Jump to content

Πως Υπολογιζω την Αποσταση για Reducer ?????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

επειδη το εχω απορια....δεν ξερω πως να υπολογισω την σωστη αποσταση για σωστη εστιαση και εικονα διχως ''τραβηγμενα'' αστερια στις ακρες τους..

 

Συγκεκριμενα εχω εναν μειωτη ο οποιος κανει για νευτωνια με f4 εως f/6, ειναι αυτος εδω :

https://www.firstlightoptics.com/coma-correctors/skywatcher-coma-corrector.html

 

και θελω φυσικα να τον δοκιμασω στο αποχρωματικο Equinox 80/500 f/6.25,

 

η σωστη αποσταση (για νευτωνιο) ειναι τα 55mm.....ok.....

 

...αλλα ποια ειναι η αποσταση για το 80/500 ????

 

Η καμερα που εχω ειναι η ATIK 314L+ που δινει back focus 13mm περιπου και ταυτοχρονα εχω και τον τροχο φιλτρων starlight xpress 7x1.25'' που δεν ξερω ποσο ακομα μου προσθετει στην αποσταση........

 

Μπορει κανεις να με κατατοπισει στο πως να κανω τις μετρησεις ?????για να μην παω σε ενα δοκιμασμενο και ακριβο Televue TRF 2008..

 

Ευχαριστω,

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

uitable for use with Newtonian reflector telescopes with f-ratios f4-f6 but is optimised for the new Sky-Watcher Explorer DS f/5 telescopes with 2-inch focuser.

 

Also acts as a 0.9x reducer so a f5 Newtonian becomes f4.5 and f4 becomes f3.6.

 

Supplied complete with necessary adaptors for visual use with 2" eyepieces. To use with 1.25" eyepieces you will need a suitable 2" to 1.25" adaptor.

 

For imaging use with a DSLR camera a Skywatcher DSLR-M48 Ring Adapter is also required.

 

Requires 55mm back focus.

 

Ετσι λεει το σαιτ !!! θελει 55 χιλιοστα....

 

οποτε εχεις...ατικ 13 χιλιοστα + τροχο 29 χιλιοστα = 42 χιλιοστα

 

Αρα πρεπει να βαλεις ενα extension 55-42= 13mm

 

Υ.Γ η αποσταση των 55μμ δεν αναφερεται στο τηλεσκοπιο αλλα στην αποσταση του μειωτη για την μεγιστη αποδοση.

και ο televue δινει απποσταση 56+-4mm

 

oτι χρειαστεις ξερεις Νικολα...........

Televue Reducer Flattener.pdf

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε νομίζω να είναι απλά θέμα απόστασης, γιατί έχω την εντύπωση πως θέλει διαφορετική διόρθωση από αυτή που θέλει ένα f/5 newtonian (αντιθέτως, έχω δει να ανταλλάσσονται correctors/flatteners μεταξύ SCT και διοπτρικών).

Μπορείς βέβαια να πειραματιστείς, δοκιμάζεις μία απόσταση, μετά μία άλλη, βλέπεις τη διαφορά και συνεχίζεις είτε προς την ίδια μεριά είτε στην αντίθετη.

Σε κάθε περίπτωση, με το Εquinox δουλεύει καλά και το Starguider 2" Field Flattener από το ebay (ίδιο με το TSFlat2, λίγο φθηνότερο) στα 119mm απόσταση περίπου, και αυτό που αναφέρεις, το TRF-2008. Ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω την τύχη μου με το lightwave 0.8x, όταν πέτυχα 2ο χέρι το TRF-2008, που αν και πάλι αρκετά ακριβότερο είπα να το προτιμήσω, οπότε δεν ξέρω αν θα είχες αποτέλεσμα με την οικονομική λύση...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη σε ευχαριστω και εσενα....

Ειδα και αυτον της Altair που εβαλες και ταυτοχρνα εχει και η TS αλλα και η LUNT.....για apo.

 

Θα δοκιμασω σαν αρχη διορθωνοντας την αποσταση και μετα βλεπουμε !!

 

Νικος.

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημητρη σε ευχαριστω και εσενα....

Ειδα και αυτον της Altair που εβαλες και ταυτοχρνα εχει και η TS αλλα και η LUNT.....για apo.

 

Θα δοκιμασω σαν αρχη διορθωνοντας την αποσταση και μετα βλεπουμε !!

 

Νικος.

 

Ναι, στα 55mm που είναι φτιαγμένο για Νευτώνια, δε δουλεύει καλά το 0.9x Skywatcher με το Equinox. Εγώ με DSLR που παίζει μόνο με μεγαλύτερες αποστάσεις από τα 55 δεν πειραματίστηκα καν μήπως παίζει κάπως καλύτερα σε άλλη απόσταση. Πάντως αν πάρεις οικονομικότερο από το TRF και δουλεύει καλά πες το μας ;) Ειδικά επειδή δε με ενθουσίασε ο TRF στο Equinox: κάνει πιο επίπεδο το πεδίο αλλά όχι πολύ και είναι εμφανές αν έχεις μεγάλο αισθητήρα, οπότε με τη DSLR χρησιμοποιώ το σκέτο Flattener που τα καταφέρνει αρκετά καλύτερα - είναι ήδη αρκετά ευρυγώνιο το equinox εξάλλου...

Άρα ένας άλλος reducer έχει πιθανότητες να ταιριάζει και καλύτερα με το Equinox...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης