Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια μετα απο αρκετα χρονια παρατηρησης του ουρανου αποφασισα να ασχοληθω με τους μεταβλητους αστερες και γιατι οχι με την ανακαλυψη νεων. Εχω ηδη αρχισει να παρατηρω τον πρωτο μου που δεν ειναι αλλος απο τον Θαυμασιο. Μπορειται να μου πειτε καποια εταιρια, site η κατι αλλο. Ξερω μονο την AAVSO. Θα ηθελα απο τους πιο εμπειρους στο θεμα βοηθεια οσο αναφορα σε: τι προσεχουμε για να καταλαβαινουμε την μικρη αλλαγη φωτεινοτητας τους. Και πως χρησιμοποιηται ο αστερας οδηγος για να τους συγκρινουμε. Ευχαριστω.
Φιλικά-Αντώνης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην παρατήρηση μεταβλητών. Λοιπόν η συγκεκριμένη ενασχόληση διαφοροποιείται αρκετά απ την απλή παρατήρηση αλλά δίνει πολύ παραπάνω ευχαρίστηση.

1ον Γιατί βλέπεις και καταγράφεις τη δυναμική συμπεριφορά του άστρου που οφείλεται σε εξωγενείς ή ενδογενείς παράγοντες.

2ον Γιατί συνεισφέρεις στη κοινότητα με τις παρατηρήσεις και τις καταγραφές.

 

Δες εδω στο σύνδεσμο ένα θέμα που είχα ανεβάσει στο φόρουμ που περιγράφει πως γίνεται ο οπτική φωτομετρία και πως ανεβάζεις τα δεδομένα στην AAVSO

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20576

 

Κατέβασε τον επίσημο οδηγό οπτικής φωτομετρίας της AAVSO μεταφρασμένο στα ελληνικά.

 

https://www.aavso.org/sites/default/files/publications_files/manual/greek_2013/GreekManual.pdf

 

Γενικά η AAVSO είναι ο οργανισμός που ασχολείται ειδικά με τους μεταβλητούς και έχει προσφέρει δεκάδες εργαλεία στον ερασιτεχνη που επιθυμεί να ασχοληθει με μεταβλητούς.

 

Για οτιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαστε. :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης