Jump to content

Φωτορύπανση και πολιτεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

νομίζω ό,τι είναι καιρός να σκεφτούμε για το πως θα μπορούσαμε να συμβάλλουμε στην ανάπτυξη προληπτικής για τη φωτορύπανση νομοθεσίας. Δε γνωρίζω αν υπάρχει ήδη κάποια τέτοια, έστω και υποτυπώδης, αλλά γνωρίζω ό,τι σε πολλά δημόσια και ιδιωτικά έργα γίνονται τραγικά λάθη στο φωτισμό, εξετάζοντάς τα με διάφορα κριτήρια (φυσικά όχι μόνο αστρονομικά). Όποιος θέλει ας εκφράσει τις σκέψεις (και γνώσεις) του εδώ κι ας ελπίσουμε ότι τελικά θα προλάβουμε το κακό που δεν έχει προληφθεί σε πολλά άλλα θέματα σ΄αυτό το δύσμοιρο τόπο. Νομίζω ότι τα ερευνητικά κέντρα/πανεπιστήμια θα μπορούσαν να γίνουν σύμμαχοί μας αν ασχοληθούμε (και ασχοληθούνε) σοβαρά. Ας κάνουμε μιά αρχή...

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στεφανε,

 

Πιστευω να γνωριζεις τις προσπαθειες της εταιρειας I.D.A. (International Dark Sky Association). Θα ψαξω σε λιγο για τον συνδεσμο.

 

Και κατι αλλο ... οταν εμενα στη Φλοριδα (ΗΠΑ), θυμαμαι μια ομαδα κορυφαιων ερασιτεχνων αστρονομων που μαζικα αγορασαν μια σειρα οικοπεδα στο κεντρο της πολιτειας ωστε να "προστατεψουν" το σκοταδι που ηταν σε υσχη τοτε. Ταυτοχρονα, οποιος νεος υποψηφιος εχει ενδιαφερο για την αμεση περιοχη κτλ, πρεπει να "περασει" απο ελεγχο! Και παλι, θα ψαξω να βρω συνδεσμο.

 

Δεν παμε ν'αγορασουμε την κορυφη του Κιθαιρωνα (απο 700 μ και ανω)?! Ακομα καλυτερα, δεν βρισκουμε ενα νησακι στου διαβολου τη μανα (πχ Ιμια) και μακρια απο ολους/ολα?

Φιλικά,

 

Αντώνης Αγιομαμίτης

http://www.perseus.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:) Αντώνη, αν στήσεις το AstroPhysics στα Ίμια, θα έχει πολύ συντομότερη καριέρα από το C-14, διότι οι απέναντι θα το εκλάβουν ως πυροβόλο! :lol: (sorry, black humour :mrgreen:) Παλιά σκεφτόμουν να αξιοποιήσω κάποια οικογενιακή ιδιοκτησία στον Παρνασσό για μίνι αστεροσκοπείο αλλά αυτό ήταν πρίν την επέλαση των αγρίων. Μετά απ΄αυτή το Λιβάδι έγινε προάστειο της Αθήνας και ο εκπληκτικός έναστρος ουρανός των παιδικών μου χρόνων χάθηκε. Όπου και να πάμε, αν δεν υπάρξη έγκαιρη προσοχή από την πολιτεία, δεν θα βλέπουμε ούτε το Milky Way (εκτός στα μακρινά νησιά).

 

Ναί, τη γνωρίζω την Ι.D.A. και τη δράση της, και μάλιστα σε κάποια τεύχη του S&T έχουμε και οδηγίες για το πώς θα πρέπει να κινηθούμε, αλλά βέβαια άλλο Ελλάδα άλλο Αμερική ή Καναδάς. Εδώ η οικολογική συνείδηση (πολιτών και πολιτείας) είναι ακόμη σε λήθαργο σε σχέση με άλλα κράτη. Επειδή όμως κι αυτό θα αλλάξει κάποτε (αναγκαστικά), πρέπει το πρόβλημα της φωτορύπανσης να γίνει πλατιά γνωστό πριν να γίνει άλυτο όπως η υπεροικοδόμηση της Αθήνας. Εγώ πάντως στη Λάρισα κάνω που και που κάποια (γραφικά...) τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας στις αρχές ιδίως για τα παράλια του νομού, αλλά όπως πάντα κανείς δεν είναι αρμόδιος. Αυτά φυσικά δεν είναι επιχειρήματα για αδράνεια, γιατί πιστεύω ότι η επιμονή και η γνώση μπορούν να ευαισθητοποιήσουν τουλάχιστον τις περιβαλλοντικές υπηρεσίες ενός νομού, ιδίως αν προέρχονται από επίσημα κέντρα όπως π.χ. ένα πανεπιστήμιο. Τι λένε οι ακαδημαϊκοί του forum; (Νομίζω πως έχουμε κάποιους.) Υπάρχουν ανάλογες μελέτες στα Ελληνικά ιδρύματα;

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ κι εγώ, η μειωμένη φωτορρύπανση της χώρας μας θα πρέπει σύντομα να εκληφθεί ως προστατευόμενο αγαθό. Η διαχείριση του "σκότους" μπορεί ίσως μακροπρόθεσμα να μας ωφελήσει και τουριστικά, με την ανάπτυξη και συνεργασία των υπαρχόντων και μελλοντικών ελληνικών αστρονομικών ενώσεων με τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς. Για παράδειγμα, σαν μια πρώτη κίνηση, θα μπορούσε να διοργανώνεται μια πανευρωπαϊκή συνάντηση ερασιτεχνών κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα. Γνωρίζετε ότι λ.χ. το 60% των ιταλών που ταξιδεύουν στο εξωτερικό για διακοπές επιλέγουν την Ελλάδα ως πρώτο τόπο προορισμού; Πόσοι από αυτούς άραγε είναι ερασιτέχνες αστρονόμοι; Μόνο η ανάπτυξη και η γιγάντωση των δραστηριοτήτων μας θα μας επιτρέψει να προάγουμε την ασχολία που επιλέξαμε και να ασκήσουμε πίεση προκειμένου να προστατεύσουμε το δικαίωμα το δικό μας και των παιδιών μας στον έναστρο ουρανό. Αλλιώς θα παραμείνουμε μικροί και αδύναμοι, φωνές βοώντων εν τη ερήμω και ψίθυροι στα αυτιά αναρμόδιων υπαλλήλων.

 

Εύχομαι τα αποτελέσματα του επερχόμενου 4ου Πανελλήνιου Συνεδρίου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας να βοηθήσουν προς αυτή την κατεύθυνση.

 

Φιλικά

 

PapGeo

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης