Jump to content

Νέο τηλεσκόπιο - Πρόβλημα??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Ενώ διαβάζω εδώ και αρκετό καιρό το forum σήμερα έκανα εγγραφή και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα.. :D

 

Πριν μερικές μέρες αγόρασα το πρώτο μου σοβαρό τηλεσκόπιο, ένα C8-NGT της Celestron. Όπως καταλαβαίνετε αυτός είναι ο λόγος που έχει συννεφιά τις τελευταίες μέρες... :oops: Ακόμη βρίσκομαι στην διαδικασία εκμάθησης της λειτουργίας της στήριξης και γενικότερα της εξοικείωσής μου με το νέο τηλεσκόπιο.

 

Προχθές, καθώς έκανα την πρώτη μου ευθυγράμιση των κατόπτρων με την βοήθεια του γνωστού πλαστικού κουτιού από φιλμ :lol:, διέκρινα πάνω στο δευτερεύον/διαγώνιο κάτοπτρο ένα πολύ μικρό σημάδι (μάλλον χάραγμα), μήκους περίπου 3mm και αμελητέου πάχους (όσο περίπου μιας τρίχας).

 

Είναι πιθανό αυτό να έχει κάποια αισθητή επίπτωση στην οπτική απόδοση του τηλεσκοπίου ή μπορώ να το αγνοήσω ως κάτι το αμελητέο; Ξέρω πως κάτι τέτοιο στο πρωτεύον κάτοπτρο θα ήταν ασήμαντο αλλά ισχύει το ίδιο και για το δευτερεύον το οποίο βρίσκεται κοντύτερα στο σημείο εστίασης;

 

Υπάρχει τελικά λόγος να το κάνω θέμα στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασα και να ζητήσω αντικατάσταση έστω του δευτερεύοντος κατόπτρου;

Νίκος

 

Celestron C8-NGT

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης