Jump to content

Χρηση ψευδοflat απο την ιδια την φωτογραφια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπραβο Αγγελε!!! Ευχαριστουμε για την παρουσιαση!!

 

Πολυ ωραια μεθοδος..! Οταν την ειχα πρωτοδιδαχθει δεν πιστευα στα ματια μου απο τα αποτελεσματα που ειχε...!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω θα ηθελα να ζητησω συγνωμη απο το Νικο για τα παραπανισια λογια μου. Δεν υπηρχε λογος να γραφτουν και παλι ζητω συγνωμη δεν θελω να ερχομαι σε αντιπαραθεση με κανεναν και ειδικα μεσα απο ενα forum :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω Αγγελε να μην σε αποθαρυνουν τετοιες καταστασεις...νομιζω οτι και ενας να βρηκε χρησιμο τον οδηγο σου ειναι κατι καλο και πρεπει να συνεχισεις την πολλη καλη προσπαθεια.

 

 

ΥΓΠοτε θα ανεβασεις το επομενο μπακαλοτευτερο#-o ....εεεε sorry](*,) pdf ηθελα να πω :D :D

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγγελε τα ψευδοflat κανουν φοβερη δουλεια!!!

 

Χωρις ψευδοflat

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9805

 

 

Με ψευδοflat (εχει και λιγο Curves, Levels & Noise reduser)

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=9813

 

Αλλα η διαφορα ειναι πολυ μεγαλη!!!

 

 

 

 

Σε Ευχαριστουμε!!!!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε εχεις δικιο,

 

δεν το ειχα σκεφτει :roll: αλλα δεν πειραζει...κεθε δοκιμη για καλο ειναι, αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Πρώτα από όλα πρέπει να συγχαρώ τον Άγγελο για όλα αυτά που απλόχερα μας πρόσφερε όχι μόνο σε αυτό αλλά και σε άλλα topic. Όλοι μας γνωρίζουμε πόσο επιμονή , υπομονή και κόπο χρειάζεται για συγκεντρώσεις όλες αυτές τις γνώσεις. Πόσες ατελείωτες ώρες πρέπει να αφιερώσεις για να καταφέρεις να τραβήξεις ένα καλό σετ φωτογραφιών και στη συνέχεια να το επεξεργαστείς.

 

Είναι λοιπόν άξιοι συγχαρητηρίων όλοι αυτοί που όχι μόνο προσπαθούν και δουλεύουν για το χόμπυ τους αλλά προσφέρουν και σε εμάς τους υπόλοιπους, έτσι ΑΠΛΑ, το αποτέλεσμα της προσπάθειάς τους.

Είχα την ατυχία για προσωπικους λόγους να μην έχω το χρόνο να παρακολουθώ το Forum και επιστρέφοντας βλέπω πως υπάρχουν και κάποιοι που θέλουν να ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ στην κοινότητα της αστροφωτογραφίας.

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι κάθε προσπάθεια πρέπει να επιβραβεύεται. Σε κάθε τεχνική θα υπάρχει σαφώς μια ανώτερη και σε κάθε λύση μια καλύτερη. Αλλά να ρωτήσω κάτι ; Μήπως όλα είναι ΣΧΕΤΙΚΑ σε αυτό το ατελείωτο σύμπαν με τους Γαλαξίες και τα σμήνη των Γαλαξιών;

 

Θέλω να πω μήπως εστιάζουμε στο δένδρο και χάνουμε το δάσος ;

 

Όλα αυτά που προσπαθούμε να απεικονίσουμε με τα τηλεσκόπια και τα εξειδικευμένα συστήματα λήψης αστροφωτογράφισης είναι η πραγματικότητα, ή ένα μικρό υποσύνολο της πραγματικότητας προσαρμοσμένο στο τι μπορούμε να καταλάβουν οι ανθρωπινες αισθήσεις ;

 

Προσωπικά θαυμάζω τους ανθρώπους που από μεράκι ασχολούντα με αυτή τη μαγεία του ΕΝΑΣΤΡΟΥ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ, και αυτή τη μαγεία προσπαθώ να μεταλαμπαδεύσω και στους μαθητές της ομάδας Αστρονομίας του Λυκείου μου.

 

Θεωρώ πολύτιμη κάθε βοήθεια και πληροφορία που ο καθένας μας μπορεί να προσφέρει.

Έτσι και αλλιώς σαν αστροπαρατηρητές αυτού του ΜΕΓΑΛΕΙΟΥ νομίζω ότι πρέπει να είμαστε ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΙ.

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

\"Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού, ποίησιν δε χειρών αυτού αναγγέλλει το στερέωμα\" (Ψαλ. 18,1)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης