Jump to content

Διαπιστώσεις - Συμπεράσματα για SW 12" Dob Flex Ανάβρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινάω αυτό το topic επειδή τελευταία βλέπω ορισμένους φίλους να σκέφτονται την αγορά του εν λόγω τηλεσκοπίου (σε 12 και σε 10 ίντσες) και παραθέτω κάποιες διαπιστώσεις - σκέψεις που μπορούν να τους βοηθήσουν ουσιαστικά. Γίνανε χρησιμοποιώντας το σε πραγματικές και καλές συνθήκες, δηλαδή στην Ανάβρα.

 

1η διαπίστωση - ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Λοιπόν, μπορώ τώρα πια να πω με σιγουριά ότι το SW 12” Flextube Skyliner-300P Dob είναι από τα dob που διατηρεί πάρα πολύ καλά την ευθυγράμμισή του και δεν την χάνει σε μεγάλο βαθμό στη μεταφορά και ακόμη πιο καλά τα πάει στο κλείσε-άνοιξε τον σωλήνα!Ειδικά στο 2ο θεωρώ καθόλου!

Το τονίζω γιατί γνωρίζω ότι η σχεδίασή του δημιούργησε και δημιουργεί σε πολλούς αμφιβολίες στο κατά πόσο διατηρεί την Ευθυγράμμιση των κατόπτρων, όντας πτυσσόμενη και με 3 πόλους (struts, τα trusses σχηματίζουν τρίγωνο!!). Αυτή τη φορά όμως έφαγε τρελό τεστ..Θα σας πω το εξής που συνέβη:

 

Στην Ανάβρα ανέλαβε να το ευθυγραμμίσει μια φορά ο Θέμης με φιλμοκαπάκι ο οποίος διαπίστωσε πως το δευτερεύον δεν ήταν στην ιδανικότερη θέση σε σχέση με τον εστιαστή, παρ’όλα αυτά το ευθυγραμμίσαμε και έτσι και ήταν μια χαρά! Την 2η μέρα ο Στέφανος Σοφολόγης στην κυριολεξία το δυίλισε λεπτομερέστατα το θέμα με τεράστια αποθέματα υπομονής (για τα οποία τον θαύμασα!) και πραγματοποίησε την καλύτερη ευθυγράμμιση που είχε ποτέ το τηλεσκόπιο από τότε που το πήρα! Μετακίνησε το δευτερεύον στη σωστή θέση όπως έπρεπε σε σχέση με τον εστιαστή και μετά πάλι με φιλμοκαπάκι το φτάσαμε να αγγίζει/πλησιάζει το τέλειο (πάντα στα πλαίσια του δυνατού!)

 

Φεύγοντας από Ανάβρα, είχαμε φορτώσει το σωλήνα του dob στο πορτ-μπαγκάζ και την βάση στο πίσω κάθισμα σαν 4ο άτομο (είμασταν 3!), μιας και ο σωλήνας δεν χωρούσε με τίποτα στο πίσω κάθισμα με τόσα πράγματα που είχαμε γενικά. Αποφασίσαμε να πάμε για μπάνιο στη θάλασσα και συγκεκριμένα στο Σκροπονέρι Ευβοίας για το οποίο πήραμε λάθος δρόμο και καταλήξαμε να το προσεγγίζουμε από χωματόδρομους μέσα από τα βουνά οι οποίοι ήταν τουλάχιστον ανώμαλοι! Με άλλα λόγια το τηλεσκόπιο για 1 περίπου ώρα πίσω, έφαγε κυριολεκτικά τις τράκες τις ζωής του!! Τόσο που ανησύχησα μήπως σπάσει κανένα πρωτεύον και τρελαθώ ](*,) ](*,) ! Σας μιλάω για απίστευτο ταρακούνημα (και απίστευτη γκάφα έτσι όπως χαθήκαμε ύστερα από λανθασμένες οδηγίες που μας έδωσαν!). Είχα βάλει κάποια ελάχιστα αφρολέξ βέβαια γύρω του, αλλά με τέτοιους κραδασμούς δεν νομίζω πως βοήθησαν καθόλου...

 

Φτάνοντας νύχτα πια Αθήνα και αφού καθάριζα το σωλήνα για 3 τέταρτα από το κοκκινόχωμα που είχε μαζέψει (!!!:shock: ), αποφάσισα να κάνω την επιθεώρηση στα οπτικά, αν είχαν σπάσει/ραγίσει και που στο Θεό ήταν η ευθυγράμμιση (γιατί για εκεί την περίμενα!!) Έπαθα την πλάκα μου συνειδητοποιώντας, πως με το φιλμοκαπάκι, αλλά και με το Saxon Laser Collimator, ότι είχε μετατοπιστεί το βέλτιστο που πέτυχε ο Στέφανος πάααρα πολύ λίγο! Τόσο ελάχιστα που την επανέφερα την ευθυγράμμιση πολύ χαλαρά κα πανεύκολα..Θαύμα; Τύχη;; Θα σας το πω αλλιώς..οι Κινέζοι φίλοι μας απλώς έφτιαξαν μια πολύ στιβαρή κατασκευή..τι άλλο να πω..δεν μπορούσα να το πιστέψω! Πόσο σύμπτωση να είναι; Μιλάμε ότι πηγαίναμε στο χωματόδρομο όπως κάτι αγροτικά Datsun φορτωμένα πατάτες!!!

 

2η διαπίστωση - ΠΡΟΣΟΦΘΑΛΜΙΑ ΠΟΥ ΑΠΕΔΩΣΑΝ ΦΟΒΕΡΑ...

Είχα την τύχη να δοκιμάσω από τους διάφορους φίλους εκεί και ορισμένους φακούς που θεωρώ ότι ταιριάζουν απόλυτα με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και κατεντυπωσιάστηκα πραγματικά!

Αυτοί είναι οι εξής:

 

Televue Nagler Τ5 16mm - με 93x

Vixen LVW 22mm - με 68x

Televue Nagler T6 9mm - με 166x

Televue Ethos 13mm - με 115x ΕΜΠΕΙΡΙΑ!

 

Και οι 4 ήταν υπέροχοι ο καθένας με τις δικές του αρετές. Μπορώ να πω βέβαια ότι ο Vixen LVW 22mm με «έστειλε» κυριολεκτικά με τις απίθανες εικόνες του (Θέμη και Δημήτρη ευχαριστώ!) Για το Ethos...θάνατος..αλλά..είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!

Το δικό μου από την άλλη William Optics ZOOM II 7.5-22.5mm συνειδητοποίησα ότι είναι κα-τα-πλη-κτι-κό για Πλανητική με απίστευτα καθαρές εικόνες και έναν Δία αξέχαστο! Παρόμοιες εικόνες έδωσε και του Θέμη ο Baader Hyperion Zoom 8-24mm. Τελικά αυτά τα ZOOM είναι άριστα στην Πλανητική, μια απρόσμενα ευχάριστη έκπληξη που η Ανάβρα μας έδωσε την ευκαιρία να χαρούμε.

 

3η διαπίστωση - ΥΨΟΣ & ΑΝΕΣΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ, ΟΡΘΙΟΣ Η ΚΑΘΙΣΤΟΣ;

 

Λοιπόν αν θέλετε να χαρείτε την άνεση με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο (αν και νομίζω ισχύει και για τα άλλα) πρέπει να το ανασηκώσετε! Ζήλεψα απίστευτα την πανέξυπνη πατέντα του Δημήτρη από την Χαλκίδα (Dimitris M.) ο οποίος στο 10" SW Dob (κλειστού σωλήνα) του έχει βάλει 4 μεταλλικά πόδια στην βάση, τα οποία ανασηκώνουν όλο το σύστημα στο ύψος του ματιού κάνοντας την ζωή τρομερά ευκολότερη! Δημήτρη τα θέλω και εγώ!!:mrgreen: :mrgreen: [-o< [-o<

 

Εγώ είμαι 1,90μ. ύψος και το προσοφθάλμιο στο 12άρι μου φθάνει στο στήθος, δηλαδή 35 cm χαμηλότερα. Αυτό δημιουργεί τρομερή κούραση μιας και σκύβω συνεχώς σε στόχους κοντά και στο ζενίθ και ο λαιμός/αυχένας διαμαρτύρεται! Από την άλλη νομίζω πως είναι καλύτερη η παρατήρηση στο όρθιο παρά καθιστός. Ούτε λόγος να κοιτάξεις μέσα από τον ευθύ ερευνητή, πας για αυχενικό στο ζενίθ μετά από κάποια ώρα, σύντομα θα μπει o F50M RACI ερευνητής 9x50 της Stellarvue...o Telrad βρήκε ήδη τη θέση του..αν και μπαίνει ΜΟΝΟ μετά τον ερευνητή..ΔΕΝ χωράει μετά τον εστιαστή όπως θα ήταν ιδανικά! #-o #-o

Αν είστε ψηλοί λοιπόν...να είστε προετοιμασμένοι για το θέμα, το σίγουρο είναι πως θα εφαρμόσω τα 4 πόδια στο δικό μου.

ΕΚΤΟΣ... αν τελικά κάθεστε σε καρεκλάκι παρατήρησης!

 

Αυτά είχα να πω, συγνώμη αν σας κούρασα, ελπίζω να βοήθησα κάποιους όπως π.χ. ο Μουσοκλής Χ. και ο Χρήστος Παζαρένκας που ψάχνανε για αυτό το μοντέλο, να βγάλουν κάποια συμπεράσματα. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος πάντως με τις εικόνες που είδα στην Ανάβρα και γενικά με την όλη αγορά.\:D/ \:D/

 

Τάσος

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για τα φώτα σου φίλε Τάσο!

Έχω την πεποίθηση ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι το μέλλον των Dobson!

 

Καλές παρατηρήσεις!

...κοσμοκράτωρ σφαιρηδόν ελισσόμενος περι γαίαν, οίκε θεών μακάρων, ρόμβου δίνησιν οδεύων... (Απόσπασμα ορφικού ύμνου ΟΥΡΑΝΟΥ)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Τασο, επιβεβαιωνω κι εγω τα θετικα σου σχολια για τους φακους.

Πως να μην ειναι γεγονος αλλωστε, αφου μιλαμε πραγματικα για κορυφαια κομματια!

Παντως η εκπληξη μου ηταν περισσοτερο με τον LVW 22mm του Θεμη,

ο οποιος εχει πραγματικα αριστη ποιοτητα κατασκευης και δινει εκπληκτικη ποιοτητα εικονας!

Πιστευω οτι εκτος απο το ελαφρως μικροτερο πεδιο και τον αυξημενο του ογκο-βαρος,

δεν εχει τιποτε αλλο να ζηλεψει απο εναν Nagler.Προσωπικα κατεληξα στο συμπερασμα

οτι ενας LVW ειναι πολυ καλη αγορα για καποιον που δεν θελει εξαιρετικα μεγαλα πεδια,

αλλα και που δεν θα του δημιουργησει προβλημα ζυγισματος εξαιτιας του αυξημενου του βαρους.

 

Για την θεση παρατηρησης τωρα κι εγω προτιμω να ειμαι ορθιος και οπως πολυ σωστα προανεφερες,

γινεται πιο ανετη η παρατηρηση οταν ο προσοφθαλμιος βρισκεται στο υψος του ματιου οταν ο σωληνας κοιταζει στο ζενιθ.

Προσωπικα δεν εχω και την ανθεκτικοτερη μεση που εχει τυχει ποτε σε ανθρωπο

κι αυτος ειναι ο σημαντικοτερος λογος που στραφηκα σ'αυτην την πατεντα.

Επετρεψε μου μονο να κανω μια μικρη διορθωση οσο αφορα αριθμο των μεταλλικων ποδιων

που εχω προσθεσει τα οποια ειναι 3 κι οχι 4.Θα ηταν λαθος να προσθεσει καποιος 4 ποδια,

γιατι απλα δεν θα πατουσε καλα η βαση αν θελαμε να στησουμε το τηλεσκοπιο μας σε ανισοπεδο μερος.

Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε το οτι οι κατασκευαστες το στηριζουν σε 3 σημεια!

Απο τη στιγμη που "σηκωσα" το τηλεσκοπιο μου, πραγματικα εχει γινει απειρως πιο ευχαριστη και ξεκουραστη η παρατηρηση για εμενα!!

Π.χ. εχω μεινει κολλημενος πανω στο φακο, προσπαθωντας να διακρινω σπειρες στον Μ51,

επι 5 ολοκληρα λεπτα (ισως και παραπανω, εντελως ακινητος!) χωρις ιχνος διαμαρτυριας απο μεση-αυχενα!

 

Συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους εχουν παραπονιαρα... μεση να κανουν την πατεντα μου!

 

Υ.Γ.Τασο, πολυ ενδιαφερουσα η θ.ενοτητα που ανοιξες!Αν αναπτυχθουν και αποψεις αλλων συναδελφων,

σιγουρα θα βοηθηθουν πολλοι απο εμας αλλα και θα ανταλαξουμε και αποψεις-ιδεες!! =D> =D> =D>

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Επετρεψε μου μονο να κανω μια μικρη διορθωση οσο αφορα αριθμο των μεταλλικων ποδιων

που εχω προσθεσει τα οποια ειναι 3 κι οχι 4.Θα ηταν λαθος να προσθεσει καποιος 4 ποδια,

γιατι απλα δεν θα πατουσε καλα η βαση αν θελαμε να στησουμε το τηλεσκοπιο μας σε ανισοπεδο μερος.

...

Δημήτρη, εύλογη η αφετηρία της σκέψης σου, αρκεί κάτω από τα τρία πόδια να δημιουργείται μια επαρκής βάση στήριξης. Μάλλον τα συγκεκριμένα πρέπει να είναι αρκετά ελαφριά και ευκολοφόρετα. Θα άξιζε τον κόπο να τα δούμε κι εμείς σε καμιά φωτογραφία.

 

Από την άλλη, τα τέσσερα πόδια παρέχουν μεγαλύτερη σε έκταση βάση στήριξης, ενώ δεν εμποδίζουν τόσο στο στήσιμο. Μερικές συρτές κινήσεις πάνω στο χώμα και όλα τα πόδια βρίσκουν τη θέση τους. Εξαιρούνται οι βραχώδεις – ανώμαλες επιφάνειες, που δεν μπορούν να ρεγουλαριστούν, αλλά και πάλι, πόσοι παρατηρούν πάνω σε τέτοιες…

 

Το τετράποδο : http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1538&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F4%F1%E1%F0%E5%E6%DC%EA%E9+%ED%F4%F1%DC%EC%E5%F1+%E1%ED%E1%EB%FC%E3%E9%EF

 

Τάσο, είναι ολοφάνερο ότι απόκτησες ένα αξιόλογο αστρονομικό όργανο. Σου εύχομαι μόνο επιτυχίες!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Γιωργο, τα μεταλλικα ποδια που προσθεσα, ειναι γεγονος οτι απο θεμα σταθεροτητας

ειναι κυριολεκτικα στα ορια του βαρους του δικου μου τηλεσκοπιου, δεν υπαρχει ομως καποιο προβλημα.

Αν θελησει να κανει παρομοια πατεντα ο φιλος μας ο Τασος, σιγουρα θα πρεπει να ειναι

αρκετα πιο στιβαρη κατασκευη απο τη δικη μου, ωστε να ανταπεξελθει το μεγαλλυτερο φορτιο.

Την πατεντα με το τραπεζακι, που εχεις κανει την εχω δοκιμασει και προσωπικα δεν με βολεψε ιδιαιτερα.

Βλεπεις, αρκετες φορες στηνω το τηλεσκοπιο μου σε τσιμεντενια επιφανεια η οποια δεν ειναι και τελεια αλφαδιασμενη

και σε τετοιες περιπτωσεις ειναι προτιμοτερη η στηριξη σε 3 σημεια.

Επισης, θα πρεπει να αναφερω οτι τα μεταλλικα ποδια που εχω προσθεσει δεν ειναι αποσπωμενα.

 

Παραθετω μια φωτο απο Αναβρα που ανεβασε ο φιλος μας ο Τασος κι οταν βρω χρονο θα βαλω και 1-2 κοντινες.

172398869_Ethos13mm!.JPG.50a1e4eeb0a82905b3323306e860b3ed.JPG

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να το χαρείς Τάσο! Για προσοφθάλμια τα έχουμε πει, όσο για το τηλεσκόπιο είναι αναμφισβήτητα εξαιρετική επιλογή!

Φιλικά,

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανεξαρτήτως χρημάτων, ποιο προσοφθάλμιο κατά τη γνώμη σου, ταίριαξε καλύτερα στο τηλεσκόπιο σου (σαν πεδίο και σαν εικόνα); Ο Nagler 16 ή ο Ethos 13;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Κατερίνα πωπω..μου βάζεις δύσκολα τώρα... :-k :-k

 

τι να σου πω...κοίτα..ο Nagler 16mm ήταν πάαααρα πολύ καλός φακός σε όλα τα σημεία, φοβερό flat πεδίο χωρίς καθόλου παραμόρφωση και οι 94x μεγεθύνσεις που δίνει με 1500mm εστιακή που έχω είναι μια πολύ αγαπημένη περίπτωση...είναι σίγουρα η επόμενη αγορά μου γιατί οκ, είναι και πιο εφικτή σε σχέση με τον Ethos..αλλά ρε παιδί μου ο Ethos είναι αυτό που λέμε έρωτας!! :cheesy: Δηλαδή θυμάμαι αυτά που λέγατε σε κάποια άλλη ενότητα ότι καμιά φορά φαίνεται ότι ο στόχος σου χάνεται, πλατιάζει σε έναν ωκεανό αστεριών...όμως..μήπως τελικά αυτό είναι και υποκειμενικό;

 

Προσωπικά, το πεδίο των 100 μοιρών (επειδή είμαι τεράστιος οπαδός των Nagler και των 82 μοιρών) μου φάνηκε πέρα για πέρα απολαυστικό και αυτός ο ωκεανός αστεριών ήταν ακριβώς αυτό που με ξετρέλανε...δηλαδή σου δίνει τόση πολλή πληροφορία το Ethos...ίσως περισσότερο από ότι το μάτι σου μπορεί να διαχειριστεί..όμως μήπως τελικά αυτό είναι και το "γλυκό" του σημείο;; Κοιτάζοντας προς τον Τοξότη και τα πλούσια αστρικά γαλαξιακά πεδία και ακόμη πιο πολύ στον Κύκνο..δεν μπορούσα να ξεκολλήσω ρε παιδί μου...τι πράγμα είναι αυτό;; το φαντάζομαι σε binoviewer...θα αποτελεί αιτία λιποθυμίας!!

 

Τώρα θα πει κάποιος...να δώσω τόσα λεφτά για να "κολυμπήσω" στα αστρικά πεδία;..οι απόψεις όπως ξέρεις διίστανται..και εδώ είναι τελικά το ζητούμενο...αν δηλαδή χορταίνεις με του Nagler το ήδη μεγάλο παράθυρο ή είσαι τόσο "αστρολαίμαργος" που είσαι και διατεθειμένος να το πληρώσεις αδρά αυτό..Ίσως αν είχα την οικονομική δυνατότητα να το έκανα..όμως όπως και να έχει παραμένει ένα προσοφθάλμιο με απίστευτη αίσθηση αλλά για λίγους...το θέμα πάντα μα πάντα θα καταλήγει στο κόστος..οπότε όσο και να θέλουμε να το αφήσουμε απέξω όταν σκέφτεσαι ότι παίρνεις 2 σχεδόν Nagler με τα λεφτά αυτά...αναγκάζεσαι να ψυχαναγκάσεις τον εαυτό σου να "χορτάσει" και με τις 82 μοίρες...

Απαντώντας στο ερώτημά σου...και τα 2 Κατερίνα μου ταιριάξανε "επικίνδυνα"...τόσο που θα κάνω καμιά τρέλα με την πιστωτική και θα τα φορτώσω και τα 2 και θα ηρεμήσω απότομα! :lol: :lol: :lol:

 

αααχ..Θα το θυμάμαι με μεγάλη ευχαρίστηση το Ethos...και θα παραμένει ένας...ευσεβής πόθος! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα πρότεινα Nagler 16mm + Ethos 10mm (ή 8mm). Ένα χιλιάρικο και τα δύο! :mrgreen: :mrgreen:

Ποσοχή, ο συνδιασμός Nagler 16 με Ethos 13 δεν είναι πολύ λογικός γιατί δίνουν το ίδιο πραγματικό πεδίο και μικρή διαφορά μεγέθυνσης!

 

Το SW 12" Flextube είναι το πιό προσεγμένο και καλοκατασκευασμένο SW που έχω δει. Πραγματικά αξιόλογο τηλεσκόπιο και με μεγάλη προσοχή στις λεπτομέρειες. Ακόμη κι ο εστιαστής έχει δυνατότητα ευθυγράμμισης, χαρακτηριστικό που το συναντάμε συχνά στις οδηγίες ευθυγράμμισης αλλά πολύ σπάνια στα τηλεσκόπια. Όμως οι λεπτομέρειες που εντυπωσιάζουν είναι πολλές ακόμα. Επιπλέον αισθητικά είναι πολύ προσεγμένο και καλά φινιρισμένο. Δυστυχώς τη δεύτερη νύχτα στην Αναύρα που σκόπευα να δώ μέσα απ΄αυτό, ο καιρός δε μας έκανε τη χάρη. :(

Πάντως με έκανε να κοιτάζω τις διαφημίσεις μήπως κυκλοφορήσει σε ...14"! Κάτι τέτοιο πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλή κίνηση από την SW. Πιστεύω πως θα γινόταν best seller ακόμα και στις 14".

Τάσο, πολύ καλή αγορά!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και ναι, θα υπάρξει και 14άρι!

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Number/2735890

 

Προσέξτε το { 14" } που εμφανίζεται για κλάσματα δευτερολέπτου μόλις ανόιξει η κόκκινη φωτό!

http://www.skywatchertelescope.net/swtinc/index2.php

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To 14’’ φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

 

φαίνεται ...αρκετά (μεγάλο κλπ) γενικότερα.

Γιατί, αλήθεια, Ελευθερία, γεννημένη από σεισμούς, είναι έξω από τα κράτη κι έξω από τους θεσμούς. Έχει από τον ήλιο κάτι κι από τους αστερισμούς...

 

Μ.Χ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...... Θα άξιζε τον κόπο να τα δούμε κι εμείς σε καμιά φωτογραφία......

 

Οπως εχω αναφερει σε προηγουμενο μου post, τα μεταλλικα ποδια που εχω προσθεσει,

ειναι αρκετα σταθερα (για το βαρος του δικου μου τηλεσκοπιου)

και σε καμια περιπτωση δεν δημιουργειται τρεμουλο απο ανεμο,

επαφη με το σωληνα κτλπ, παρα μονο σε πολυ υψηλες μεγεθυνσεις, οπου ετσι κι αλλιως

υπαρχει ενα ελαφρυ τρεμουλο (μονο απο επαφη με το σωληνα, οχι με ανεμο) σε τετοιου ειδους στηριξεις.

 

Παραθετω και μερικες φωτο:

DSC00235.thumb.jpg.d2d2e2e8f50c577d4f0917c20e607b21.jpg

DSC00237.thumb.jpg.c4410d8b599c5da70ebd685ae243ec48.jpg

DSC00239.thumb.jpg.0e5017a3de131951d1c503d158088141.jpg

“Learn from yesterday, live for today, hope for tomorrow. The important thing is to not stop questioning.”

― Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης