντε και κανα μπαρμπεκιου. :) και κατα πασα πιθανοτητα θα ερθω και αστροκαμπινκ θα ειναι αστροκαταπλικτικα \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας,

Να σας υπενθυμίσω ότι σήμερα λήγει η προθεσμία για το camping για έκτακτες συμμετοχές θα πρέπει να επικοινωνήσετε έγκαιρα μαζί μας.

 

Στοιχεία:

Συντονιστής διοργάνωσης: Κοθάλης Άγις

email: thassosastrocamping@hotmail.com

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6987008093

www.thassosastrocamping.weebly.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγαλη μερα για 1 απο τις σημαντικοτερες εκδηλωσεις ερασιτεχνικης αστρονομιας στην Ελλαδα πλησιαζει.Και πανω που ολα κυλουσαν καλα σχετικα με το προγραμμα μου σκαει και 1 αναποδια!!!Ενα προσοφθαλμιο σκοπευα να αγορασω για να μην βρεθω μονο με τον βασικο εξοπλισμο του τηλεσκοπιου μου (swdob8) στη Θασο,το HYPERION ZOOM 8-24 mm της BAADER PLANETARIUM.Και πανω που εκανα την παραγγελια μου με ειδοποιουν μετα απο λιγο οτι θα το εχω σε 1 εβδομαδα λογο εξαντλησης των αποθεματων!!!!!!!!!!#-o #-o #-o Δηλαδη κυριολεκτικα την τελευταια στιγμη πριν το astrocamping!!!Ελπιζω παντως να το εχω τελικα εγκαιρως αλλα και φυσικα να με αφησει πληρως ικανοποιημενο.......

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας,

 

Την Κυριακή γυρίσαμε από την Θάσο όπου έγινε το astrocamping. Είχαμε ένα υπέροχο τριήμερο χωρίς κανένα πρόβλημα. Συνόλικα κατασκήνωσαν 80 άτομα και είχαμε πάνω από 40 επισκέπτες. Όσο αφορά τις βραδιές μας άν και είχαμε αρκετή υγρασία δε μας εμπόδισε στην παρατήρηση μας και χαρήκαμε έναν πραγματικά σκοτεινό ουρανό.

Λεπτόμεριες για την εκδήλωση θα μπορείτε να βρήτε στο δελτίο τύπου που θα ανακοινώσω άυριο και στην σελίδα του camping.

Προς το παρόν έχω αναβάσει μερικές φωτογραφίες από το τριήμερο:

http://thassosastrocamping.weebly.com

 

Όσοι δε μπορέσατε να είστε μαζί μας αυτόν τον Ιούλιο το astrocamping 2010 σας περιμένει :) .

 

Φιλικά,

Άγις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

=D> Ηταν πάρα πολυ όμορφα. Του χρόνου σίγουρα θα ξαναέρθω, περισσότερο οργανωμένος και με περισσότερο κόσμο.

Στέλιος Σγουρός

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας,

 

Το δελτίο τύπου ανακοινώθηκε στην σελίδα του camping και το ανεβάζω και εδώ για όποιον θέλει να το δει.

 

http://thassosastrocamping.weebly.com/page2.html

 

Για οποιαδήποτε λεπτομέρεια επικοινωνήστε μαζί μου.

 

Φιλικά,

Άγις

Astrocamping in thassos (Δελτίο τύπου).doc

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγαπητοί μου φιλοι και φιλες,

 

ζητώ συγνώμη που χρειάστηκε να περάσει μια ολόκληρη εβδομάδα για να σας εκθέσω τις εντυπώσεις μου από το Astrocamping που εγινε στο νησί της Θασου το προηγούμενο Παρασκευοσαββατοκύριακο,στο οποίο είχα την χαρά να παρευρεθώ.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω με τί να πρωτοξεκινήσω!!!

 

Η πρώτη μέρα(ή καλύτερα νύκτα),η οποία ήταν και η ημέρα έναρξης,περιλάμβανε παρατήρηση σε έναν εκπληκτικό ασέληνο νυκτερινό ουρανό(από ύψος 900 περίπου μέτρων),ο οποίος ήταν τόσο πολύ "γεμάτος" με αστέρια που πραγματικά δεν ήξερα από που να πρωτοξεκινήσω!!!

 

Η δεύτερη μέρα,περιλάμβανε πρωίνο περίπατο στο μονοπάτι που οδηγεί στην κορυφή του όρους Υψάριο (1204 μέτρα).Τόσο η διαδρόμη μέσα στη φύση όσο και η μαγευτική θέα που προσφέρει η κορυφή αυτή αποζημίωσαν όσους επιλέξαμε να ανεβούμε στο βουνό αυτο.Το απόγευμα έγινε η ομιλία του καθηγητή Χρίστου Γούδη με θέμα "Το γνωστό και άγνωστο σύμπαν" και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση σχετικά με το περιεχόμενο της ομιλίας άλλα και ερωτήσεις σχετικά με αστρονομικά κι όχι μόνο θέματα.Η μέρα ολοκληρώθηκε και πάλι με παρατήρηση σε έναν ούρανο επίσης υπέροχο.

 

Η τρίτη μέρα ήταν η ημέρα λήξης.Μαζέψαμε τα πράγματα μας και πήγαμε στην παραλία του ξενοδοχείου Alexandra Beach όπου κάναμε "μια βουτιά" κι έπειτα αναχωρήσαμε για τα σπίτια μας.

 

Επίσης θα ήθελα να σταθώ σε τρία πράγματα:

 

1)Στην εξαιρετική επιλογή τόσο του τόπου όσο και του χρόνου στον οποίο έγινε το astrocamping έτσι ώστε οι νύχτες να είναι κατάλληλες για παρατήρηση.

2)Στις παροχές του astrocamping, καθώς τόσο το μεσημέρι όσο και το απόγευμα ψησταριές ανάβαν έτσι ώστε να μην μείνει κανένας νυστικός,ενώ το πρωί υπήρχε και πρωινό,ενώ ακόμη νερά και αναψυκτικάδιατίθενταν συνεχώς, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.Οι τουαλέτες ήταν συνεχώς σε εξαιρετική κατάσταση,αφού καθαρίζονταν καθημερινώς.Υπήρχε παροχή ρεύματος προς όλους.Μεχρι και κόκκινη διαφάνεια για να καλυψουμε τους φακούς μας υπήρχε!!!

3)Η διοργάνωση αυτή μου έδωσε την ευκαιρία να κάνω πολλούς φίλους,να ανταλλάξω απόψεις σε θέματα εξοπλισμού,να εντοπίσω και να δω πλήθος ουράνιων αντικειμένων που δεν μπορούσα από την πόλη μου λόγο της φωτορύπανσης,αλλά και να γνωρίσω μια άλλη πλευρα της Θάσου,αυτή της ορεινής Θάσου.

 

Γι΄αυτο θα ήθελα να ευχαριστήσω και να συγχαρώ τον Άγι,γιατί χάρη σε αυτή την μεγάλη του προσπάθεια κατάφερε να κάνει 80 περιπου άτομα να "ξεφύγουν" και να περάσουν καλά για ένα τριήμερο που θα μου μείνει αξέχαστο.

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Εύχομαι το έπομενο astrocamping στη Θάσο το 2010 να στεφθεί από ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία και όλοι όσοι δεν μπορέσατε να παρευρεθείτε στο φετινό,του χρόνου να είστε εκεί.

 

Φιλικά,

 

Πέτρος

Φιλικά,

 

Πέτρος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την διοργάνωση του Astrocamping. =D> Κρίμα που δεν μπόρεσα να παρεβρεθώ λόγω ανελλειμένων υποχρεώσεων.Χαίρομαι που περάσατε τόσο όμορφα.Ελπίζω του χρόνου να παρεβρεθώ και εγώ. :wink:

 

Aγαπητέ Skywatcher σε ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις όμορφες εμπειρίες. :) Κρίμα που δεν ήμουν, αλλά δεν πειράζει του χρόνου τώρα. :)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης