AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - 14ιντσα κατοδιοπτρικά
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
14ιντσα κατοδιοπτρικά
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kanalOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 27 Φεβ 2003
Σύνολο δημοσιεύσεων: 144
Τόπος: Μενιδι
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/03/2003, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:14    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σας αστρόφιλοι
θα σας παρακαλούσα να μου πείτε την γνώμη σας
για τα 14" schmidt cassegrain της meade & celestron. Για γενική αστρονομική χρήση υπάρχουν καλύτερα απ' αυτά; Στην ίδια τιμή φυσικά.
Ευχαριστώ kanal.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

Ένταξη: 17 Ιούλ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4010
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/03/2003, ημέρα Τρίτη και ώρα 1:01    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,

Αν έχεις ιδέες για εξορμίσεις, κοίτα να πάρεις και ένα 4x4 .. σοβαρά! Με το δικό μου, όσο και να θέλω να το πάρω μαζί μου σε τέτοιες εξορμίσεις, είναι πολύ δύσκολο (ας έχω και σχετικά μεγάλο Ι.Χ.).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/03/2003, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:54    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,

Η Meade προσφέρει μόνο το 12" και το 16" όπου η Celestron προσφέρει το 14". Υπάρχουν και φήμες που λένε ότι η Celestron ετοιμάζει 18" και 22" (το έμαθα εδώ και περίpου 15 μέρες).

Οταν γράφεις "γιά γενική αστρονομική χρήση", τι ακριβώς εννοείς; Το 14" της Celestron είναι πραγματικό εργαλείο και σου ανοίγει πολλά παράθυρα για αξιόλογη δουλειά, έρευνα και αστροφωτογράφηση. Ταυτόχρονα θα χρειαστεί και μία πολύ καλή βάση, ιδιαίτερα αν μιλάμε γιά αστροφωτογράφηση.

Από βάρος, μιλάμε κάτι που είναι περίπου 20-22 κιλά ... εστιακή απόσταση είναι 3910μμ με εστιακό λόγο f/11 ... έχει οπτικό παιδείο περίπου 71' με ένα προσοφθάλμιο 55μμ.

Αν θες κάτι πάραπανω, αναμένω το κείμενο σου (έχω αυτό το τέρας που ρωτάς).
Επιστροφή στην κορυφή
kanalOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/03/2003, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:51    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Αρίσταρχε κι ας μην είσαι απ' τη Σάμο.
Η ενασχόλησή μου με την αστρονομία μέχρι τώρα αφορούσε την οπτική παρατήρηση.
Τώρα θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι περισσότερο. Να προσπαθήσω να φωτογραφίσω τα γνωστά αγαπημένα αντικείμενα κι αν είναι δυνατόν κάποιες ομάδες γαλαξιών όπως το κουιντέτο του Στέφαν. Απ' την άλλη δεν θα ήθελα να χάσω τη δυνατότητα για οπτική ή οφθαλμοσκοπική (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγεται) παρατήρηση.
Για αυτό ρώτησα για τα 14ιντσα κατοδιοπτρικά. Θα πρέπει να σου πω βέβαια πως τώρα πια έχει και η MEADE τέτοιο τηλεσκόπιο. Απ' την άλλη η CELESTRON έβγαλε μια καινούργια σειρά με κάπως πιο καλή στήριξη.
Κλείνοντας αυτό το σημείωμα θα σε παρακαλούσα να μου πεις πως φαίνονται οι πλανήτες μέσα απ' το θηρίο σου,(ποιες λεπτομέρειες είναι ορατές στο Δία και στον Κρόνο πχ. ή κάτι άλλο που θα ήθελες να προσθέσεις) και δευτερον,αν θυμάσαι,μέχρι ποιου μεγέθους γαλαξίες έχεις παρατηρήσει,έστω και με αποστραμένη όραση.
Και πάλι σ' ευχαριστώ.
kanal
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/03/2003, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:16    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,

Το θηρίο είναι φυσικά για οπτική πατατήρηση και αστροφωτογράφηση. Απο'τι θυμάμαι, τα "specs" περιγράφουν ένα οπτικό limiting magnitude 15,3 και φυσικά με CCD είναι ακόμα ποίο εντυπωσιακό.

Για το ηλιακό σύστημα που ρωτάς, είναι σπάνιο μα μην δω 5-6 δορυφόρούς του Κρόνου ... με τη σελήνη, έχω δει και περίπου * 8 * κρατήρες στον Πλάτωνα ... τον Δεκέμβριο με σπουδαίο "seeing", πήρα το τέρας μέχρι 782x πολύ άνετα όπου νομίζω παρατήρησα και το χάσμα "Encke"!

Με βαθύ ουρανό, για να πάρεις μια ιδέα, είναι πανεύκολο να παρατηρήσω και τα έξι μέλοι του τραπεζιου (Μ42). Με διπλά άστρα, αποστάσεις μέχρι 1,5 arc-secs μεταξύ τα δύο μέλοι τις διακρίνω με 71x-150x και πάλι άνετα.

Αν πάρεις το 14" της Celestron, δεν πιστεύω να αγγίξεις άλλο τηλεσκόπειο. Φυσικά ίσως το ποιο σπουδαίο γεγονός να είναι το "seeing" και η φωτορήπανση που χαρακτιρίζει το άμεσο περιβάλλον σου. Εγώ είμαι τυχερός να κάνω τη δουλειά μου περίπου 45 χλ βόρειο-ανατολικά από την Αθήνα με περίπου 5,0 limiting magnitude (και ο κύριος λόγος που αγόρασα το οικόπεδο/σπίτι).

[ 04 Μαρτίου 2003: Το μήνυμα τροποποιήθηκε από: aristarchus ]

Επιστροφή στην κορυφή
kanalOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/03/2003, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:12    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αρίσταρχε

Είναι καταπληκτικά τα όσα είπες. Θα πρέπει όπως λες να είναι φοβερό τηλεσκόπιο. Άλλωστε κι περισσότερες κριτικές στο διαδύκτιο συμφωνούν στο σημείο αυτό.
Εκεί που μένω έχει αρκετή φωτορύπανση οπότε θα πρέπει να μπορώ να το μεταφέρω σε κατάλληλη τοποθεσία. Όμως το 4χ4 αποκλείεται άρα θα πρέπει να γίνει κάτι με το υπάρχον αυτοκίνητο.θα δούμε.
Σ΄ευχαριστώ και πάλι εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

kanal
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/03/2003, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:20    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,

Σε πολλές περιπτώσεις, η φωτορύπανση μπορεί να είναι 8ετική! Π.χ. με λαμπρά αντικείμενα σαν το Δία και Κρόνο όπου δεν είναι σοβαρός (η μη) παράγοντας αλλά και μπορεί να βοηθησεί με την ένταση του αντικείμενου. Η φωτορύπανση είναι σημαντική μόνο με τον βαθύ ουρανό.

Γιά να πάρεις μία ιδέα ... τον Νοέμβριο/2002, παρατήρησα όχι μία αλλά δύο φορές ανάμεσα σε 2,5 ώρες την έκλειψη μεταξύ δορυφόρων του Δία με παρουσία της σελήνης (18 ημερών) περίπου 30 μοίρες ανατολικά του Δία!
Επιστροφή στην κορυφή
orionOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Ιούλ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 109
Τόπος: Αθήνα, Καισαριανή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/03/2003, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:33    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,
Αν έχεις τα χρήματα και θέλεις κάτι σε 14", θα σου πρότεινα να
σκεφτείς πολύ σοβαρά το καινούριο celestron CGE1400.
Για πλανητική παρατήρηση που ρώτησες, η διάμετρος είναι τόσο
μεγάλη και τα οπτικά αρκετά καλά, που ο περιοριστικός παράγοντας
θα είναι σχεδόν πάντα η ατμόσφαιρα, και όχι το τηλεσκόπιο.
Για deep-sky φωτογράφιση βέβαια πάλι μιλάμε για τέρας,
μόνος "περιορισμός" ίσως η μεγάλη εστιακή απόσταση.
Αν θέλεις να παίρνεις και πιο μεγάλα πεδία μπορείς να πάρεις ένα
focal reducer, που μικραίνει την εστιακή.
Επίσης η ισημερινή βάση που έρχεται με το CGE, είναι πιθανότατα
η καλύτερη βάση που μπορείς να βάλεις ένα 14" SCT σε αυτή την τιμή.
Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα του τι μπορεί να κάνει ένα τέτοιο
τηλεσκόπιο στα χέρια ενός έμπειρου αστροφωτογράφου, κοίτα εδώ:
http://www.ghg.net/egrafton/

Φιλικά,
Γιάννης

ΥΓ. Ναι, λέγεται οπτική παρατήρηση, η οφθαλμοσκοπική είναι κάτι άλλο...
Επιστροφή στην κορυφή
kanalOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/03/2003, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:05    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Αντώνη και φίλε Γιάννη

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Αντώνη δεν ξέρω πόσο βοηθάει η φωτορύπανση στην παρατήρηση πλανητών αλλά νομίζω η λίγη συννεφιά μάλλον βοηθάει.
Γιάννη είναι πράγματι απίστευτα, χωρίς καμμιά υπερβολή, αυτά που είδα στο cite που προτείνεις.
Δεν ξέρω μόνο πόσο μπορεί να κοστίζει η ST6 CCD.
Όσο για το τηλεσκόπιο,αν κατάλαβα καλά,πιστεύεται κι οι δυο πως είναι το καλύτερο που μπορεί αγοράσει κανείς σ'αυτά τα χρήματα και για τη χρήση που αναφέραμε πιο πάνω.
Έτσι δεν είναι;

Φιλικά kanal
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/03/2003, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:45    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,

Αν είχα την επιλογή αύριο να ξεκινήσω πάλι από την αρχή, θα έτρεχα να πάρω για δεύτερη φορά το 14" της Celestron ... η εμπιστοσύνη μου είναι τόσο έντονη. Σε σχέση με το ST6, ρίξε μία ματιά στο αρχείο της Astromart (http://www.astromart.com) γιά να πάρεις μία ιδέα από προσφορά και τιμές. Ταυτόχρονα, ρίξε και μία ματιά στα ST-7E που κοστίζουν περίπου τα ίδια χρήματα και ίσως προσφέρουν κάτι περισσότερο.

Τελευταία, οι διαφορά τιμών μεταξύ ΗΠΑ και ΕΕ είναι μαμούθ! Ισως αξίζει τον κόπο για ένα ταξίδι στην Αμερική ώστε να το πάρεις απευθείας ... η διαφορά είναι αρκετή να σου εξασφαλίσει όλα τα έξοδα (συν τελωνειακά) και ακόμα να σου μείνει κάτι ... π.χ. ο φίλος ο petrosccd πήρε το 11" απευθείας.
Επιστροφή στην κορυφή
petrosccdOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 30 Μάρ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 98
Τόπος: Aigaleo
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2003, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:02    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

File Kanal,

To C-14 einai ekseretiko organo, alla exe ypopsin sou oti i metafora tou den tha einai kai toso eukoli logo kai ogkou kai barous! Isos ena C-11 na se bolepsei kalytera an thes na to metafereis se skoteinous ouranos.
To thema einai oxi na pareis to megalitero dynaton tileskopio me ta lefta pou diatheteis alla auto pou mporeis na xrisimopoieis syxna! Min parasyrtheis giati mporei na bretheis me ena tileskopio teras pou spanios xrisimopoieis...

Petros
Επιστροφή στην κορυφή
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2003, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:17    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πέτρο,

Ποίο είναι το καλύτερο τηλεσκόπιο; Αυτό που 8α μεταχειριστείς το περισσότερο! (Οπως ξέρεις, γνωστό αστείο μεταξύ ερασιτέχνες).
Επιστροφή στην κορυφή
kanalOffline
Αστρομανιακός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2003, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:58    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλοι μου

Έχεται δίκιο. Το καλύτερο τηλεσκόπιο είναι αυτό που μπορείς να χρησιμοποιήσεις πιο πολλές φορές.
Αλλά επειδή μέχρι τώρα κουβάλαγα ένα 12ιντσο Dob
πιστεύω πως αυτό δεν θα είναι πολύ πιο δύσκολο στη μεταφορά. Νομίζω .

Σας χαιρετώ
kanal
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
petrosccdOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 30 Μάρ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 98
Τόπος: Aigaleo
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/03/2003, ημέρα Πέμπτη και ώρα 23:25    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Kanal,

To 12" Dob einai pio eukolo sti metafora... min to sygkrineis me ena C-14 se isimerini basi! (mono ta antibara tha zygizoun oso to 12" sou!)

Petros
Επιστροφή στην κορυφή
aristarchusOffline
Ο αστροφωτογράφος μας!
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/03/2003, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:40    Θέμα δημοσίευσης: 14ιντσα κατοδιοπτρικά Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε kanal,

Τώρα έχεις και μία πλήρης εικόνα με τα κιλά πάραπάνω.

Αν θες και φωτογραφίες, ρίξε μία ματιά στην ίστοσελίδα μου (ύποκατασκευή αλλά με αρκετό υλικό γία το θέμα).
Επιστροφή στην κορυφή
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενη
Σελίδα 1 από 4

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης