AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Ερασιτέχνης αστρονόμος είναι κάποιος που...
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Ερασιτέχνης αστρονόμος είναι κάποιος που...
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ερασιτέχνης αστρονόμος είναι κάποιος που...
τον ενδιαφέρει γενικά η αστρονομία
30%
 30%  [ 52 ]
ασχολείται με την παρατήρηση του ουρανού
55%
 55%  [ 93 ]
κάνει συστηματικές παρατηρήσεις με επιστημονική αξία
14%
 14%  [ 24 ]
Σύνολο Ψήφων : 169

Συγγραφέας Μήνυμα
τσιαγκας προδρομοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 471
Τόπος: Σερρες
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/08/2008, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερασιτέχνης αστρονόμος κατα την γνωμη μου είναι αυτος που
κάνει συστηματικές παρατηρήσεις με επιστημονική αξία.

οι υπολιποι θα πρεπει να ονομαζονται φιλοι της Αστρονομιας

τσιαγκας προδρομοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 471
Τόπος: Σερρες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/01/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 17:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κολημενο απο το 2008;;;

καμια αλλη αποψη επι του θεματος απο νεοτερα μελη του Αstrovox ;;;;;;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
SuriosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 11 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 306
Τόπος: Θάσος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/01/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα χρησιμοποιήσω επακριβώς τα λόγια του elohim
elohim έγραψε:
ερασιτέχνης αστρονομος είναι αυτός που μεγαλύτερος του έρωτας και παντοτινός είναι ο νυχτερινός ουρανός... είναι αυτός που παθαίνει αυχενικό επειδή δεν μπορεί να στρεψει το βλέμμα απο τον ουράνιο θόλο τις καθάριες νύχτες ειναι αυτός... που ζει εκει πανω... ειμαι ερωτευμένος με τα αστερια...

kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15235
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/01/2012, ημέρα Σάββατο και ώρα 21:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω μπερδευτεί. Προσφάτως υπήρξε ένα παρόμοιο θέμα ή κάποιο άλλο που παρεκτράπη προς τα εκεί. Θυμάμαι πως άναψε η συζήτηση και η δική μου θέση βασιζόταν στο δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού. Με λίγα λόγια, ερασιτέχνης αστρονόμος είναι εκείνος που θέλει να ονομάζεται έτσι και δεν γνωρίζω κάποιον που να το θέλει χωρίς να ασχολείται με τα αστρονομικά φαινόμενα, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

ΥΓ: Το βρήκα http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15366

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
cptfurzOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Σεπ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 631
Τόπος: Καλαμακι - Αλεποχωρι - Kαστελλόριζο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/01/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλημερα σε όλη την παρέα του Astrovox.

Oντως το θέμα έχει ξανασυζητηθεί εκτεταμένα και έχουν γραφτεί πολύ εμπεριστατομένες απόψεις. Δεν θυμάμαι όμως να έχει τεθεί ποτέ σε ψηφοφορία.
Προσωπικά δεν θεωρώ οτι μπορεί να χρακτηριστεί ενας αστροπαρατηρητής σαν ερασιτέχνης αστρονόμος. Θεωρώ ότι για να χαρακτηριστεί κάποιος σαν Αστρονόμος πρέπει η παρατήρηση που κάνει να έχει επιστημονικό υπόβαθρο - χωρίς αυτό να σημαίνει απαραίτητα οτι έχει σπουδάσει σε κάποιο σχολείο το αντικείμενο.
Με αυτή την έννοια ψηφίζω την 3η επιλογή, εξαιρόντας και τον εαυτό μου απο αυτο τον χαρακτηρισμό.
Οπωσδήποτε όμως πιστεύω πως είναι δικαίωμα του καθενός από εμάς να αυτοχαρακτηρίζεται όπως θέλει.

Φιλικά
Μιχάλης - CptFurz
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
frozed2Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούν 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 20
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/08/2012, ημέρα Παρασκευή και ώρα 14:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ερασιτεχνης αστρονόμος??

Μου φαινεται πολυ βαρύς ο όρος για να αντικτοπτρισει την προσωπικη μου ασχολεια με τον ουρανο!

Ειμαι λατρης των αστρων, μ αρεσει να κοιταω με τις ωρες, και να περιμενω να δω εναν διαττοντα...εστω εναν! Νιωθω δεος οταν το βλεπω! Περιμενω πως και πως τον αυγουστο και τον δεκεμβρη για τις καλες μετεωρικες βροχες....

Μ αρεσει να παρατηρω τους σχηματισμους των αστρων, τελευταια ασχολουμαι με ονοματα φωτεινων αστεριων και φωτεινοτητας τους...

Οποτε με χαρακτηριζω απλως αστρόφιλο...ειναι ενα χομπι που ακομη δεν ξερω καλα καλα τα αντικειμενα που περιλαμβανει...ασχολουμαι μονο με το παραπανω...οποτε δε μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου ερασιτεχνη αστρονομο....

Απλα νιωθω δεος στην οψη του ουρανου, στην θεαση ενως διαττοντα, και ξερω μερικα ονοματα αστερων...Ομως τα συναισθηματα ολων νομιζω πως ειναι ιδια...Η λεξη δεος μας εκφραζει ολους, ομως ο τιτλος ερασιτεχνης αστρονομος προσωπικα απεχει πολλα χιλιομετρα απο μενα...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4
Σελίδα 4 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης