Jump to content

Ηλιακή φωτογράφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Θα χρειαστεις τηλεσκοπιο και ηλιακο φιλτρο. Η webcam λογω μικρου σενσορα δεν θα χωρεσει τον ηλιο στο πεδιο της, οποτε θα βγαζεις κομματι-κομματι.

 

Πες μας περισσοτερα για το τηλεσκοπιο που εχεις για να σου δωσουμε περισσοτερες πληροφοριες.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια. Εγω που εχω το SW ED80 εχω βαλει ενα κομματι απο το φιλτρο της baader στο καπακι απο τη μεσα μερια.

 

Αν θυμαμαι καλα ειναι 50-60 χιλιοστα οποτε δεν θα χασεις και πολυ λεπτομερεια. Εναλλακτικα μπορεις να αγορασεις ενα φιλτρο ετοιμο. Εχει 30 ευρω στο πλανηταριο. Μετρα τη διαμετρο του σωληνα (αν θυμαμαι καλα ειναι 115mm) και παρε ενα που θα κουμπωνει καλα.

 

Προσοχη στην ηλιακη φωτογραφιση δεν βαζουμε ερευνητη ή αν βαλεις θα πρεπει να φτιαξεις φιλτρο και γι αυτον. Ειναι ευκολο να βρεις τον ηλιο με τη σκια.

 

Στο 200ρι που εχεις μπορεις παλι να βαλεις απο τη μεσα μερια της μικρης τρυπας, αλλα εκει θα χασεις αρκετη λεπτομερεια. Μπορεις να αγορασεις παλι ετοιμο φιλτρο (νομιζω πουλαει και ενα παιδι εδω μεσα), ή να φτιαξεις ενα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσοχή, το φίλτρο που έχεις είναι πυκνότητας μόνο για φωτογράφιση, δεν είναι για να καλύψεις ερευνητή ή για να παρατηρήσεις.

 

Έχεις χρησιμοποιήσει γενικότερα την camera με το τηλεσκόπιο; Αν ναι, η ηλιακή φωτογράφιση δεν είναι κάτι δύσκολο, ίσα ίσα που είναι εύκολο να βρεις τον ήλιο και να κάνεις σωστή έκθεση.

 

Αν όχι, πες μας τι camera έχεις και σε ποιο σημείο "σκαλώνεις" στη διαδικασία για να σε βοηθήσουμε.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Magicstar καλή σου ημέρα φίλτρα εχω καί για φωτογράφιση καί παρατήρηση για ολα τα τηλεσκόπια και για ερευνητή σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

 

Δημήτρης Παγώνης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριε Ανδρέα καλημέρα φίλτρα οπως αναφέρω καί ποιό επάνω εχω καί για παρατήρησι cameres εχω δύο τη neximage καί τη dmk au618.as αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι η διαδικασία παρακολούθησης του στόχου (Ηλιός) να μήν τον χάνω Φταίω ισως γιατί δεν το διευκρίνησα απο την αρχή

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Δημήτρης Παγώνης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι η διαδικασία παρακολούθησης του στόχου (Ηλιός) να μήν τον χάνω

 

Για να ακολουθεί τον ήλιο πρέπει να βάλεις το μοτέρ της στήριξης σε Solar Rate.

 

Αν η ρομποτική στήριξη είναι ισημερινή δε χρειάζεται να κάνεις τη διαδικασία go-to, απλά έχεις κάνει πολική ευθυγράμμιση, την ανάβεις, και ενεργοποιείς tracking σε solar rate. Η πολική ευθυγράμμιση γίνεται κατά τα γνωστά από το προηγούμενο βράδυ αν η στήριξη θα είναι στο ίδιο μέρος αλλιώς προσεγγιστικά με πυξίδα αν τη στήσεις την ημέρα.

 

Αν η ρομποτική στήριξη είναι αλταζιμουθιακή τότε είναι λίγο πιο περίπλοκο, εξαρτάται και από τη στήριξη. Μπορείς να κάνεις ενδεχομένως και solar system align με τον ήλιο αν έχει τέτοια λειτουργία.

 

Αλήθεια, ποιο ακριβώς μοντέλο έχεις;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης