Jump to content

Ενσωματωμένο Usb hub σε heq5


Aggelos Kechagias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιάς και το βάσανο με την καλωδιομακαρονάδα δεν έχει τέλος σκέφτηκα μια λύση που ίσως πιάσει τόπο.Αφού λοιπόν άνοιξα τα πλαστικά καπάκια της Heq5 για διορθώσω το πρόβλημα με το ρεύμα

( http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=180965#180965 ) είπα να προχωρήσω το πράμα λίγο παραπέρα.Η ιδέα πάρθηκε απο την asa που έχω η οποία έχει usb hub + τροφοδοσίες στον λαιμό του declination και έτσι δεν κρέμεται τιποτα.Είχα λοιπόν ενα λεπτό usbhub τροφοδοτούμενο και το πρώτο πράγμα που έλεγξα ηταν αν μπορεί να χωρέσει μέσα στο σώμα της Heq5.

Παρατήρησα οτι υπήρχε αρκετός χώρος για να κάνω τις μαιμουδιές μου και έτσι προχώρησα το εγχείρημα.Το καλό οπως είπα και παραπάνω ήταν οτι τα καπάκια της ήταν πλαστικά και έτσι σχεδίασα τις τρύπες που ήθελα να κάνω και με το κολλητήρι μου προσεκτικά έκαψα/έκοψα το πλαστικο .

Στην συνέχεια λιμάρισα όσο πιο όμορφα μπορούσα έτσι ώστε να γλυκάνω τα κοψίματα.

Απο το hub αφαίρεσα τα πλαστικά του και πήρα μόνο την πλακέτα.Κόλλησα στις επαφές του usb καλώδιο ετσι ωστε να κολλήσω απο την άλλη το θηλυκό usb που θα καταλήγει στον υπολογιστή.Απο την τροφοδοσία έκανα το ίδιο και έστειλα το καλώδιο πίσω απο εκεί που βγαίνει και η κανονική τροφοδοσία της στήριξης.Στην ουσία κρέμονται 2 καλώδια απο την στήριξη.Το ένα είναι για να τροφοδοτεί την ίδια την στήριξη και το άλλο για να τροφοδοτεί το hub.Θα μπορούσα να βάλω ενα regulator (που να κατεβάζει τα 12v στα 5v) και με μια τροφοδοσία να κάνω την δουλειά μου αλλα τελικά κατέληξα να έχω ανεξάρτητη τροφοδοσία για το hub.Την πλακέτα του hub την τοποθέτησα με βίδες επάνω στο σασί της στήριξης (αφου άνοιξα 3 μικρές τρύπες οι οποίες δεν φαίνονται με το κλείσιμο του καπακιού). Στην συνέχεια άνοιξα τρύπα και για το θηλυκό usb και το βίδωσα και αυτο επάνω στο πλαστικό καπάκι.Το usb μιας και δεν εχει κατι να πιαστεί του κόλλησα 2 αφτάκια απο λεπτό φύλλο αλουμινίου με το κολλητηρι . Ανοιξα 2 τρύπες στα αφτάκια και έτσι και βιδώθηκε επάνω στο πλαστικό καπάκι της στήριξης.

Ακολουθούν φωτογραφίες ...

heq5-usb-2.thumb.jpg.3bcde107cf0a1a23ea3406f616e797c7.jpg

heq5-usb-1.thumb.jpg.734c4ba4b8c0a10c0f536c0347ed8fd2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Heq5 transformer θες να πεις.

Έβαλα ενσωματωμένο hub και ετσι ολα τα καλώδια θα ειναι όμορφα και δεν θα κρέμονται σαν μακαρόνια :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Heq5 transformer θες να πεις.

Έβαλα ενσωματωμένο hub και ετσι ολα τα καλώδια θα ειναι όμορφα και δεν θα κρέμονται σαν μακαρόνια :cheesy:

 

I apologise....

 

Heq5 Transformer USB Hub Optimus

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτσι για να σας προβληματίσω λίγο παραπάνω \:D/

 

Μετά απο το ρεκτιφιέ, κολαούζο ξεκινάει και η επιχείρηση σέγα για την χιλιοπονεμένη βάση μου... :twisted: :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου βρε Μαστορα! Πολυ καλο!

 

=D> =D> =D>

 

Αντε να φυγουν τα συννεφα γιατι μας βλεπω ολους να ανοιγουμε τρυπες στις βασεις!! =;

Φιλικα, Νικος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Oχι ρε συ μια χαρά ειναι τα συννεφάκια μου δίνουν έμπνευση αφου να φανταστείς μου έρχεται να φτιάξω δεύτερο παρατηρητήριο με τόση συννεφια :-k :-$
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε τι εργαλεία χρησιμοποίησες;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ακριβώς θες να κάνεις και δεν καταλαβαίνεις πως και με τι να το κάνεις ;
:lol: καταλαβαίνω πως γίνεται, αλλά καταλαβαίνω και πως θα το κάνω εγώ με τα εργαλεία που έχω :-$ :-note και επειδή δεν έχω σίγουρα τα εργαλεία που χρειάζονται γι'αυτο σε ρωτάω, μπας βρω τίποτα.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα νομίζω το περιγράφει ο Άγγελος στο αρχικό post....

 

.Το καλό οπως είπα και παραπάνω ήταν οτι τα καπάκια της ήταν πλαστικά και έτσι σχεδίασα τις τρύπες που ήθελα να κάνω και με το κολλητήρι μου προσεκτικά έκαψα/έκοψα το πλαστικο .

Στην συνέχεια λιμάρισα όσο πιο όμορφα μπορούσα έτσι ώστε να γλυκάνω τα κοψίματα.

 

Οπότε αν συμπεράνω απο τα γραφόμενά του χρειαζόμαστε μολύβι, κολλητήρι και λίμα...

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η περιγραφή μου ειναι στα γρήγορα .Όμως όποιος θέλει να το κάνει και θέλει λεπτομέρειες ας ρωτήσει δεν ειναι κακό :cheesy:

.thumb.jpg.8ca5d202bca26fa01436864e5ed903b0.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.Το καλό οπως είπα και παραπάνω ήταν οτι τα καπάκια της ήταν πλαστικά και έτσι σχεδίασα τις τρύπες που ήθελα να κάνω και με το κολλητήρι μου προσεκτικά έκαψα/έκοψα το πλαστικο .

Στην συνέχεια λιμάρισα όσο πιο όμορφα μπορούσα έτσι ώστε να γλυκάνω τα κοψίματα.

 

Οπότε αν συμπεράνω απο τα γραφόμενά του χρειαζόμαστε μολύβι, κολλητήρι και λίμα...

:roll: Γιάννη να σου πω την αλήθεια ότι δεν το είδα αυτό, είμαι στη δουλειά και το διάβασα φευγαλέα, νόμιζα ότι και της eq5 τα πλαϊνά ήταν μεταλλικά για αυτό ρωτάω γιατι η Εq6 δεν έχει πλαστικά καπάκια... και αρχίζω να κόβω με λίμες και με ότι έχω στην αποθήκη μου θα γίνει η βάση...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να κάνεις τρύπες με ένα τρυπανάκι οι οποίες θα σχηματίζουν ένα παραλληλόγραμο και στη συνέχεια απλά το σπας (με τη βοήθεια ενός κόφτη αν το παλστικο είναι σκληρό) και ανοίγεις το ''παράθυρο'' μετά με μια λίμα λιμάρεις τα περισεύματα.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:roll: Γιάννη να σου πω την αλήθεια ότι δεν το είδα αυτό, είμαι στη δουλειά και το διάβασα φευγαλέα, νόμιζα ότι και της eq5 τα πλαϊνά ήταν μεταλλικά για αυτό ρωτάω γιατι η Εq6 δεν έχει πλαστικά καπάκια... και αρχίζω να κόβω με λίμες και με ότι έχω στην αποθήκη μου θα γίνει η βάση...

 

Αμα σου πω πως και εγώ πριν λιγο το είδα; :lol: :lol:

Απλά είδα το post και αναρωτήθηκα πως είναι δυνατόν να ανεβάσει ο Άγγελος τέτοιο θέμα και να μην πει τα βασικά! :D

Έτσι το ξαναδιάβασα !!!! :oops:

Sequence Generator Pro v2.3, Pixinsight 1.8

 

1089626400_27_1_EUR_3_default.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς σιγουρέψου οτι έχει χώρο η 6άρα για να κάνεις παιχνίδι. Ξεβίδωσε το πλαινό καπάκι που μπαίνουν τα βύσματα και βγάλε την πλακέτα εξω. Στον πάτο έχει τα 2 μοτέρ οπότε άκυρο το μέρος εκει έτσι το μόνο σημείο ειναι αριστερά (οπως ειναι και σε εμένα) αλλα στην ουσία απο την άλλη πλευρά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ χρησιμοποίησα αυτό το hub a4tech αλλα δεν το έχω δοκιμάσει και πάρα πολύ και δεν ξέρω αν είναι της προκοπής.Προς το παρόν δουλεύει μια χαρούλα.

1308573150_218124832_1-Pictures-of--A4TECH-USB-Hub-4-Ports-Hub-64.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α και για να μην ξεχνιόμαστε ο τίτλος του θέματος λέει για heq5 οχι για eq6 ](*,)

Απλά στην heq5 όπως είπα και παραπάνω τα καπάκια είναι πλαστικά και ειναι εύκολη η πατεντούλα έναντι της eq6 που έχει μέταλλα σε όλα τα μέρη της.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Thanks Αγγελε, θα δω τι θα κάνω :wink:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Anadelta καταρχάς καλώς όρισες στην αστροπαρέα μας. Φυσικά είναι η εύκολη λύση αυτό που λες και τόσο καίρο όλοι μας το δουλεύουμε με αυτόν ακριβώς τον τρόπο απλά εγώ είπα να κάνω ένα βήμα παραπάνω :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης