Jump to content

Αγορά μαύρου υποστρώματος sleeping bag & velcro


Nodens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω ένα dew shield με μαύρο υπόστρωμα sleeping bag και velcro. Επειδή όμως δεν έχω ιδέα τι είναι το velcro θα ήθελα να με βοηθήσετε σε τι μαγαζιά μπορώ να το βρω.

Σόρρυ για την ασχετοσύνη μου... :oops:

 

Υ.Γ. Όποιος θέλει μπορεί να μου προτείνει και μαγαζιά σε Λάρισα και Θεσσαλονίκη, με pm ώστε να μην θεωρηθεί διαφήμιση, όπου μπορώ να αγοράσω μαύρο υπόστρωμα sleeping bag (γιατί μέχρι τώρα μόνο το κλασσικό γαλάζιο έχω βρει) και velcro.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nodens,

Το velcro είναι αυτό το διπλό υφασματάκι που ενώνεται με χρατσ-χρουτσ, όπως πχ αυτό που έχουν κάποια αθλητικά παπούτσια αντί για κορδόνι. Θα το βρεις σε οποιοδήποτε ραφτάδικο μαγαζάκι!

 

Αν θες, εναλλακτικά, αντί για υπόστρωμα υπνόσακου, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα φύλλο kydex. Το kydex είναι λεπτό ανθεκτικό μαύρο πλαστικό που χρησιμοποιεί και η Obsession. Έχει πολλές χρήσεις. Μεταξύ άλλων, υπάρχει ένα κατάστημα στην Αθήνα (Army-Navy, πολύ κοντά στο σταθμό μετρό Αγ. Δημήτριος) που πουλάει κυλινδρικά φύλλα kydex που χρησιμοποιούνται ως επένδυση στα στρατωτικά λουκάνικα (για να στέκεται όρθιο, ακόμα και άδειο). Αξία περίπου 10 ευρώ. Διαστάσεις περ. 1 μέτρο ύψος και διάμετρος 12 ίντσες. Κουμπώνει με 4 κουμπιά και στέκεται όρθιος ο κύλινδρος.

Εγώ αυτό χρησιμοποίησα για το δεκάιντσο Meade μου. Μάλιστα έρχεται κουτί στη διάμετρο του εξωτερικού σωλήνα, απλώς με μια ή δύο δύσκαμπτες βέργες σκληρού πλαστικού ως σφήνες (το φοράω κουμπωτό δηλαδή, δε χρειάστηκε να το κόψω).

Για μικρότερης διαμέτρου τηλεσκόπιο, θα το κόψεις με κόφτη στις διαστάσεις που πρέπει και θα κολήσεις στις δυο αντικρυστές ακμές από ένα στέλεχος velcro, με β ε ν ζ ι ν ό κ ο λ λ α . Προσοχή, για να πιάσει η κόλλα αυτή χρειάζεται άσκηση πίεσης για καμιά ώρα = το πλακώνεις με κάτι βαρύ. Προσοχή επίσης στην ποσότητα της βενζινόκολλας, γιατί αν βάλεις πολλή και κολυμπάει, θα διαβρώσει τι kydex. Μετά το φοράς στο τηλ. και το ασφαλίζεις-απασφαλίζεις με χρατς-χρουτς!

 

Καλά μαστορέματα,

Βαγγέλης

kydex.jpg.b31756484b73cea89c7d6d6901f32560.jpg

velcro.jpg.e9ca55e26b071dea6f415010747a46dc.jpg

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αααα! Ώστε αυτό είναι το περιβόητο velcro! Δεν ήξερα ότι λέγεται έτσι το χρατς-χρουτς :P

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είσαι καλά!

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nodens εχε το νου σου γιατι εχει τοσες πολλες χρησεις που γινεται εθιστικο!

π.χ. Εχω βαλει δαχτυλιδια velcro γυρω απο τα ποδια του τριποδα μου για το χειρηστηριο, εχω κολλησει με αυτο το ανεμηστηρακι στο πισω μερος του σωληνα, εφτιαξα dew-shield για τον ερευνητη μου κ.λ.π. κ.λ.π. !!! :D

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω αγορασα αφρωδες πλαστικο ολοιδιο με το υποστρωμα για αλλα σε μαυρο χρωμα απο καταστημα με βιομηχανικα ειδη και αξεσουαρ αυτοκινητων. Το πουλανε με το μετρο και ηταν φτηνο απ οσο θυμαμαι. Με αυτο εφτιαξα καλυμα δροσου για το παλιο C8 μου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδα οτι πουλανε dew shield για 20Ε .

Οπως και να χει διαβαζα σε ενα τευχος του Night Sky οτι το υποστρωμα πρεπει να εεχει μηκος μιαμιση φορες τη διαμετρο του σωληνα .

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Θέλω να φτιάξω ένα dew shield με μαύρο υπόστρωμα sleeping bag και velcro. Επειδή όμως δεν έχω ιδέα τι είναι το velcro θα ήθελα να με βοηθήσετε σε τι μαγαζιά μπορώ να το βρω.

Σόρρυ για την ασχετοσύνη μου... :oops:

 

Υ.Γ. Όποιος θέλει μπορεί να μου προτείνει και μαγαζιά σε Λάρισα και Θεσσαλονίκη, με pm ώστε να μην θεωρηθεί διαφήμιση, όπου μπορώ να αγοράσω μαύρο υπόστρωμα sleeping bag (γιατί μέχρι τώρα μόνο το κλασσικό γαλάζιο έχω βρει) και velcro.

 

 

Στο ΠΡΑΚΤΙΚΕΡ μπορείς να προμηθευτείς γνήσιο VELCRO αυτοκόλητο, τη HEAVY DUTY version, σε ταινία 1mX50mm. Λίγο ακριβό μεν, αλλά κάτσε καλά σε ποιότητα κ κράτημα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης