Jump to content

Ερώτηση για φωτογράφιση με DSLR ( με τον φακό της )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας , θέλω να φωτογραφίσω με τον φακό της dslr κάμερας κάποιους εύκολους στόχους .

Χρειάζομαι οδήγηση ? αν ναι για να έχω οδήγηση θέλω να μάθω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάμερα οδήγησης από το σκόπευτρο της κάμερας, έχω το pol prism της skywatcher που έβαλα σε φωτό .

 

Επίσης μπορώ να βάλω ΟΑG μεταξύ σώματος και φακού ( αν ναι τι αντάπτορα θα χρειαστώ ) ? έτσι θα έχω οδήγηση αλλά θα βάζω και φίλτρα 2" που έχω.

 

Ευχαριστώ

Κώστας Κ.

Screenshot_1.jpg.ddea95dddc7c869abfc290f030720681.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις ισημερινή στήριξη; Με τί φακό θέλεις να φωτογραφίσεις; Πόση εστιακή;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μπορείς ναι εγώ τα καταφέρνω καλά με μια eq1
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οδήγηση πως να κάνω χωρίς βοηθητικό τηλεσκόπιο?

Μακάρι να μπορούσα να βάλω το OAG επάνω , δεν ξέρω αν γίνεται.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε αυτό που θα σου στείλω μπορεί να το έχει και πιο φθηνά
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς και χωρίς οδήγηση αν δεν κάνεις πολύ μεγάλους χρόνους έκθεσης και αν η εστιακή δεν είναι επίσης πολύ μεγάλη. Πρέπει όμως να κάνεις όσο καλύτερη πολική ευθυγράμμιση γίνεται.

 

Ενδεικτικά με star adventurer και τηλεφακό 300mm μπορώ να κάνω μέχρι 1,5-2 λεπτά έκθεση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω βρήκα λύση για ΟΑG και drawer μεταξυ φακού και κάμερας άρα και οδήγησης .

 

https://www.aliexpress.com/item/4001019918410.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.decc4c4dr4hjXg

 

Θα δω όταν το πάρω αν έχω κάποια προβλήματα ( εστίαση )

Το σίγουρο είναι ότι η εστίαση θα γίνεται με το χέρι .

 

Παίζει ρόλο πόσα mm θα απέχει ο φακός από τον αισθητήρα? ή απλά θα μεγαλώσει το FL ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν μιλάς για την dslr και φωτογραφικό φακό, δεν κάνει. Είναι συγκεκριμένη η απόσταση φακού - αισθητήρα. Πιο μεγάλη και δεν θα εστιάζεις στο άπειρο. Μπορείς να βάλεις άνετα oag σε dslr+τηλεσκόπιο ή λίγο πιο δύσκολα σε αστρονομική κάμερα + φακό φωτογραφικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 80ED SW κάνω καλή οδήγηση άρα έχω και καλή πολική ( με το νευτώνιο 200pds λόγω βάρους δυσκολεύομαι ακόμα )

Τώρα με την DSLR μόνο νομίζω καλά θα πάω με οδήγηση αρκεί να μην έχω προβλήματα με εστίαση.

Με τον δικό μου φακό που θα συμπεριφέρεται σαν 300 λογικά θα θέλω περισσότερο φως άρα και μεγαλύτερες εκθέσεις , θα δοκιμάσω κοντά στα 10 λεπτά.

 

Θα ήθελα τις γνώμες φίλων που ξέρουν καλά το αντικείμενο και να με διορθώσουν τα λάθη .

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Diorip θα μπορώ να εστιάσω μόνο για macro φωτογράφιση ?

γιατί είδα ότι υπάρχουν αντάπτορες που βγάζουν το φακό μακριά από τον αισθητήρα αλλά είναι για macro .

Μήπως έχω κάποιο όριο και πρέπει να το κρατήσω?

Αυτό εξαρτάτε από τον αισθητήρα ή το φακό ? ( nikon D7000 η κάμερά μου με φακό 18χ200 ).

 

Είδα ότι συνδέουν και φακούς από DSLR σε CCD κάμερες , υπάρχει και εκεί όριο απόστασης? πως μπορώ να το μάθω? έχω την asi178 για μία τέτοια περίπτωση .

 

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εξαρτάται όπως το είπες από τον φακό. Είναι το γνωστό flange distance που είναι 46.5mm για nikon F & 44mm για Canon EOS.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

Μπορείς λοιπόν να βάλεις φωτογραφικό φακό + oag +αστρονομική κάμερα, καθώς από τα 46.5 ή 44mm του φακού αφαιρείς 15-20 mm που είναι η απόσταση του αισθητήρα της ccd/cmos από την άκρη κ σου περισσεύουν 25-30mm για τον oag, ο οποίος πρέπει να έχει πιο μικρό πάχος, για να εστιάσεις στο άπειρο.

Πρακτικά, μέχρι 1000mm εστιακής (πραγματικής - ξέχνα τα crop equivalent) κάνεις μια χαρά οδήγηση, όπως θα έκανες με oag, με μικρό οδηγητικό τηλεσκόπιο (ερευνητής 8x50, 185mm focal length) η ακόμα και με ένα φωτογραφικό φακό (πχ jupiter 135)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν ρωτάς μαθαίνεις , :) , δηλαδή είναι σαν τα flattener - reducer που θέλουν π.χ. 55 mm απόσταση από αισθητήρα , ο φακός μου θέλει 46,5 mm .

Άρα ενδιάμεσα στο φακό και στην DSLR δεν μπαίνει τίποτα .

 

Τώρα για οδήγηση δεν χρειάζομαι?

Μπορώ να βάλω το pol prisme στο σκόπευτρο της κάμερας , θα δουλέψει αν χρειαστεί?

Μπορώ να φτιάξω εκεί που μπαίνει το φλας και να βάλω μικρό ερευνητή για οδήγηση.

 

Για φίλτρα τώρα αφού δεν γίνεται να βάλω το drawer μεταξύ φακού και σώματος της κάμερας μπορώ να βρώ αντάπτορα 72mm σε 48mm ? , ψάχνω εδώ και καιρό αλλά δε βρίσκω. Υπάρχει άλλη λύση εκτός των ακριβών με clip?

 

Ευχαριστώώώώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σκόπευτρο, γιατί κατά την λήψη ο καθρέφτης σηκώνεται, και η οδηγητικη δεν θα "βλέπει" τίποτα.

Δυστυχώς η μόνη σωστη λύση ειναι clip φίλτρο. Με step down ring μειώνεις και τη διάμετρο του αντικειμενικου φακού στα 45-46mm. Το έχω δοκιμάσει μόνο με 50αρη 1.8 & 1.4, όπου εκεί έχει καλά αποτελέσματα, αλλά θα έκοβε πάρα πολύ φως από τον samyang 135 f2, για παράδειγμα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρα οδήγηση μόνο με προσθήκη από το σκόπευτρο επάνω ( πατέντα ) - Φίλτρα γιοκ μέχρι να βρώ χρήματα

:) :)

Έχω τον 50mm 1,8 αλλά για φωτογραφία του γαλαξία και γενικά για τοπία .

 

Δοκίμασα πριν καιρό με τον φακό και απλό τρίποδο το m42 και το έπιασα σε καρέ 1-2 sec

Τέτοια νεφελώματα και γαλαξίες ήθελα να πιάσω με την κάμερα μόνο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης