Jump to content

Μουσικό Αναλόγιο με πολλαπλές χρήσεις στις εξορμήσεις μας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αρχική ιδέα δεν ήταν δικιά μου, αλλά του filiatra, ο οποίος, μουσικός γαρ, ενσωμάτωσε στον εξοπλισμό του ένα αντίστοιχο αναλόγιο για να συμβουλεύεται τους χάρτες και βιβλία του κατά την ώρα της παρατήρησης, όρθιος, χωρίς να σκύβει πάνω από κάποιο τραπέζι.

 

Άρπαξα την ιδέα, αναζήτησα και βρήκα ένα παρόμοιο αναλόγιο, το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ κατά τις παρατηρήσεις μου φέτος στον Πάρνωνα, αφού, παρατηρώντας όρθιος, το είχα τοποθετήσει δίπλα μου, ανυψωμένο στο ίδιο επίπεδο με τον εστιαστή του τηλεσκοπίου, οπότε, καταλαβαίνετε το μέγεθος της ευκολίας με το οποίο πέρναγα από τα βιβλία / χάρτες προς το προσοφθάλμιο και αντίστροφα. Επιπλέον, επειδή είναι ελαφρύ, αλλά ικανοποιητικά στιβαρό για να μην πέφτει εύκολα, μου δίνει την δυνατότητα να το μεταφέρω γύρω από το τηλεσκόπιο, ανάλογα με την κατεύθυνση που παρατηρώ. Δεν συστήνω όμως την αγορά ενός ελαφρύτερου αναλογίου, εκτός εάν προορίζεται για να συγκρατεί επάνω του φύλλα και όχι βιβλία. Είναι πτυσσόμενο ως προς τα πόδια και τον κεντρικό σωλήνα, ενώ το πάνω τμήμα του, εκτός του ότι μπορεί να λάβει οποιαδήποτε θέση επιθυμεί ο χρήστης, αφαιρείται, διαιρώντας το αναλόγιο σε δύο κομμάτια, για να μεταφέρεται και να βολεύεται ευκολότερα στο αυτοκίνητο. Όποιος το αγοράσει, επειδή έχει μαύρο χρώμα, καλό θα ήταν να προσθέσει επάνω του και μερικές ταινίες λευκής απόχρωσης, για να είναι ορατό το βράδυ από τους άλλους ερασιτέχνες. Αναλόγια σαν το δικό μου μπορείτε να βρείτε σε καταστήματα μουσικών οργάνων σε τιμές γύρω στα 30 ευρώ. Ακολουθούν φωτογραφίες:

 

IMG_1241B.JPG.6dfa78d14738b2a69c6881da8e997430.JPG

Εδώ την ημέρα, κατά την προετοιμασία.

 

IMG_1221B.thumb.JPG.c5d3ad54559477b67a895e165a3b36d5.JPG

Εδώ τη νύκτα, κατά τη διάρκεια της παρατήρησης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αναλόγιο μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί και κλειστό, για κάποιον που παρατηρεί καθιστός. Επίσης, μπορεί να οριζοντιωθεί για να χρησιμοποιηθεί σαν τραπεζάκι. Επειδή το κάτω μέρος του συνιστά τρίποδο και τα πόδια είναι αρκετά πλατιά και στιβαρά, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε σχετικά κεκλιμένα εδάφη, όπως βλέπετε στην παρακάτω φωτογραφία έξω από τη σκηνή μου. Με αυτόν τον τρόπο, κατάφερα φέτος, για πρώτη φορά, να «ξεφορτωθώ» το εξοχικό τραπεζάκι που συνήθως «έσερνα» μαζί μου!

 

Φιλικά

 

PapGeo

IMG_1259B.JPG.37b7f240fa137e1937e5770a5c234394.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουπς! Μόλις διαπίστωσα ότι ο Πάνος (filiatra) έχει ήδη αναρτήσει παρόμοιο θέμα:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7803

 

Άντε να δούμε, θα βρεθούν άραγε και άλλοι ερασιτέχνες?!!! – Πάνο σε βλέπω να διευθύνεις και δεύτερη ορχήστρα!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτο, στο σπίτι μου είμαστε όλοι μουσικοί, και έχουμε δεκάδες αναλόγια, αλλα ποτέ δεν είχα σκεφτεί κάτι τέτοιο!

Εύγε! =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπραβο =D> =D> εχω και εγω αναλογιο το οποιο θα χρησιμοποιησω δεοντως :D

Αυτό που είναι ακατάληπτο σχετικά με το σύμπαν είναι ότι θα έπρεπε να είναι πέρα για πέρα

καταληπτό

 

Albert Einstein :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια, τα δέχομαι και για λογαριασμό του Πάνου, ο οποίος, απ΄ότι μαθαίνω, αυτό τον καιρό είναι… αλλού! Εγώ προσωπικά, εύχομαι αυτός ο μήνας του… (επτά γράμματα), να μην τελειώσει ποτέ! =D>

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια, τα δέχομαι και για λογαριασμό του Πάνου, ο οποίος, απ΄ότι μαθαίνω, αυτό τον καιρό είναι… αλλού! Εγώ προσωπικά, εύχομαι αυτός ο μήνας του… (επτά γράμματα), να μην τελειώσει ποτέ! =D>

 

PapGeo

 

Γιώργο σ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές κ εδώ αλλά κ σε άλλο θέμα.Ωραίο αυτό με τα 7 γράματα αλλά το ταξίδι τελείωσε.Τώρα έχουμε εβδομάδα προσαρμογής. ](*,) ](*,)

 

Άντε να δούμε, θα βρεθούν άραγε και άλλοι ερασιτέχνες?!!! – Πάνο σε βλέπω να διευθύνεις και δεύτερη ορχήστρα!!! :D

Τις μέρες των παρατηρήσεων είμαι σε άδεια.Δεν δουλεύω. :cheesy: :cheesy:

Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης