Jump to content

MEADE H CELESTRON?


TKIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ.

ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟ 10" LX 200 GPS ΤΗΣ MEADE ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ 9,25 THS CELESTRONE.

ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΑΓΟΡΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ.

 

ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ

1) ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΗ

2) ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΕΦΑΛΗ ΓΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗ

3) ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα βρέθηκα στο ίδιο περίπου δίλημα και μετά απο ψάξιμο έβγαλα τα εξής συμπεράσματα. Σίγουρα και τα δύο τηλεσκοπια είναι πολύ καλά. Πιστέω οτι οι απαντήσεις των ερασιτεχνών αστρονόμων μοιράζονται στο τι να διαλέξουν.. Meade η Celestron, αν και τα τελευταία χρόνια η πλάστιγγα έχει γείρει προς Meade 'οπου 'εχει και το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Εγώ προσωπικά υποστηρίζω Meade. Δεδομενου οτι το Meade έχει λιγο μεγαλύτερη διάμετρο πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα, αρα οτι συνεπαγεται αυτό. Όμως αν θυμάμαι καλά έχει και υψηλότερη τιμή. Το Meade έχει περισότερα αντικείμενα στον υπολογιστή του καταχωρημένα 140.000 έναντι 40.000 του Celestron. Δεν ξέρω αν κατι τέτοιο έχει ουσιαστική σημασία στην πράξη γιατί ούτως η αλιώς δύσκολα θα δείς έστω και τα μισά απο τα 40.000. Μία άλλη διαφορά ειναι το LPI(Lunar Planetary Imager) πού δίνει η Meade μαζί με το τηλεσκόπιο. Αυτό είναι μια webcam υψηλής ποιότητας που μπορείς να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με αυτή και να κάνεις αστροφωτογράφιση καθώς και παρατήρηση απο εκεί. Το Celestron έχει οπτικό σωλήνα κατασκευασμένο απο ανθρακονήματα για καλύτερη θερμική συμπεριφορά έναντι αλουμινίου της Meade. Για τα οπτικά εχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και για τα δύο τηλεσκόπια. Νομίζω πως θα έπρεπε να λάβεις σοβαρά υπόψιν και σε ποιό κατάστημα απο τα δύο μένεις πιό κοντα. Meade Πειραιάς Celestron Θεσσαλονίκη. Όπως και εσύ έτσι και εγώ είχα βάλει στο μάτι το LX200 GPS 12" και μου είχαν προτείνει το Celestron 11". Αν έπαιρνα Celestron θα μου έμενε ο καημός επειδή ήθελα Meade. Οπότε τελικά "ξηλώθηκα" και σε λίγες μέρες θα το έχω στα χέρια μου :D Αν έχεις την δυνατότητα να τα δείς απο κοντα και να κάνεις παρατήρηση και απο τα δύο πριν να κάνεις την αγορά θα ήταν το ιδανικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα βρέθηκα στο ίδιο περίπου δίλημα και μετά απο ψάξιμο έβγαλα τα εξής συμπεράσματα. Σίγουρα και τα δύο τηλεσκοπια είναι πολύ καλά. Πιστέω οτι οι απαντήσεις των ερασιτεχνών αστρονόμων μοιράζονται στο τι να διαλέξουν.. Meade η Celestron, αν και τα τελευταία χρόνια η πλάστιγγα έχει γείρει προς Meade 'οπου 'εχει και το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς. Εγώ προσωπικά υποστηρίζω Meade. Δεδομενου οτι το Meade έχει λιγο μεγαλύτερη διάμετρο πρέπει να έχει λίγο μεγαλύτερη φωτοσυλεκτική ικανότητα, αρα οτι συνεπαγεται αυτό. Όμως αν θυμάμαι καλά έχει και υψηλότερη τιμή. Το Meade έχει περισότερα αντικείμενα στον υπολογιστή του καταχωρημένα 140.000 έναντι 40.000 του Celestron. Δεν ξέρω αν κατι τέτοιο έχει ουσιαστική σημασία στην πράξη γιατί ούτως η αλιώς δύσκολα θα δείς έστω και τα μισά απο τα 40.000. Μία άλλη διαφορά ειναι το LPI(Lunar Planetary Imager) πού δίνει η Meade μαζί με το τηλεσκόπιο. Αυτό είναι μια webcam υψηλής ποιότητας που μπορείς να συνδέσεις τον υπολογιστή σου με αυτή και να κάνεις αστροφωτογράφιση καθώς και παρατήρηση απο εκεί. Το Celestron έχει οπτικό σωλήνα κατασκευασμένο απο ανθρακονήματα για καλύτερη θερμική συμπεριφορά έναντι αλουμινίου της Meade. Για τα οπτικά εχω ακούσει τα καλύτερα λόγια και για τα δύο τηλεσκόπια. Νομίζω πως θα έπρεπε να λάβεις σοβαρά υπόψιν και σε ποιό κατάστημα απο τα δύο μένεις πιό κοντα. Meade Πειραιάς Celestron Θεσσαλονίκη. Όπως και εσύ έτσι και εγώ είχα βάλει στο μάτι το LX200 GPS 12" και μου είχαν προτείνει το Celestron 11". Αν έπαιρνα Celestron θα μου έμενε ο καημός επειδή ήθελα Meade. Οπότε τελικά "ξηλώθηκα" και σε λίγες μέρες θα το έχω στα χέρια μου :D Αν έχεις την δυνατότητα να τα δείς απο κοντα και να κάνεις παρατήρηση και απο τα δύο πριν να κάνεις την αγορά θα ήταν το ιδανικό

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟ ΤΟ ΝΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΠΡΙΝ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ MEADE ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΚ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ. ΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΩ ΔΗΛΑΔΗ. ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΑ MEADE.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΗΚΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ. ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΦΥΣΙΚΑ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ? ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ?

 

ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ MEADE EINAI ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΠΟ ΕΚΕΙ. ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αδύνατο να τα δοκιμάσεις στο μαγαζί. Γιατί δεν πας μια βραδιά για

αστροπαρατήρηση με τήν αστρονομική ένωση http://www.astronomia.org.gr/ στον κιθαιρώνα και αν σε ενδιαφέρει να γραφτείς και ώς μέλος? ¨Εχουν LX200 και θα μπορείς και να ρωτήσεις όλες τις λεπτομέρειες καθώς και να το δεις σε δράση. ¨Ασε πού σαν μέλος πλέον μπορείς να πηγαίνεις κάθε μήνα. Εγώ θα το έχω στις αρχές Μαίου ποιά μέρα ακριβώς δέν ξέρω. Η τιμή δέ είναι 5500. Όταν το πάρω αν θές μπορούμε να κανονίσουμε κάποια συνάντηση να το δείς απο κοντά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου δεν διαβασα ακριβως τι είπατε αλλά είμαι υπερ της Meade γιατι είναι αξιόπιστη και επιπλέον είμαι μέλος στη αστρονομική ένωση και είχα την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω τα lx200, έχου βέβαια κάποιες αδυναμίες στο τομέα της παρατήρησης από τον προσοφθάλμιο αλλα οι προδιαγραφες τους και οι ικανότητες τους είναι επιεικώς τεράστιες. Και επιπλέον επειδή σκεφτομαι να αλλάξω και εγώ τηλεσκόπιο γιατί το δικό μου έχει κάπως παλιώσει, έχω το bresser 9000 της Meade, σκέφτομαι για το lx200 αλλά υπάρχουν και άλλα αντάξια του όπως C6-R απο τη celestron, το vc200l της Vixen και το SK1201EQ5 της sky-watcher! Και η πλάκα ότι η στατιστικές του είναι πάνω κάτω στα ίδια με κάποια καλύτερα στο vc200l που έχει πολύ μεγαλύτερη ευκρίνια και ακτινα εντοπισμού παρόλα αυτά όμως είναι και λίγο πανάκριβο, όταν λέμε πανάκριβο εννοούμε γύρω στις 6.000 ευρώ δηλ περίπου 2.000.000 δραχμές και με πιάνει η καρδιά μου! Τι μου προτείνετε!!! :shock:
Για το αρχείο σας!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι αδύνατο να τα δοκιμάσεις στο μαγαζί. Γιατί δεν πας μια βραδιά για

αστροπαρατήρηση με τήν αστρονομική ένωση http://www.astronomia.org.gr/ στον κιθαιρώνα και αν σε ενδιαφέρει να γραφτείς και ώς μέλος? ¨Εχουν LX200 και θα μπορείς και να ρωτήσεις όλες τις λεπτομέρειες καθώς και να το δεις σε δράση. ¨Ασε πού σαν μέλος πλέον μπορείς να πηγαίνεις κάθε μήνα. Εγώ θα το έχω στις αρχές Μαίου ποιά μέρα ακριβώς δέν ξέρω. Η τιμή δέ είναι 5500. Όταν το πάρω αν θές μπορούμε να κανονίσουμε κάποια συνάντηση να το δείς απο κοντά.

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ. ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΘΑ ΓΡΑΦΤΩ ΣΑΝ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ....

 

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ www.taki.gr
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης